Фазани та домашнє господарство. Як містити і розводити диких птахів в домашніх умовах

Фазан – мисливська промислова птиця. Але це не в змозі зупинити розведення фазанів в домашніх умовах. Ну як тут встояти? Адже самці неймовірно красиві, а їх м’ясо здатне задовольнити смаки найвибагливішого гурмана. Цих птахів можна містити і для душі, і для столу. Для тих, хто хоче бачити красу на своєму обійсті, постараємося розкрити секрети успішного вирощування фазанів.

Золотий фазан

Золотого фазана можна утримувати для їжі або просто як красиву птицю

Підбір породи для розведення

Йдеться про яскравого представника сімейства курообразних, який часто зустрічається в дикій природі. Це бажаний мисливський трофей, але людина, підкорений його красою, наполегливо намагається одомашнити птицю. Повністю зробити цього поки не вдається, і фазан, вирощений в неволі, за короткий термін пристосовується до природного середовища. Це дає привід вважати фазанів умовно одомашненими птахами.

Щоб почати розведення фазанів на присадибній ділянці, треба визначитися, для яких цілей ви заводите живність. Якщо ви хочете розводити декоративних птахів, які прикрасять своєю присутністю двір або сад, то вибирайте алмазного або золотого фазана. Якщо ж ви плануєте використовувати або реалізовувати м’ясо і яйця красенів і красунь, то купуйте птахів мисливської або срібною породи.

Як не дивно, але чим яскравіше і красивіше оперення фазана, тим складніше птах в догляді. Новачкам не варто вибирати декоративні породи. Краще зробити пробну закупівлю мисливського виду, оскільки його природне проживання максимально близько до нашого клімату.

фазани

Декоративні фазани досить складні у догляді

Фазан мисливський

У дикій природі мисливський фазан воліє степові зони з помірним кліматом. Добре себе почуває в негусто лісах або посадках. Зміст фазанів цього виду дозволяє отримувати високу несучість і смачне м’ясо при відносно невеликих витратах. Птах не перебирає кормами, і швидко набирає вагу. Доросла особина досягає ваги 2,5 кг, і може принести за сезон 45 яєць.

На ринках реалізовуються не тільки м’ясо і яйця, а й живі пташенята, і перо. Ціна на курчат невелика, але попит на них є постійно.

Срібний фазан

Пташенята срібного фазана дуже часто закуповуються для домашнього розведення. Родина птиці – високогір’я Китаю, але це не заважає їй добре переносити морозні зими. Головне, захистити поголів’я від протягів. Птах велика, її маса може досягати від чотирьох до шести кілограм. Несучість самок одна з найвищих, за сезон вони відкладають 50 яєць. Птах поєднує декоративні якості з зручністю і вигодою змісту.

Срібний фазан

Срібний фазан добре переносить холоду

Фазан алмазний

Природне місце існування – високогір’ї Китаю. Птах складна в змісті і годуванні, але є ідеальним прикрасою двору або мисливського будинку. Вирощування фазанів цього виду повністю виправдано високою декоративною цінністю. Алмазний красень вимагає плюсових температур змісту і дорогих кормів з високим вмістом мікроелементів. Взимку потрібно обов’язковий обігрів пташника, оскільки морози погано впливають на здоров’я поголів’я. Маса птиці – близько одного кілограма. Несучість – не більше 30 штук в сезон.

Алмазний фазан

Алмазний фазан важить близько кілограма

Фазан золотий

Це не велика декоративна птиця з яскравим оперенням. На присадибній ділянці вирощується, як прикраса. Маса золотого фазана трохи більше одного кілограма, смак м’яса не відрізняється від мисливського виду. Утримувати птицю складно і дорого, але любителі екзотики із задоволенням займаються її розведенням. Несучість у золотого фазана низька. За сезон самка відкладає всього 25 яєць. Низьких температур птах не витримує.

Взимку пташники золотого фазана обов’язково опалюються. Вид дуже чутливий до вітру і протягів.

Як обладнати вольєри

Вирощування фазанів вимагає побудови просторих вольєрів. Фазани створюють стійкі пари або стійкі групи. Залежно від цього, в вольєрі буде жити або пара птахів, або 1 самець і 4 самки. Прикладом моногамних пар є алмазні фазани, а групами будуть жити золоті.

Мінімально допустимий розмір огорожі для моногамной пари – 1,5 на 2 м. Вольєр – обов’язкова умова для комфортного життя птахів. Справа в тому, що фазани полохливі, і при будь-якої небезпеки намагаються полетіти. Якщо підрізати їм крила, то птахи стають нервовими і метушливими. Крім того, їх особливість – любов до високих сідало або сукам. Птахи люблять літати і відчувають себе впевненіше, якщо можуть підніматися вгору.

