Як захистити виноград взимку: позбавляємося від мишей

Сьогодні гризуни стали серйозною проблемою для збереження винограду. Протягом зимового періоду миші інтенсивно знищують не тільки виноградні лози, але навіть очі рослини. Цькування гризунів хімічними речовинами може серйозно нашкодити рослині або навіть убити його, але це тільки при неправильному використанні.

бідна мишка

Бідна мишка теж хоче їсти. Але нехай не наш виноград! Як віднадити гризуна?

Механічні перешкоди для збереження винограду в зимовий період

Уберегти ця рослина від мишей можна за допомогою поліетиленової плівки. Потрібно обернути нею лозу і тоді миші не зможуть зашкодити рослині. Для повної перестраховки рекомендується викопати вузьку і неглибоку траншею, дно якої застелити голками з ялини, очеретом або гілками. Дана перешкода збереже рослина неушкодженим.

Укриття винограду

Багато виноградарів наївно вважають, що укриття винограду плівкою захистить кущі від гризунів!

Існує ще кілька менш ефективних механічних перешкод для збереження винограду від гризунів:

  • Ялиновий лапник. Виноградний кущ засипається ялиновим гіллям і чорнокоренем (це рослини є отруйним для мишей і відлякує їх своїм запахом).

трава Чернокорень

Трава Чернокорень має народну назву крисогон

  • Кульбаби. Деякі професійні садівники воліють висаджувати по периметру виноградників кульбаби, які є їстівними для мишей.
  • П’ятилітрова пластикова пляшка. Взяти пластикову пляшку об’ємом 5 літрів, відрізати у неї горлечко, а потім вкопати між кущами винограду. До весни в цій пляшці обов’язково буде хоча б одна миша.
  • Пластикову пляшку можна замінити скляною тарою, але в останню слід налити трохи соняшникової олії.

Незважаючи на такий великий вибір механічного захисту від мишей, все-таки рекомендується в зимовий період закопати виноградну лозу під землю. Якщо ж закопати лозу не виходить, то використовуйте її окутиваніе і інші способи захисту, які краще встановлювати пізньої осені, коли з’являться перші заморозки.

бідна мишка

Бідна мишка теж хоче їсти. Але нехай не наш виноград! Як віднадити гризуна?

Хімічні речовини, як засіб захисту від мишей

Професійні виноградарі віддають перевагу саме хімічним речовинам, а не механічним приманок, оскільки ці кошти набагато швидше позбавлять від гризунів. Необхідно тільки все робити правильно (по інструкції) – вони і не зашкодять рослині.

Отрути

Широко розповсюдженими засобами є бродіфакум, дифенацином і флокумафен. Найчастіше ці отрути використовують для створення отруєної приманки.

Речовина родентицид значно впливає на згортання крові, тому після декількох днів, після вживання в їжу цього кошти, миша починає відчувати нездужання, а протягом тижня настає смерть від кровотечі і задухи. Це засіб небезпечно для життя мишей навіть в невеликій кількості.

Отрути від мишей

Отрути від мишей ефективні, але не безпечні для тварин і людей

Варто відзначити, що приманки для гризунів містять в собі не тільки отрута, а й смачні продукти – борошно, різні масла і ароматизатори, тому миші з задоволення їдять даний продукт. Взимку отруєну продукцію розміщують під кущами винограду – це не тільки приваблює гризунів, але і не шкодить рослині.

Захист винограду від мишей за допомогою відлякують ароматів

Крім всіх перерахованих вище методів боротьби з мишами, можна виділити ще один – відлякують аромати. Даний метод не настільки ефективний як минулі, але при застосуванні з іншими способами захисту може збільшити шанси на порятунок від гризунів.

Народні засоби

Народні засоби, що відлякують мишей

Щоб миші НЕ погризли виноград, використовують такі відлякують запахи:

  • гас;
  • нафталін;
  • різні ефірні масла;
  • мазь Вишневського і «Зірочка»;
  • дьоготь;
  • рідкий дим.

Цими заходами просочують гілки і тирсу, а потім вони укладаються біля кущів винограду.

Важливо розуміти, що на свіжому повітрі навіть настільки стійкі аромати швидко вивітряться, тому необхідно постійно оновлювати запах.

Крім того, можлива обробка кущів винограду вапном, перемісила з будь-яким з перерахованих вище запахів, в цьому випадку аромат теж довго не протримається.

