Квітка барвінок згадується ще в давньослов’янської міфології. Красиві кучеряве луки з нього прекрасно виглядають в живу або на фото в якості прикраси парків і садів. Рослина відноситься до вічнозеленим. Поширена по всій Євразії, правда, не росте в регіонах з холодним кліматом. Властивості квітки використовує народна медицина. На основі відгуків людей можна зробити висновки, наскільки дійсно корисний барвінок, чи є у нього протипоказання, як правильно заготовлювати культуру в лікувальних цілях.
Опис рослини
Барвінок – трав’яниста багаторічна культура. Виростає в щодо теплих регіонах, однак цілком прижилося і в більш прохолодною середній смузі РФ. Барвінок відноситься до сланких напівчагарниками. У висоту рослина досягає не більше 40 см. Серед сланких пагонів навесні з’являються прямостоячі. Саме на них ближче до літа розпускаються красиві яскраві квіти, за які так цінують барвінок.
У природі існує 12 видів цієї культури. П’ять можна зустріти на просторах Росії:
- прямий;
- великий;
- трав’янистий;
- рожевий;
- малий.
теплолюбний барвінок
Рослина сприятливо розвивається в долинах річок, хащах або на вирубках листяних лісів, затінених схилах і пагорбах, лісових галявинах. Нерідко можна побачити дикий барвінок – на місці старих садів або біля них. Культура досить витривала і невибаглива, щоб вижити зовсім без догляду. В умовах окультуреного ділянки потрібно стежити за розростанням барвінку, оскільки для городніх культур та інших квітів він може зіграти роль бур’яну.
Увага! Найбільш популярний малий вид барвінку, з великими блакитними квітками. Він, а також рожевий вид, використовуються в народній і навіть в офіційній медицині.
Особливості малого і рожевого барвінку
Про невибагливість чагарнику свідчать такі характеристики:
- Без проблем росте й цвіте при високих і низьких температурах.
- Практично повністю стійкий до хвороб і шкідників.
- Розмножується вегетативним способом. Процедура проста: зріжте корінець або стебло, застроміть в прогріту і зволожений грунт.
Увага! Для повноцінного розвитку малому барвінку потрібна висока вологість. Крім того, рослина погано переносить виривання з коренем.
Рожевий сорт має практично ті ж особливості. Квітка менш вимогливий до вологості і може рости навіть в посушливому регіоні. Однак він більш чутливий до температури повітря – любить тепло. Елементи обох видів барвінку не рекомендується збирати в лікарських цілях частіше, ніж раз на 3 роки.
Барвінок – багаторічна рослина
Біохімічний склад і лікувальні властивості малого і рожевого Барвінків
Цінними у рослин вважаються всі елементи надземної частини, але іноді в медицині використовують і корінь. Головне багатство барвінку – алкалоїди. У малому їх близько 20, в рожевому – понад 80. При загальній користі деякі з них отруйні, хоч містяться в малій кількості. Тому для рослини важлива правильна заготівля і точність використання рецептури ліків. Також в барвінку є дубильні речовини, цукор, мінеральні солі, стероїди, органічні кислоти (в т.ч. аскорбінова) і інші корисні елементи.
Увага! В рожевому барвінку містяться алкалоїди, які уповільнюють розвиток ракових клітин. У малому барвінку – речовини, що активізують кровообіг в головному мозку і перешкоджають появі атеросклерозу.
Серед загальних властивостей двох лікарських видів барвінку:
- Профілактика і лікування цинги.
- Знеболення. Заспокійливу дію і допомогу при неврологічних і психічних розладах.
- Розслаблення стінок тонкого кишечника.
- Активізація скорочення матки.
- Поліпшення потенції у чоловіків.
- Допомога в лікуванні астми, бронхіту і туберкульозу.
- Позбавлення від поганого запаху з рота.
- Зняття спазму очних судин.
- Протидія гіпертонії.
цвітіння барвінку
Правила заготівлі барвінку. Відгуки про рослину
Збір лікарських видів барвінку нескладний. Важливо запам’ятати основні особливості:
- стебла і зелень рослини можна заготовлювати протягом усього літа;
- корінь чагарнику слід викопувати тільки під час цвітіння;
- сировину сушать на свіжому повітрі в півтіні, наприклад, під навісом.
Порада. В окремих випадках допускається використання для просушки штучного тепла.
Відгуки про Барвінка переважно стосуються їх декоративних властивостей. Зелений килимок з цього напівчагарника відмінно виглядає на альпійських гірках і в складі інших прикрас на ділянці. Тим більше, що такий декор виходить вічнозеленим. Що стосується цілющих якостей, в їх відношенні в народі сформувалася стійка думка: барвінок надає на організм мало не магічний вплив.
Спектр застосування рослини широкий. Їх нього готують відвари, настої і настоянки. Важливо лише пам’ятати, що народний засіб не замінить візиту до лікаря і професійної терапії будь-якої хвороби, а особливо – серйозною.