Особливості вирощування абрикоса

Квітучий абрикосовий сад дуже гарний. Є сорти абрикоса, які відмінно підходять для вирощування в середній смузі.

квітучий абрикос

Абрикос прикрасить сад і дасть смачні плоди

Характеристика абрикоса

Абрикос відноситься до роду Слива. В наші широти було завезено з Азії або Греції. Опис виду:

  • середня висота;
  • густа крона;
  • округлі загострені листя;
  • невеликі білі або світло-рожеві квітки, приємно пахнуть;
  • плоди – округлі кістянки жовтувато-червоного кольору, соковиті, помірно солодкі на смак;
  • цвітіння починається до розпускання листя (в березні або на початку квітня);
  • збір врожаю в липні або серпні.

Молоде рослина починає активно плодоносити на п’ятому році життя (якщо садили кісточку). Живе в середньому близько 100 років. Здатність до розмноження зберігається до 40-50 років. Абрикоси в промислових масштабах вирощують в Білорусі, на Україні, в південних регіонах Росії, Киргизії, Узбекистані. У Вірменії дерево абрикоса є одним з національних символів.

збір абрикоса

Збір абрикоса здійснюється в липні-серпні

Популярні сорти абрикоса

Вирощування абрикосів в середній смузі має свої особливості. Потрібно з особливою увагою підходити до вибору сорту рослини і посадкового місця: вибирати невибагливі сорти. Найбільшою популярністю користуються такі:

  1. Ветеран Севастополя. Відноситься до морозостійких сортів. Володіє високим показником життєздатності. Плоди великі, дозрівають пізно, добре переносять транспортування.
  2. Київський червонощокий. Відноситься до середньоранніх сортів. Добре переносить морози. Плоди округлі, плескаті з боків, мають червоний загар.
  3. Колгоспний. Гібридний вид, отриманий з абрикоса звичайного і маньчжурського. Має високу морозостійкість, стійкий до моніліозу. Один із самих невибагливих сортів.
  4. Харгранд. Пізньостиглий морозостійкий сорт. Дає багаті врожаї. Вирощують в комерційних цілях. Плоди з медовим присмаком, мають хороші товарні якості.

Багато сортів абрикоса російської та української селекції підходять для вирощування в середній смузі. Крім стійкості до холодів і шкідників, вони мають високою врожайністю.

абрикос Харгранд

Абрикос Харгранд дає рясний урожай

Умови вирощування

Невибагливі у догляді і стійкі до зовнішніх умов сорти стали результатом роботи селекціонерів. Абрикоси вирощують не тільки в південних районах, а й у Поліссі Білорусії, в Підмосков’ї, на Уралі, у Східному Сибіру. Є кілька загальних правил підбору посадкового місця для абрикоса:

  • хороша освітленість;
  • захищеність від протягу;
  • відсутність застою холодних повітряних мас;
  • легкі грунту з нейтральною кислотно-лужний баланс.

Не можна садити абрикос в низинах. Там накопичується холодне повітря, який може нашкодити зростанню дерева. Абрикосу підходять легкі суглинки, супіски, чорнозем.

У важких глинистих ґрунтах рослина не приживається. Кислі грунти сливові не люблять, позбутися зайвої кислотності допоможе обробка вапном.

Способи посадки дерева

Є кілька способів посадки абрикосового дерева. Кожен з них має свої особливості, переваги і недоліки. Як можна посадити абрикос:

  1. Посадка насіння. Вирощувати з кісточки можна тільки місцеві сорти після їх підготовки.
  2. Висадження однолітніх саджанців. Найнадійніший спосіб, т. К. Вони добре приживаються у відкритому грунті.
  3. Живцювання. Живці зрізають з найсильніших відростків, а перед посадкою ставлять в воду зі стимулятором росту.