Серед неприємних для мишей запахів спостерігається палена гума, шерсть або повсть, тому викласти поруч з виноградними кущами покришки або ж гумовий шланг. Якщо шланг або покришки будуть печіння, то цей запах буде неприємний не тільки гризунам, а й людям, хоча аромат зберігається більш тривалий час.

Не варто забувати і про таку рослину, як чернокорень або крисогон. Воно має не тільки неприємний аромат для мишей, але і здатне викликати у них серйозне отруєння, іноді навіть смерть.

трава Чернокорень

Трава Чернокорень має народну назву крисогон

Варто відзначити, що чернокорень можна замінити такими рослинами, як:

  • м’ята;
  • бузина;
  • коріандр;
  • полин;
  • пижмо;
  • багно.

Будь-яке з перерахованих вище рослин, при бажанні, їх суміш, висадити по периметру садової ділянки. Поєднання всіх цих запахів відлякає мишей.

Використання природних хижаків

Багато садівники стверджують, що кращого способу для боротьби з гризунами в зимову пору року, ніж кішки і собаки знайти неможливо. Домашні улюбленці досить часто розоряють поселення гризунів, а останнім не подобається таке сусідство.

При відсутності на ділянці кішки, то деякі садівники набирають у знайомих її фекалії і розкидають уздовж виноградних кущів. Запах даних екскрементів є сигналом небезпеки для гризунів, і вони тримаються від цієї території на значній відстані.

Кішки - кращий засіб

Кішки – кращий засіб від мишей

Незважаючи на простоту і дешевизну цього способу захисту, він має і масу певних недоліків.

  • Під час укриття виноградної лози необхідно залишити лази для кішки.
  • Тварина має бути навчено охорони виноградника, а зробити це практично неможливо.
  • Якщо виноградник розташований на дачній ділянці, то буде дуже складно годувати вихованця, оскільки є тільки гризунів коти не можуть.
  • Тому перш ніж вибирати цей метод захисту від мишей потрібно продумати масу деталей.

Що заборонено робити в процесі позбавлення від гризунів

Існує кілька речей, які не рекомендується виконувати садівникам під час рятування від гризунів.

Заборонено утеплювати виноград за допомогою соломи або опалого листя. Дане укриття дійсно врятує рослина від морозів, але приверне до себе величезну кількість гризунів, які їдять виноградну лозу, і посприяє їхньому розмноженню.

Якщо на території садового ділянки живе кішка, то від отруєних приманок потрібно відмовитися, оскільки якщо кішка з’їсть вже отруєну миша, то вона теж загине. У більшості випадків врятувати домашнього улюбленця не виходить.

отруєні зерна

Отруєні зерна не можна розкидати, де є домашні тварини і птиця

Не можна залишати на території ділянки купи зі сміттям і листям, оскільки це найкраще місце для зимівлі гризунів. І садівник не встигне озирнутися, а миші вже погризли виноградну лозу.

Якщо для боротьби з мишами використовуються отруєні зерна, то їх потрібно розміщувати так, щоб домашня птиця не з’їла це зерно.

Кожен з методів боротьби з гризунами має свої позитивні і негативні сторони, тому більшість професійних садівників рекомендують використовувати відразу декілька способів для позбавлення від мишей. Це буде набагато ефективніше.

Важливо, щоб під час боротьби з гризунами не страждала рослина, оскільки основним завданням є його збереження.

Пошкодження куща мишами

Пошкодження куща мишами може привести до зниження врожайності або навіть до його загибелі

Не варто забувати про здоров’я домашніх вихованців і ні в якому разі не поєднувати такі методи боротьби з гризунами як коти і отруєні приманки.

Неважливо, який спосіб буде обраний для боротьби з мишами, необхідно не пускати ситуацію на самоплив, оскільки в зимовий період миші позбавлені повноцінного харчування і цілком здатні повністю згризти виноградну лозу.

Якщо ж виноградар вчасно не запобіг поява мишей, і вони погризли виноград, то рекомендується обрізати пагони, на яких погриз кора і виїдені нирки, у самого їх підстави. Це дасть можливість розвиватися новим паросткам.

Захист в коробі

Захист винограду в коробі

Обов’язково потрібно розуміти, що поява молодих пагонів – це справа часу і врожаю винограду в цьому році чекати не варто.