Парники з полікарбонату – сучасне рішення давніх проблем власників невеликих дачних або городніх ділянок. Легкі і малогабаритні конструкції зручні і практичні. Особливо виграшні теплиці з відкривається або знімним верхом. Вони допоможуть вирішити своїм власникам кілька завдань, найважливіша з яких – збереження цілісності каркаса в зимовий час. Таку конструкцію можна зробити і власними руками. Винаходити нічого не доведеться. Потрібно вибрати підходящий варіант, обзавестися кресленням, виробити план і схему робіт. Розібратися в тонкощах цієї справи допоможуть поради фахівців, фото і відео процесу.
Призначення парників з дахом
Зимові коливання температур – найсерйозніший ворог дачних парників з полікарбонату. На горизонтальних і похилих поверхнях з’являється крижана кірка, яка не дає з’їжджати снігу при наступних опадах. Зрештою сніжно-крижана маса накопичується і пробиває матеріал. Від цього страждають навіть найміцніші парники. Якщо налиплий сніг не проломить полікарбонат, то зашкодить його довговічності.
Дах, яка забирається на зиму, є прекрасною альтернативою для господарів, які не мають можливості регулярно чистити теплицю після снігопаду. Крім того, конструкція має й інші переваги:
- взимку сніг буде потрапляти на тепличний грунт, а значить, наситить його необхідними солями і вологою;
- в теплу пору зручніше і безпечніше провітрювати рослини всередині;
- влітку культурам можна дати порцію справжнього дощу замість звичайного поливу.
Вартість ускладненого каркаса не набагато дорожче класичного. Монтується і розбирається він легко, так само як і виконуються інші робочі маніпуляції з дахом.
Види теплиць з відкидним верхом
Подібні конструкції з полікарбонату діляться по виду механізму знімного верху:
- Відкидні. Стулки-кришки відкидаються на петлях і фіксуються в піднятому положенні за допомогою підпірок.
- Розсувні. Знімні секції зсуваються і їздять по мініатюрним рейках. У відкритому положенні теплиці пересувні елементи знаходять на інші частини.
Увага! Обидва принципи мають на увазі як ручне управління, так і механічне.
- Автоматична система відкриття / закриття даху істотно заощаджує час і полегшує роботу дачникові. Особливо якщо механізм забезпечити реле з термодатчиком. Однак така модернізація істотно підвищить вартість самого парника. Прості варіанти мають на увазі, що господар буде рухати дах вручну, лебідкою або іншим нескладним механізмом.
За типом парники з відкидним верхом можуть бути будь-якими:
- Арочними. Напівкруглі конструкції популярні, тому що прості в монтажі і забезпечують хороший прогрів рослин. Незручні для високорослих культур. Відкривається верх допомагає господареві вирішити проблему складності провітрювання.
- Двосхилими. Дах у формі будиночка – тип, перевірений роками експлуатації. Зручна і міцна. Відмінний варіант для монтажу розсувний покрівлі парника. двосхилий дах
- Односхилими. Актуальна тільки у вигляді прибудови до капітального будовою. Через це рослини недоотримують світла. Малий кут нахилу ската даху істотно знижує її міцність.
- Крапельками. Подібні до арочним, тільки замість закруглених скатів складаються з рівних граней, які з’єднуються у верхній точці під заданим кутом. Нахил робить конструкцію парника міцніше.
- Купольними. Складаються з трикутних граней. Цей тип вважає кращим по відношенню до посадженим всередині культурам через збереження тепла і розсіювання світла.
Монтаж теплиці з відкидним верхом: підготовка і початок робіт
Насамперед підберіть на ділянці місце для майбутнього парника. Воно повинно бути рівним, без горбів і ухилу, що не підтоплюватися грунтовими водами. Небажано розташовувати теплицю поблизу дерев або будівель, тому рослини не отримають максимум світла. Вам і самим повинно бути зручно підходити до парники з усіх боків, щоб проводити маніпуляції з дахом і доглядати за культурами.
Увага! Рекомендований розмір конструкції: ширина – до 10 м, довжина – не обмежена, висота – 2 м. Такі габарити дозволять вам вирощувати овочі, розсаду інших культур, саджанці фруктових дерев та чагарники.
Парник може бути розбірний або стаціонарний. У другому випадку розумно буде закріпити його на фундаменті. Наступний крок – складання креслення. За основу візьміть вподобану модель з інтернету. Остов конструкції можна виконати з різних матеріалів.
Вибір багато в чому залежить від завдань теплиці. Для легких варіантів згодяться оцинкований або пластиковий профіль, дерево, для більш масивних – металопрофіль. Останній якраз і є актуальним для не розбірні теплиць, які повинні переносити зиму. Використовуйте трубу з перетином 20х40 мм для несучих опор і 20х20 мм для всіх інших.
Порада. Фахівці радять застосовувати профіль прямокутного перетину. Він набагато зручніше в монтажі, ніж труба з напівкруглим зрізом, властивості якої знадобляться хіба що в збірці арочного парника.
Монтаж парника з відкидним верхом
При будівництві парника своїми руками використовується стандартний набір інструментів для роботи з металом і пластиковими листами: електролобзик, дриль, болгарка, вимірювальні пристосування, викрутка. Для арочної конструкції потрібен Трубозгинальні верстат. Як кріплень краще застосовувати болти, хрестові з’єднання (краби) і т. П., А не зварювання. Інакше розібрати для ремонту і зібрати елементи каркаса буде практично неможливо. Не хвилюйтеся, знімні кріплення не поступаються в міцності, та й до того ж коштують дешевше.
Зробіть фундамент, якщо це передбачається. Зберіть каркас на вашу кресленням. Постарайтеся працювати з матеріалами економно. Передбачте ребра жорсткості для посилення остова. Коли він буде готовий, займіться відкривається механізмом.
Відкидна конструкція інтуїтивно зрозуміла – одну з знімних сторін кріплять на петлі, а для самої стулки готують будь-яку підпірку. Для габаритних конструкцій краще підійдуть рейки, адже тут стулка важить багато. Основою для рейки виступає рейка монтажного профілю. Від вас буде потрібно:
- зібрати рухому частину;
- приладнати до неї планки з коліщатками.
Порада. Чим більше парник, тим крупніше повинні бути рейок і механізм з коліщатками.
Якщо ваш парник не такий великий, замість рейкового можна зробити пазовий механізм. Каркас залишиться статичним, а рухатися буде лист полікарбонату:
- прикріпіть на дуги смугу шириною близько 7-10 см;
- підготуйте листи укривного матеріалу з нахлестом в 40 см;
- на лист – накладки з пластика, довжиною 1,5-3 см і шириною 6-15 мм;
- зверху пластика закріпіть шматок стільникового матеріалу, аналогічний дугового;
- зберіть укриття з полікарбонату.
Для будь-якого парника важлива герметичність в закритому вигляді. Тому в конструкції з дахом, що важливо передбачити ущільнювач. З кріпленнями працюйте акуратно, щоб не пошкодити полікарбонат.