Одним з найважливіших елементів для теплиці є кватирка. Завдяки якісній і ефективно функціонуючої конструкції можна домогтися бажаного результат – високого врожаю. Адже цей елемент забезпечить відмінну вентиляцію повітря в приміщенні і збереже необхідну кількість тепла всередині. Далі про те, як грамотно зробити кватирки з полікарбонату своїми руками.
Види полікарбонатних кватирок
Кватирки для теплиць з полікарбонату бувають механічними і автоматичними. Перші ідеально підійдуть для невеликого за розміром парника, і регулювати процес провітрювання в цьому випадку доведеться самостійно, що досить-таки незручно і непрактично. Автоматичні ж конструкції покликані істотно полегшити життя дачника, оскільки будуть самостійно відкривати при необхідності кватирки для теплиць. Існує кілька різновидів подібних виробів.
біметалічні системи. Недорогий пристрій, здатне функціонувати самостійно. Представлено двома металевими пластинами, виконаними з металів з різним розширенням. При підвищенні температури в теплиці одна з пластин системи змінює свою форму, злегка згинаючись. Тим самим виникає невеликий простір, в яке вільно проникає свіже повітря. Коли пластина охолоджується, вона знову повертається у вихідне положення. Подібні системи не мають високої потужності, тому вони не здатні підняти громіздку кватирку, а значить, підійдуть виключно для невеликих тепличних приміщень з маленькими віконцями.
електричні системи. Представлені у вигляді нескладного пристрою, оснащеного системою реле і лампочками. Коли температура в приміщенні досягне критичної позначки, реле включить вентилятор. Подібна система відрізняється безперечними перевагами: чимала потужність, висока чутливість, проста і зручна регулювання, компактність (систему можна монтувати в будь-якому місці теплиці), можливість створення певного алгоритму роботи. Але, крім явних переваг, є у такої кватирки один недолік – залежність від електроенергії: при раптовому припиненні її подачі система перестане функціонувати. Вихід із ситуації: установка додаткового акумулятора.
гідравліка
гідравлічні системи. Це – дуже компактне і одночасно з тим потужний, простий у використанні пристрій, представлене системою важелів, приєднаних до фрамузі. Принцип роботи гідравлічної кватирки полягає в зміні положення фрамуги за допомогою важеля при коливаннях температурного режиму в теплиці. Кожен з важелів являє собою ємність, заповнену водою. Сполучені вони між собою спеціальними кріпленнями. Зовнішня колба представлена у вигляді своєрідного вантажу, котрий витісняє рідину з внутрішніх ємностей.
Порада. Електричні кватирки мають один суттєвий недолік – залежність від електроенергії.
При раптовому припиненні її подачі система перестане функціонувати. Вихід із ситуації: установка додаткового акумулятора.
Вибір відповідного місця, кріплень і матеріалів
Досвідченим шляхом було доведено, що найкращого провітрювання можна домогтися в тому випадку, якщо кватирки будуть становити не менше 1/4 всього покриття приміщення. Оптимальне місце для їх монтування – під стелею, на ділянці перетину поздовжніх і поперечних перерізів несучих конструкцій.
Бажано розташовувати кватирку для теплиці з того боку приміщення, де немає переважаючих вітрів: це допоможе запобігти надмірній сухість повітря. Але якщо рослини дуже високі або параметри теплиці нестандартні (форма витягнута), доведеться здійснювати модернізацію приміщення, додаючи додаткові кватирки, інакше вентиляція буде неефективна (зовні це зазвичай проявляється у вигляді великої кількості конденсату на стінках парника).
Як кріплень можна використовувати або поворотні шарніри, або кріплення, розташовані у верхній частині кватирки.
Порада. Особливої різниці в дії того чи іншого конструкційного типу на мікроклімат теплиці не буде, але якщо ви плануєте встановити там автоматичну систему, краще ретельно продумати цей момент.
Щоб зробити якісні кватирки своїми руками, уникнувши при цьому прикрих помилок, необхідно детально ознайомитися з відеоінструкції та фотоматеріалами. Важливо також ретельно підготувати необхідні інструменти (практично ті ж, що і для установки самої теплиці). Отже, для роботи вам знадобиться:
- ножовка по металу;
- різак;
- напилок;
- шуруповерт;
- саморізи;
- спеціальні кріплення для полікарбонатного профілю.
Процес установки конструкції своїми руками
Кватирку для теплиці цілком можна зробити своїми руками, якщо строго слідувати інструкції по її монтажу:
- Добре продумайте, де буде розташовуватися кватирка. Виріжте в цьому місці відповідного розміру шматок полікарбонату.
- Випиляєте основу для каркаса майбутньої кватирки з металевого профілю (кожна зі сторін профілю повинні бути на 0,5 см менше сторін отвори, вирізаного в полікарбонатною стіні).
- В якості додаткового підсилювача конструкції можна використовувати монтажну стрічку (з неї вийдуть відмінні ребра жорсткості).
- Пофарбуйте каркас і прикрутіть до нього вирізаний шматок полікарбонату (виступаючі краї потрібно обрізати).
- Наклейте по краю кватирки гумовий ущільнювач. Потім прикріпіть до неї шарніри, замок і обмежувач.
- Встановіть конструкцію назад в стіну теплиці.
Якщо ви хочете додати автоматику в кватиркового конструкцію, це можна зробити за допомогою найпростіших матеріалів: 2 пляшок об’ємом 1,5 і 5 л і з’єднувального шланга. Маленьку пляшку слід прикріпити до верхньої частини кватиркового рами, а до нижньої – дерев’яний брусок (для рівноваги). Велика пляшка підвішується під стелею. Попередньо в неї наливається 1 л води.
У кришках зробіть отвір для шланга і вставте його кінці таким чином, щоб до дна пляшок залишалося близько 1 см. При підвищенні температури вода потраплятиме з великої пляшки в маленьку, а при її зниженні – повертатися назад.
Ось і всі тонкощі, які слід знати для того, щоб зробити функціональну кватирку для теплиці своїми руками. Успіхів!