Вольєр для фазана

Вольєр для фазана повинен бути досить високим

Пол вольєра присипається товстим шаром піску. Періодично фазани купаються в ньому, позбавляючись від паразитів. Пісок легко прибирати, він добре вбирає відходи. Якщо ви віддали перевагу глиняним полам, то спорудити ящик, і наповніть його сумішшю піску і золи для «купання».

У вольєрі повинні бути своя годівниця і напувалка, а також кілька сідало на різній висоті. У гніздовий час встановлюється тростинний або очеретяний курінь, а птахам підкидається відповідний матеріал для гнізд.

Якщо вольєр великий, то можна висадити кілька кущів або низькорослих дерев. Особливо ефектно це виглядає в вольєрах, де планують розводити декоративні види. Там же можна організувати галявини з травою і влаштувати проточний ставок. Якщо є місце, то можна створити природний ландшафт для улюбленців.

На присадибній ділянці обов’язково будується запасний вольєр, в який переселяються птиці під час прибирання їх житла.

При суворих зимах вольєрне утримання фазанів допустимо тільки в теплий період, а на зиму декоративних вихованців переводять в опалювальний пташник.

Фазан у вольєрі

На зиму фазана потрібно переводити в опалювальне приміщення

Як обладнати пташник

Місце для пташника вибирається подалі від протягів. Воно обов’язково повинно бути сухим. Усередині створюються відділення для сімей, розмірами не менше ніж вольєр. Стіни пташника повинні бути подвійними, з прошарком утеплювача всередині. У приміщення проводиться електрику, щоб можна було підключити обігрівач.

Що їдять фазани

Годування залежить від виду птиці. «М’ясні» фазани досить невибагливі, а декоративні можуть поморочити голову. Раціон складається з:

  • зелених кормів, таких як кульбаба, подорожник, кропива;
  • харчових відходів – овочевих лушпиння, м’ясних обрізків, залишків хліба або каш;
  • зернової суміші, яка складається з кукурудзи, насіння соняшнику, пшона та інших зерен.

Корм може на 50% складатися з кукурудзи чи пшениці. А ось просо в великих кількостях додавати не варто. Молодняку ​​його можна давати до 20% від ваги корми, дорослим особинам – не більше 10%.

Як ласощі фазани з задоволенням їдять равликів, комах і дощових черв’яків. Це єдиний птах, яка активно скльовує колорадських жуків.

Розведення фазанів декоративного напрямку вимагає вітамінних і мінеральних добавок при годуванні протягом всього року, оскільки в наших широтах їм неможливо забезпечити звичні для відгодівлі екзотичні рослини. Мисливський і срібний фазан обов’язково підгодовувати вітамінами в зимовий період, а влітку за бажанням і можливості господаря.

Фазан з тарілкою

Фазана потрібно постійно підгодовувати вітамінами

Інкубація і догляд за молодняком

Найчастіше, в неволі самки відмовляються висиджувати яйця. Але, навіть якщо вона побудувала гніздо і села, у вуличному вольєрі пташенята не виживуть. Тому для розведення птахів доведеться купити інкубатор і клітини з обігрівом для пташенят. Яйця з-під квочки треба забирати на 20-й день висиджування. Після виведення в інкубаторі, обігрів та харчування курчат протягом трьох тижнів повністю на совісті господаря.

Розміщення молодняка тритижневого віку не повинно бути сильно щільним. На 1 м² більше 30 особливо не заселяють. Пташенята рухливі і можуть один одного задавити. У штучному освітленні молодняк не потребує.

При занадто тривалому світловому дні можливі випадки канібалізму.

Температура змісту перші 3 дні – не менше + 28 ° С. Далі, її поступово знижують. У відкритий вольєр молодняк можна випускати при стійкій температурі не нижче + 20 ° С, але не раніше ніж в 1 місяць.

пташеня фазана

Пташенята фазана можуть гуляти при температурі не нижче +20 С °

Кормом для молодняку ​​служить мішанка з крутого яйця і зелені. На дорослий раціон їх можна переводити з другого місяця життя. З п’ятого місяця молодняк переходить в розряд дорослих птахів.

Незважаючи на те, що курка і фазан представники одного сімейства, при вирощуванні цих птахів господарям чекають різні витрати. Природно що, кілька невеликих вольєрів з фазанами на присадибній ділянці додадуть особливий шик всьому господарству, але якщо займатися промисловим вирощування цих птахів, то краще робити це, як додаток до універсальної курячої фермі. Так вийде дешевше і простіше. Але вибір залишається за вами.