Індоутка входить в число найбільш затребуваною домашньої птиці. Причина – висока якість м’яса і яєць. Цей вид птахів розводять в комерційних цілях на приватних фермах і в великих господарствах. Індоутка вважається хорошою квочкою. Під неї навіть підкладають чужі яйця. Але в окремих випадках птах все ж відмовляється сідати на гніздо. Птахівники діляться досвідом і допомагають розібратися, з чим пов’язана така поведінка і як це виправити.
Особливості яйцекладки мускусною качки
Індоутка, качка-шипун або мускусна качка цінується в першу чергу через велику масу і смачного м’яса. Але несучість цього птаха теж досить висока. У рік качка приносить близько 100-150 штук. Кількісний діапазон пояснюється її чутливістю до умов утримання. Також впливає вік і погода.
Увага! Необов’язково мати на ділянці водойму. Ця качка нормально обходиться без води.
Несучка відкладає яйця з лютого-березня до настання нових холодів. Ключова особливість качок цієї породи – вони сидять на яйцях НЕ цілий світловий день, а приблизно з 6 до 13-14 годин. Орієнтовні терміни висиджування каченят – 30-32 дня. Характеристики яйця:
- маса – в середньому 70-75 г;
- розмір – більше курячого;
- забарвлення шкаралупи – білий, з легким блакитним відтінком;
- жовток – великий;
- поживність – вище, ніж курячого.
Увага! Незважаючи на м’ясну орієнтацію птиці, багато фермерів активно розводять цю качину породу саме заради яєць.
Підготовка до яйцекладки
Шипун спокійний і тихий, на відміну від своїх качиних родичів. Повна статева зрілість птиці настає в віковому інтервалі 196-200 сут. Почати нестися вона може і раніше, але фахівці категорично не рекомендують цього робити. Порушиться біологічний цикл шипуна. Це призведе до зниження продуктивності.
Порада. Птахівники радять навіть обмежити качку в харчуванні, зменшити кількість освітлення, щоб уникнути дострокового початку кладки яєць.
За нормами на 4-х самок має припадати один самець. Він повинен бути трохи старше партнерок, якщо виводок молодий. Особи чоловічої статі розвиваються повільніше. Як тільки качка нахохлившись і почне постійно шипіти – вона готова висиджувати потомство.
Готуйте гніздо. Підійде навіть картонний короб. В першу чергу це зробити теплим – постеліть побільше підстилкового матеріалу або сіна. Індоуткі від природи відмінні квочки, але погані матері. При відсутності уваги з боку господаря птах сама обладнає гніздо і перетягне туди яйця.
Порада. Небажано розміщувати гнізда поруч. Квочка, каченята якої ще не вилупилися, може залишити їх і почати доглядати за тими, що з’явилися на світ трохи раніше.
Чому птах не сідає в гніздо
Основні причини неактивності несучки по відношенню до свого невилуплених потомству – вік. Занадто молоді або занадто старі самки нерідко відмовляються сідати на яйця. Інші негативні чинники:
- незручність гнізда;
- зайвий шум, яскраве світло;
- погане харчування або умови утримання.
Багато господарів самі організовують процес висиджування:
- Для початку вибирають квочку. Підходить самка середнього віку, яка має досвід в цій справі. Кіль птиці повинен бути широким, без дефектів, а нарости між лоновимі кістками – яскравими і невеликими.
- Залежно від розміру квочки під неї підкладають певну кількість яєць. Максимум – 20 шт. Але навіть під великими особинами краще залишати не більше 15. Маленькі качечки висиджують 8-12 шт.
Ознака, за яким легко визначити достатню кількість – яйця майже не визирають з-під оперення.
Увага! Качка сама може наносити в гніздо потрібне число яєць. Але краще проконтролювати процес. Може виявитися, що не все влазить під квочку або частина яєць непридатна для інкубації.
Як посадити качку на яйця
Подолати вікове небажання птиці сісти в гніздо не вдасться. В інших випадках змусити її можна, хоча це і вкрай складно. Усуньте негативні чинники і покладіть в гніздо яйця. У шипуна з’явиться відповідний інстинкт, коли їх там буде приблизно 20 шт. Після цього квочки потрібно 1-2 дні, щоб остаточно облаштувати гніздечко і сісти в нього.
Цей момент двоякий: заздалегідь невідомо, чи з’явиться через цей час у качки материнський інстинкт. Поки вона збереться, яйця можуть стати занадто старими. Один з виходів – зробити помилкове яйце. Воно стимулює шипуна зробити кладку в тому ж місці.
Відразу забирати справжні яйця не потрібно. Позначте їх зеленкою або маркером і, якщо качка все ще не сіла, діставайте з гнізда через 2-3 дня. Це відмінний спосіб викликати у квочки материнський інстинкт. Після того, як качка перестане багато гуляти і займеться утепленням місця яйцекладки, почекайте ще пару днів і пробуйте підкладати яєчний комплект.
Поради птахівників:
- Перевіряйте гніздо тільки під час відсутності птиці.
- Проявіть терпіння. Зайвий раз не турбуйте в цей період домашню птицю. Особливо в останні дні насиджування.
- Обладнайте матусям окремий загін для спокійного вигулу.
- Годуєте птицю тільки сухими кормами, без вологих мешанок.
- Поставте біля наседок корито з чистою водою. Купання корисно для здоров’я майбутніх малюків.
Розведення індоуток вимагає знання деталей і тонкощів. З цим птахом не завжди все відбувається гладко, незважаючи на розвинений інстинкт квочки. Норма вибракування – не більш як 5 яєць з підкладених.