Особливості вирощування смачного декоративного овоча лагенарії

лагенария вирощуванняЛагенарії відома своєю екзотичністю навіть серед декоративних культур. Сорти цього плетуться рослини з їстівними плодами у формі пляшки здатні здивувати оточуючих. Вирощування культури, яку ще називають посудній гарбузом або огірком, гарбузом-горлянки, індійським огірком або в’єтнамським кабачком, відбувається в однорічному форматі. Лагенарії обплітає штучну опору і створює гарний фон в саду. Посадка і догляд за нею у відкритому грунті досить прості, тому вирощування не завдасть вам багато клопоту.

Опис: сорти та різновиди лагенарії

Гарбуз-горлянка походить з Індії і Африки, проте добре пристосувалася до клімату середньої смуги. Технологія вирощування та догляду за цією культурою схожа зі звичайною гарбузом.

Характеристики рослини:

  • стебло – ліана 10-15 м в довжину, яка здатна обвиває огорожі, стіни, альтанки;
  • листя – великі, з м’яким покривом-пушком;
  • коренева система – розгалужена, поглиблюється на 80 см;
  • квіти – великі, поодинокі, келихоподібних, білого кольору з кремовим відтінком;
  • запилення перехресне, квіти роздільностатеві;

лагенария вирощуванняЦвітіння посудній гарбуза

  • цвітіння відбувається одночасно з плодоношенням, з середини літа до кінця осені;
  • плоди – гладенькі, в залежності від сорту різні по товщині, дрібні або великі, аж до людського зросту;
  • смак плодів в нестиглі стані нагадує соковитий огірок, в зрілому – кабачок.

Вегетаційний період лагенарії – 150-220 днів з моменту проростання сходів. Плоди – тиквіни в формі пляшки або булави: вузька і довгаста основа і сфера на кінці. Залежно від сорту вони можуть бути більш витягнутими або округлими, змієподібними. Затребувані сорти гарбуза-горлянки: Луцертола, Гусь в яблуках, Булава. Вибирайте відповідний по фото або нюансам процесів розмноження і догляду.

Увага! Ще одна особливість культури – швидке рубцювання місць зрізів на плодах. Це дозволяє не зривати тиквіну цілком, а зрізати її поступово.

Посудна гарбуз: посадка рослини

У відкритий грунт лагенарії висаджують розсадою або насінням. Про землю потрібно подбати з осені:

  • після збирання попереднього врожаю перекопайте ділянку, який відвели під грядку;
  • внесіть свіжий або перепрілий гній;
  • навесні, після танення снігу, повторно перекопайте ділянку;
  • коли верхній шар землі висохне – розрівняйте його.

лагенария вирощуванняПлоди лагенарії незвичайної форми

При насіннєвому способі посадки підбирайте терміни так, чи добре нічні морози не застали рослину у фазі висоти стебла 10-15 см. Зазвичай це останні тижні весни.

Увага! Насіннєве розмноження лагенарії на ділянці більше підходить жителям південних регіонів з теплим і м’яким кліматом.

Вирощування розсади для розмноження будь-яких сортів культури садівники, як правило, проводять своїми руками. Пересаджувати паростки у відкритий грунт потрібно дуже обережно – корінці лагенарії в цьому віці дуже ніжні. На грядці зробіть невеликі лунки. Поглибити коріння, присипте землею і утрамбуйте пальцями. Відстань між лунками має становити не менше 1 м.

Гарбузі-горлянці необхідно багато світла. Грунт повинен бути родючим і не кислим. Внесіть в кожну лунку перегній і мінеральні добрива (аміачну селітру або суперфосфат), перемішані з садової грунтом. Важливо перед посадкою організувати на ділянці хороший дренаж. Це нескладно: на глибині зробіть шар приблизно в 4 см з ламаного цегли або середніх каменів іншого типу і присипте землею. Після посадки зробіть полив водою кімнатної температури з розрахунку 1 л на одну рослину.

Увага! У перший тиждень в умовах відкритого грунту посудній гарбузі потрібно притінення.

Догляд за в’єтнамським кабачком

Догляд починається з перших днів життя паростка у відкритому грунті:

лагенария вирощуванняЛагенарії необхідна опора

  1. Відразу після посадки замульчируйте простір навколо стебла. Використовуйте підсохлий перегній або торф.
  2. Ночами рослині буде потрібен захист за допомогою нетканого укривного матеріалу (аж до початку цвітіння).
  3. Коли ліана відросте до 1 м, забезпечите її будь-якій доступній опорою.
  4. Проведіть прищіпку, коли втеча виросте до 2 м. Щоб плоди були великими і міцними, деякі відростки і зав’язі можна навіть видалити.
  5. Запилюють гарбуз-горлянку комахи. Ваше завдання – збільшити врожайність рослини. Зав’язі розвиваються швидко. Плоди достигають через 1,5-3 міс. після запилення. Всього ліана утворює 9 зав’язі.
  6. Протягом вегетаційного періоду регулярно рихлите грунт, щоб забезпечувати доступ кисню до кореневища.
  7. Полив лагенарії потрібен кожен день. Користуйтеся лише теплу воду.

Добриво і підгодівля рослини

Запорука гарного врожаю – регулярні добрива лагенарії. Чергуйте мінеральні та органічні суміші. Періодичність – 1 раз в 2 тижні. В період формування зав’язі ефективне поєднання поливу з внесенням добривом: рідкого розчину деревної золи (2 ст. На 10 л).

Лагенарії: розмноження рослини

Вирощування розсади для розмноження рослини починайте в кінці квітня. Попередньо замочіть насіння у воді на добу, потім розкладіть на зволожених тирсі при +25 ° C. Це допоможе їм прорости. Поглибити насіння на 3 см в насичену органікою грунт. Коли з’являться сходи, розсадите їх по окремих горщиках. Вирощування і догляд за сіянцями аналогічний звичайній гарбузі.

Порада. Для посадки на грядку розсада буде готова приблизно через 35-40 діб.

Хвороби і шкідники посудній гарбуза

Лагенарії набагато стійкіша до недугам, ніж інші представники гарбузових. Правильний догляд, відсутність контакту плодів з грунтом і застою води в землі майже напевно позбавлять вас від більшості проблем. Не проводьте посадку лагенарії після кабачків, огірків, гарбуза і патисонів. Культури мають загальний набір шкідників і хвороб. Кращі попередники для гарбуза-горлянки – капуста, картопля, різні коренеплоди, бобові та цибулю.

лагенария вирощуванняЛагенарії стійка до захворювань

Лагенарії: поєднання з іншими рослинами

Зазвичай під культуру не готують окреме місце на городі. Її висаджують близько огорож, будівель або дерев в якості зеленої стіни або навісу (як виноград). Гарбуз-горлянка може рости і в горизонтальній площині.

Лагенарії вдала в різних кулінарних поєднаннях. Також її використовують для виготовлення посуду, іграшок та інших виробів – для цього можна знайти докладні майстер-класи з фото.

Вирощування лагенарії: відео