Дичка – це нещеплені абрикос. Вона має й інші назви: Жерделі, Морель і желтослівнік. Висушені плоди називають курагою, а на Кавказі урюком. Існує думка, що плоди дикого абрикоса несмачні і неїстівні, але це не так. Плоди цієї культури можуть скласти конкуренцію щепленим абрикосів.
Дичка може давати смачні плоди
Опис
Вперше дикий абрикос був виявлений в Китаї. Сьогодні він росте і в інших країнах. Дерева середньої висоти часто мають форму чагарнику. Яйцеподібні листя з витягнутою верхівкою мають по краю дрібні зубчики. Рожеві або білі квіти розпускаються задовго до появи листя. Дерева, оповиті хмарою кольорів, випромінюють неповторний аромат. Плоди по зовнішньому вигляду схожі на кістянку червоно-жовтого кольору. У порівнянні з ягодами окультуреного родича вони не такі солодкі.
Кісточка великих розмірів, сплюснута з двох сторін. Її товсті стінки закривають ядро, яке не можна вживати в їжу, тому що воно може викликати харчове отруєння.
Корисні властивості
Плоди містять різні речовини:
- Каротин. Ця речовина захищає від ультрафіолетових променів. Тому влітку абрикос повинен бути незамінним продуктом. Їх м’якоть можна застосовувати як примочки для лікування сонячних опіків.
- Пектин. Нейтралізує негативну дію шкідливих речовин.
- Клітковина. Приводить в норму роботу кишечника і запобігає виникненню закрепів.
- Кальцій і солі. Ці речовини дуже корисні для жінок в період вагітності і грудного вигодовування.
Також смачні плоди Жерделі нормалізують роботу потових і щитовидних залоз, знімають втому після тривалої роботи за комп’ютером, активізують обмін речовин в організмі, а сік, отриманий з плодів, використовують як натуральне сечогінний засіб.
Розмноження
Основний спосіб розмноження – насіннєве. Кісточки використовують для вирощування підщепи, це дає здорові, великі і активно розвиваються дерева. Для посіву використовують кісточки, зібрані восени. Навесні вони дають пагони, які при сприятливих умовах до серпня можуть досягти у висоту до 1 м. Для посадки потрібно вибирати міцні і життєздатні саджанці.
Дикоростучий абрикос можна зустріти на мізерному і сухому грунті уздовж доріг, в лісопосадках, на кам’янистих схилах, але не заболочених і постійно підтоплюються грунтах. У нього потужна і добре розвинена коренева система, завдяки чому рослина добре переживає посуху.
Посадкову яму готують таку ж, як для окультуреного абрикоса. На її дно укладають дренаж з гальки і подушку поживних речовин з піску, торфу, перегною і деревної золи. Потім в неї поміщають саджанець і засипають землею так, щоб все коріння були заховані, рясно поливають водою.
Дички можна виростити з кісточки
Догляд за абрикосом
Щоб дерево тішило рясним врожаєм, за ним потрібно правильно доглядати:
- Полив. Це невлаголюбівая культура, тому частий полив йому не потрібен. Молоді дерева поливають один раз в два тижні, а в посушливу погоду трохи частіше. З середини літа полив припиняють, бо підвищена вологість знижує зимостійкість рослини. Останній полив проводять в кінці літа після збору врожаю.
- Обрізка. Важливо своєчасно проводити обрізання для активного зростання і розвитку деревця. Навесні видаляють старі і погані гілки, які вже не зможуть плодоносити. Влітку починається активне зростання плодових гілок, тому може знадобитися проріджування густий крони, т. К. В ній плоди не можуть дозрівати. Рівномірне освітлення абрикосовою крони забезпечує активне зростання плодоносних гілок. Восени обрізають зламані, хворі і засохлі гілки.
- Профілактична обробка. Незважаючи на стійкість до хвороб і шкідників, необхідно проводити профілактичну обробку. Навесні обробляють сплячі бруньки розчином сечовини. Після набрякання бруньок її використовувати не можна, тому застосовують бордоською рідиною або мідний купорос. Одночасно з цим дерева обробляють «Екоберіном» або «Цирконій». Перед настанням зими культуру знову обробляють сечовиною.
- Підживлення. Протягом всього сезону плодове дерево удобрюють кілька разів. Навесні вносять азотні добрива, на початку літа – сечовину, а в кінці літа – калійно-фосфорні сполуки. На початку осені удобрюють складами, що містять мінерали, кальцій, калій і фосфор.
- Зимівля. Для того щоб молоді рослини добре перенесли зиму, потрібно подбати про їх утеплення. З цією метою стовбур дерева обв’язують лапником, а кореневу систему утеплюють хвоєю. Навесні утеплення обов’язково знімають, для того щоб дерево не перепрілий.
Препарат «Екоберін» застосовується для профілактики хвороб абрикоса
Використання в кулінарії
У кулінарії Жерделі використовують як звичайний абрикос. З неї варять компоти, варення, повидло, готують начинку для пирогів і цукерок. Фрукти сушать і роблять з них соки і наливки. Сік, отриманий з цих плодів, піддають бродінню без додавання цукру, потім переганяють і отримують горілку.
Високий вміст пектину дозволяє використовувати ці плоди для приготування таких смачних ласощів, як пастила, мармелад, желе та інші. Висушений фрукт називається курагою.
Плоди містять велику кількість цукру, тому їх не можна вживати людям із зайвою вагою і ожирінням. З цієї ж причини, з ними потрібно бути дуже обережним людям з цукровим діабетом.