Заморська ехмея в домашніх умовах: догляд та розмноження

Екзоти сімейства бромелієвих створюють в кімнаті куточок вечноцветущей саду, що нагадує про літо і жарких країнах. Одним з них є ехмея – невибагливий квітка, споріднений ананасу, Гузмания, вриезии. Пропонована стаття допоможе розібратися в тонкощах догляду за тропічної красунею в домашніх умовах.

Зовнішній вигляд і ботанічні особливості рослини

Рід Ехмея включає, за різними оцінками, від 280 до 300 видів, з яких в домашніх умовах розводять приблизно половину. Серед них найбільш популярна ехмея смугаста походженням з північної Аргентини, чиє латинська назва – Aechmea fasciata – перекладається як «наконечник піки смугастий». І дійсно, гострі яскраво-рожеві приквітки рослини нагадують сталеві списи.

Ехмея відноситься до групи епіфітів – рослин, які в пошуках більш освітлених місць забираються на стовбури високих дерев і живуть в розвилках гілок і тріщинах кори. Їх короткі сильні корені потрібні тільки для утримання рослини на висоті і вбирання вологи з перенасиченого нею повітря тропічного лісу.

тропічний квітка будинку

Довгих пагонів епіфітниє ехмеі не утворюють. Прикоренева розетка товстих, шипастих по краю листя, що розходяться зіркою в різні боки, цілком відповідає потребам рослини в фотосинтезі. У природі діаметр розетки може досягати 2 м. Поглиблення в її центрі служить для зберігання дощової води, а значний восковий наліт на шкірці листа сприяє економному витрачанню вологи.

У тропіках немає вираженої зміни пір року, тому в домашніх умовах зацвісти ехмея може в будь-який період. Її бузкові квітки невеликі за розміром і досить непоказні, тримаються кілька днів. Основна краса рослини полягає в потужній колоні рожевих прицветников, оточуючих колосовидні суцвіття. Вона височіє над листям на висоту книги і живе кілька місяців, поступово розкриваючи все нові бутони.

Порада. Купуючи ехмею, огляньте її суцвіття. Якщо бузкові бутони вже видно, як на фото вище, цвітіння триватиме недовго.

Цвіте ехмея, як правило, один раз в житті. Коли запас квіткових бруньок буде вичерпано, рослина для повноти розмноження дасть дітки і через деякий час загине. Коли у нащадків сформуються власні корінці, дітки акуратно відокремлюють, зрізи припудрюють від інфекції товченим вугіллям і розсаджують в окремі горщики.

Вибір горщика і грунту

Як і будь-якому Епіфіти, ехмее не потрібно багато ґрунту, велика частина її коренів розташовується в повітрі. Але занадто маленький горщик під величезним рослиною виглядає безглуздо. Тому рекомендується брати вазон за розміром листової розетки, на дві третини наповнювати його дренажем з керамзиту і шматочків кори.

вирощування кімнатних рослин

Грунтову суміш для ехмеі складають з листової землі, торфу і піску в співвідношенні 2: 2: 1. Бромелієві також непогано ростуть на компості з додаванням свіжого різаного моху, піску і листової землі. Як варіант можна використовувати готовий магазинний почвогрунт з маркуванням «Для бромелієвих».

Порада. Якщо ехмея довго не зацвітає, покладіть біля неї кілька яблук і накрийте все разом поліетиленовим пакетом. Що достигають плоди виділяють газ етилен, який для рослин є стимулятором цвітіння.

Правила догляду за епіфітним квіткою

Щоб ехмея відчувала себе в міській квартирі «як вдома» і активно цвіла, необхідно створити для неї умови, наближені до тропічному лісі.

  • Освітлення. Ехмеї світлолюбні, епіфіти невипадково прагнуть рости вище від землі. Кращий для них хороший рівень розсіяного світла. На яскравому сонці рослина буде сохнути і страждати від опіків, в тіні не зацвіте. Для цих бромелий підбирають місце на західному або східному вікні, підставку або навісну поличку посередині стіни в кімнаті південного розташування.
  • Полив. Головне правило підтримки вологісного режиму для ехмеі: влітку вода завжди повинна наповнювати поглиблення в розетці листя. Грунт під розеткою теж зобов’язаний бути змоченим вологою, його пересихання не допускається.
  • Обприскування. Тропічний ліс – це вологість, близька до повного насичення. Обприскувати ехмею доведеться щодня, краще двічі. Найважче для рослини час – опалювальний сезон. На цей період бажано мати в кімнаті зволожувач повітря, фонтан, відкритий акваріум або хоча б тазик з водою в безпосередній близькості до рослини.

У приміщенні, де містяться ехмеі, має бути тепло. З жовтня по березень можливе зниження температури повітря до 18-20 градусів, це спровокує відхід рослини «на спокій». Полив в цьому випадку потрібно скоротити.

кімнатне квітникарство

Підгодовувати ехмеі допускається не частіше двох разів на місяць і лише навесні і влітку. Для цієї мети можна використовувати спеціальну підгодівлю для бромелієвих або стандартне комплексне добриво для кімнатних квітів, але дозування його зменшити в 2 рази. Пересадку рослини проводять щорічно, в першій половині весни.

Увага! Сік ехмеі іноді викликає роздратування чутливої ​​шкіри, тому операції по догляду краще проводити в рукавичках.

Ехмеї красиво виглядають на так званому «бромелієвими дереві» – обрізку стовбура з укріпленої на ньому композицією епіфітів. При гарному догляді в домашніх умовах вони майже цілий рік здатні дарувати господарям атмосферу насиченого зеленню і яскравими фарбами тропічного лісу.

А які тропічні культури вирощуєте на своєму підвіконні Ви?

Ехмея: відео