Зрошення виноградників за допомогою крапельного поливу

Виноград давно і міцно зайняв своє місце на дачних і присадибних ділянках не тільки завдяки своїй тінистій зелені, але також через своїх ягід, які можна вживати як в сирому вигляді прямо з куща, так і готувати з них вино, компоти, варення та інше . Але для хорошого врожаю необхідно правильно доглядати за рослиною, в тому числі вчасно його поливати.

Крапельний полив виноградника

Полив виноградника за допомогою крапельного зрошення

Потреба винограду у волозі

Виноград, хоч і є дуже стійкою до посухи культурою, все ж приносить найбільший урожай при підтримці в грунті оптимальної вологості. На максимальний урожай з виноградника можна розраховувати при кількості опадів в рік не менше 500-600 мм, та й то, за умови розподілу рівномірно в період вегетації. Всю решту природну вологу доводиться компенсувати поливом.

Види поливу виноградника

При вирощуванні виноградників застосовуються такі види поливу:

  • Влагозарядковий (тобто, полив до глибокого насичення ґрунту). Проводиться з осені або ранньою весною і формує умови для рівномірного розпускання вічок, гарного росту і рясного плодоношення. Нормою є 150-200 л води під кущ.
  • Вегетаційний – проводиться зазвичай на початку вегетації, відразу після періоду цвітіння і під час наливання ягід. Норма – 40-60 л на 1 м2 виноградника або 100-120 л під одиночний кущ при одному поливі.

Вегетаційний полив може проводитися по борознах, дощуванням і крапельним зрошенням.

За борознах поливаються добре вирівняні ділянки з незначними ухилами. Недоліком цього способу є велика витрата води і вимивання поживних сполук з грунту.

Штучне дощування застосовується на недостатньо спланованих ділянках і на горбистій місцевості. Однак на більшості виноградників цей спосіб не має поширення через небезпеку зараження рослин грибковими або бактеріальними хворобами через підвищеної вологості.

Крапельне зрошення є найбільш ефективним і економічним з усіх видів поливу.

Вода постійно подається в Приштамбовий зону куща малими порціями – краплями. Особливо вигідно застосування подібних систем на схилах і в пересіченій місцевості, де неефективні інші способи.

Застосування крапельного зрошення на виноградниках має ряд істотних переваг в порівнянні з іншими методами поливу:

  • Можливість регулювання вологості грунту, що забезпечує її аерацію і доступ кисню до коренів рослин.
  • Вода під коріння надходить вже прогрітій до температури зовнішнього повітря, що благотворно позначається на стані рослини і захищає його від багатьох хвороб.
  • Можливість введення добрив у вигляді розчинів безпосередньо під корінь.
  • Чи не зволожується поверхня листя, як при дощуванні, що знижує ризик захворювань, пов’язаних з підвищеною вологістю, а також не відбувається змивання інсектицидів і фунгіцидів з поверхні листя.
  • Обробка грунту, обприскування рослин, збір врожаю ніяк не залежать від часу зрошення, так як грунт між рослинами залишається сухим.

полив винограду

Полив винограду крапельним методом вважається найекономічнішим

Способи організації крапельного поливу

На невеликому винограднику пристрій для краплинного зрошення нескладно зробити самому. Для цього знадобиться бак або інша накопичувальна ємність. У верхній і нижній частинах ємності врізають патрубки: верхній – для подачі води, нижній – для приєднання до трубопроводу, на якому встановлені крапельниці.

Для автоматичного поповнення бака можна встановити запірний пристрій, що працює за аналогією з клапаном зливного бачка унітазу. До вивідного патрубка прикріплюють садовий шланг, на якому через рівні відстані розміщують крапельниці, виконавши в кожній з них отвори. Зазвичай крапельниці розташовують через 30-40 см, але не менше 1-2 шт. на кожен кущ. Для того щоб вода з бака надходила до крапельниць самопливом, його потрібно розташувати, зміцнивши на підставці, трохи вище рівня крапельниць. Зазвичай буває достатньо висоти в 1 м. Бак можна встановити в затишному куточку саду, щоб вода в ньому не перегрівалася і не цвіла. Діаметр окружності промачивания на важких грунтах (глинистих і суглинках) становить 1,2-1,5 м, в той час як на піщаних грунтах і супісках він менший, що вимагає більш частої установки крапельниць.

Як крапельниць багато заповзятливі виноградарі-аматори пристосувалися використовувати звичайні медичні системи для внутрішньовенних вливань. Голка вставляється в гумовий шланг, а вільний кінець укладається під рослину.

Винахідливі дачники придумали ще один чудовий по своїй простоті спосіб – крапельне зрошення з використанням пластикових пляшок. Таким чином, можна забезпечити полив виноградника протягом 3-4 днів.

