Маш – один з найкорисніших представників бобових культур. Незважаючи на це, далеко не кожен дачник готовий приділити посадці і вирощуванню золотистої квасолі достатню кількість часу. Родина бобів – теплі країни, тому маш потребує м’якому кліматі і хорошому догляді. В гідних умовах на кістках виросте рясний і смачний урожай.
Опис, застосування і користь рослини
Значний вміст білка і заліза дозволяє порівнювати маш з деякими сортами м’яса. Через це живильне культуру із задоволенням їдять вегетаріанці і люди, які дотримуються здорового способу життя. Боби часто зустрічаються в меню жителів країн Середньої Азії, а в Індії вони відомі під назвою мунг. З золотистої квасолі готують фунчозу (скляну локшину) і роблять крохмаль. Можна виростити маш і тушкувати його з м’ясом, додавати в супи та каші, пророщувати і класти зелені паростки в салати.
Крім смаку азіати цінують боби мунг за їх корисні властивості. У них є вітаміни, мінерали, клітковина – все, що корисно для імунітету, травлення, нервової системи. Вважається, що маш сприяє довголіттю і омолодженню всього організму. Але бобова рослина не можна їсти людям, що мають проблеми з перистальтикою кишечника. Мунг – однорічна культура висотою від 0,2 до 1-1,2 м. Інші характеристики:
- стебло – прямостоячий, з малою кількістю гілок;
- кущ – розлогий;
- листя – великі, хвилясті;
- квіти – лимонні або жовто-фіолетові, зібрані в кисті по 2-8 шт .;
- довжина циліндричних стручків – 5-18 см;
- зернятка – овальні, гладкі;
- їх забарвлення – золотистий, буре, зеленуватий, у деяких сортів – плямистий.
Увага! Зелена маса, яка залишається після збору врожаю золотистих бобів, – відмінний корм для домашньої худоби. Цей компонент робить коров’яче молоко більш жирним. Маш приносить користь і присадибній ділянці, збагачуючи грунт азотом.
Підготовка ділянки та посадкового матеріалу
Мунг відноситься до теплолюбних, а тому примхливим культурам. Щоб виростити маш, доведеться вибрати сонячне місце. Грядку для бобової рослини готують ще з осені. Грунт звільняють від бур’янів, рослинних залишків зів’ялих культур. Добре, якщо на цій ділянці росли томати, картопля, коренеплоди – це оптимальні попередники для маша. Восени грунт слід удобрити деревною золою, полити і залишити до весни.
Безпосередньо перед посадкою маша потрібно добре перекопати грунт. Найкраще обробити ділянку мотоблоком. Він зробить грунт пухким, проникним для води та повітря. В іншому маш не особливо вимогливий до складу землі. Він буде рости як на легкій, так і на важкому грунті з нейтральною реакцією.
Матеріал для посадки можна купити в магазині, зібрати самостійно або ж привезти з подорожі по Індії, Китаю, Таїланду. Якщо є можливість, попросіть знайомих чи родичів зі східних країн, де успішно культивують золотисту квасоля, надіслати вам насіння рослини. Зерна необхідно зберігати в скляній ємності з щільно закривається кришкою. Щоб в бобах не завелися жучки, в банку додають часник або сушене листя м’яти.
Увага! Збираючись виростити маш, запасіться міцними, неушкодженими зернятками.
Особливості посіву
Для посадки теплолюбного рослини почекайте, поки земля прогріється до + 12 … + 15 ° C і мине загроза повернення заморозків. Зазвичай сприятливий період настає в кінці травня. Після цього приступайте до посіву маша:
- У обробленої і підготовленому грунті зробіть канавки глибиною 3 см, якщо грунт важкий і 5 см – якщо легкий. Відстань між рядами – 50-70 см.
- Засипте насіння маша в канавки. Витримайте дистанцію між зернятками. Вона повинна становити 12-20 см. Загущення посадок провокує розвиток різних грибкових недуг.
- Розрівняйте землю і рясно полийте її. Коли волога стане повільно вбиратися в грунт, це означає, що її вже досить.
- Для створення сприятливого мікроклімату оточіть грядки маша кукурудзою або будь-який інший високорослої культурою. Ваше завдання – закрити посадки з північної, східної і західної сторін.
- Мунг – культура самозапилюватися, тому при бажанні посадите поруч кілька різних сортів.
Увага! Деякі дачники вважають, що маш потрібно обов’язково замочувати перед посівом. Час – близько 8 год. Після цього зернятка ще добу пророщують між вологими серветками і тільки потім сіють у відкритий грунт. Якщо вибираєте цей спосіб, що не поливайте щойно висаджені насіння занадто рясно.
Рекомендації по догляду за бобами мунг
Період вегетації культури становить близько 100 днів. Дружні сходи з’являться приблизно через 1,5 тижні після посадки. Маш зацвіте в середині літа, а вже в серпні або вересні порадує вас живильним урожаєм. Боби пізніх сортів зріють до жовтня.
Порада. Оптимальна температура для рослини – близько + 30 … + 35 ° C з моменту посіву і до збору врожаю.
Щоб виростити маш в не дуже теплому кліматі, варто підібрати холодостійких сорти. Мунг дуже любить воду, тому забезпечте бобової культури регулярний полив. При нестачі вологи маш може втратити частину зав’язі, а при надлишку – захворіти грибкових недугою. Для поливу вибирайте ранковий або вечірній час. Рихлите зволожену землю і видаляйте бур’яни. Підросли кущики підв’яжіть до опор.
Увага! На рослині може оселитися попелиця. Помітивши комах, проведіть обробку.
Виростити маш не дуже просто, але цілком можливо. Оригінальний смак і користь – прекрасний стимул для посадки поживних золотистих бобів на своїй ділянці.
Маш дуже корисний, останным часом стали купувати. До вирощування ще не дійшли)