Даний спосіб зручний для невеликих площ, а також для тих, хто буває на дачі тільки періодично. Як крапельниці використовується 2-5-літрова пляшка. У пробці пляшки шилом проробляються отвори (для важких грунтів 4-6 отворів, для більш легких – вистачить і двох). Дно пляшки необхідно відрізати. Підготовлена ​​таким чином пляшка закопується в прикореневій зоні куща пробкою вниз на глибину близько 15 см. У пляшку наливають воду, яка, повільно просочуючись крізь отвори, буде підживлювати вологою коріння рослини.

Однак якщо виноградник складається більш ніж з пари десятків рослин, вищеперелічені способи стають вельми трудомісткими як в монтажі, так і в подальшому обслуговуванні, так як натискати воду в кілька десятків встановлених пляшок, особливо якщо врахувати, що на кожен кущ її потрібно по 5-7 відер – заняття не з розряду легкого проведення часу.

Для великих площ очевидна вигода використання спеціальних систем крапельного зрошення, які збираються з окремих елементів, широко зустрічаються в продажу.

Крапельний полив з пляшки

Крапельний полив з пляшки підходить для невеликих виноградників

Монтаж системи крапельного поливу

Для складання системи крапельного зрошення знадобиться:

  • Ємність для води (краще пластикова) з розмірами, що визначаються площею виноградника.
  • Штуцер для врізки в ємність ¾ дюйма із зовнішнім різьбленням.
  • Кран з внутрішнім різьбленням, відповідний штуцера.
  • Муфта і футорка (сантехнічний різьбовій перехідник).
  • Стрічка крапельна з заглушками.
  • Необхідна кількість гумових штуцерів.
  • Поліетиленова водопровідна труба (кількість підбирається в залежності від розмірів ділянки).
  • Дриль зі свердлом 17 мм.

Насамперед потрібно знайти надійне місце зі стійкою поверхнею і міцно встановити там ємність для води. При визначенні місця встановлення ємності слід врахувати відстань до водопровідного крану, щоб не довелося додатково витрачатися на прокладку трубопроводу для наповнення ємності. Після цього потрібно приєднати кран до посудини. Це дозволить зробити полив максимально автоматизованим і дасть можливість регулювати обсяг води, що надходить до рослин. Для запобігання попаданню в систему різного сміття, необхідна установка фільтра на вихідному патрубку. В цьому випадку система буде максимально ефективною.

Схема крапельного поливу

Система крапельного поливу: бочка, піднесена над землею, шланг, фільтр, трійник, куточки, з’єднання з краном, ремонтний фітінг і хомути

Слідом за цим потрібно виконати прокладку поліетиленової труби для подачі води до рядів рослин. Труба прокладається перпендикулярно рядах. Навпроти кожного ряду в трубі просверливается отвір, в яке через штуцер вставлятиметься крапельна трубка. У трубці через певні відстані робляться отвори безпосередньо для виходу крапель води. На кінці кожної трубки необхідно встановити спеціальну заглушку. При прокладанні трубок необхідно дотримуватися обережності і не допускати перегинів. Для цього змотувати трубку з бухти краще методом обертання бухти, ні в якому разі не стягувати за кінець самої трубки. Прокладаються трубки уздовж рядів винограду таким чином, щоб краплі води потрапляли в прикореневе простір. Допускається підв’язування трубок до нижньої шпалері, але тут потрібно стежити, щоб вода не потрапляла на листя.

Одним із способів прокладки крапельних трубок є їх вкопування на глибину від 10 до 40 см. Перевагою такого способу є подача води прямо до кореневої системи і відсутність втрат води на поверхневе випаровування. До недоліків слід віднести можливі забивання отворів і те, що результат зрошення непомітний оком, чому доводиться поливати «на око», а без певного досвіду це досить складно.

Так як частота поливу буде значною, а якість води в трубах залишає бажати багато кращого, то доцільно буде на кінці поліетиленової труби встановити замість заглушки кран для забезпечення можливості промивання системи від потрапив всередину сміття. Якщо цього не робити, то смітинки неминуче заб’ють отвори і ефективність системи набагато знизиться.

Відразу після збирання необхідно перевірити систему на відсутність протікання і рівномірність розподілу води між усіма рослинами. У разі якщо подача води в систему проводиться безпосередньо з водопроводу або від насосної станції, необхідно під нарізні сполучення підмотувати кілька шарів сантехнічної фум-стрічки.

Підводячи підсумки, варто зазначити, що поряд з масою переваг від впровадження системи крапельного зрошення промислового виробництва, існує все ж один недолік – це досить висока вартість комплекту обладнання.

Але якщо елементарно розрахувати економічний ефект від економії води, то відразу видно, що система здатна окупитися за мінімальний термін.

А сіли додати сюди ефект у вигляді підвищення кількості врожаю (за деякими підрахунками – до 2-х разів), то система і зовсім не здасться такою вже витратною справою.