Вирощування з кісточки

Перед тим як виростити абрикос, потрібно ознайомитися з усіма правилами посадки і догляду за культурою. Кісточки потрібно дістати з зрілих плодів рослини, що росте в тій же місцевості, де планується вирощування абрикоса. М’якоть повинна легко відділятися від кісточки. Можна придбати насіння абрикоса морозостійких північних сортів, вони добре приживуться в будь-якому кліматі і на будь-якому грунті.

Багато хто думає, що насіння абрикоса потрібно спочатку посадити в горщик, але якщо вирощувати рослину з насіння в домашніх умовах, то висаджувати його у відкритий грунт після цього можна: воно не приживеться.

Садити кісточки можна навесні і восени. Перед осінньої посадкою насіння поміщають на добу в ємність з водою. Садити в грунт можна тільки ті, що ні спливли на поверхню. Перед весняної посадкою кісточки проходять стратифікацію: на зиму їх закопують в діжку з піском і поміщають в холодне місце.

Садити кісточки в грунт можна в середині або в кінці жовтня. Їх поміщають в траншею на глибину 5-7 см на відстані 10 см. Дно траншеї для приживлюваності паростків застеляють сумішшю дернової землі, річкового піску і перегною, збільшивши глибину до 10 см.

Холода переживуть лише стійкі насіння. Навесні над поверхнею грунту можна буде побачити маленькі паростки.

Абрикос з кісточки

Вирощений в домашніх умовах абрикос не приживеться у відкритому грунті

Живцювання

Посадку в грунт живців здійснюють в середині вересня. Підготувати посадковий матеріал потрібно в середині липня. З найбільш сильних пагонів відрізають невелику ділянку з трьома міжвузлями і 2 листами зверху. Верхній зріз прямий, на відстані 9 мм над ниркою. Нижній зріз косою. Особливості посадки живців:

  1. Підготувати яму глибиною 50 см, шириною близько 80 см.
  2. Дно засипають дренажем (керамзит, бита червона цегла) і шаром річкового піску.
  3. Змішати городню землю, перепрілий гній і пісок в співвідношенні 3: 1: 1. Грунт змішують з відром деревної золи.
  4. Висипати грунт в канаву, ущільнити і полити водою з невеликою кількістю перманганату калію.
  5. Живці перед висадкою в грунт помістити на 15-20 годин в воду зі стимулятором росту.
  6. Під час висадки живці скошеним зрізом помістити в грунт. Прикоренева шийка залишається над поверхнею грядки.
  7. Над держаком встановити дротові дуги, на них натягнути прозорий поліетилен.

Догляд за держаком включає в себе регулярні обприскування водою з пульверизатора. Землю поливати не можна. Після того як плівка буде знята, удобрюють гноєм.

живці абрикоса

Живці абрикоса висаджуються восени

Посадка саджанців

При покупці саджанців потрібно звертати увагу на їх якість. На нещеплених саджанцях є колючки. На сортових виростаю подвійні і потрійні нирки, на несортове – поодинокі. У зимостійкого матеріалу кора темно-коричнева або червонувата, у звичайних південних саджанців – світла.

Найкраще вибирати однорічні деревця. Гілочки не повинні рости під гострим кутом: в майбутньому вони зламаються під вагою плодів.

Висадку здійснюють восени і навесні. Ями для весняної посадки готують восени. Роботи по висадці саджанців включають в себе наступні етапи:

  1. Викопати канаву глибиною 60 см і шириною 70 см. У дно вбити опорний кілочок заввишки 1,5 м. Яму застелити шаром дренажу з гравію або битої цегли.
  2. Засипати яму сумішшю землі і торфу (1: 2). Над поверхнею грядки повинен підніматися невеликий горбок з грунту.
  3. Через 14 днів, коли грунт осяде, викопати невелике заглиблення, помістити туди коріння. Коренева шийка повинна залишитися над поверхнею землі.
  4. Прив’язати саджанець до опори.
  5. Полити 3 відрами води.

При підготовці ями в грунтову суміш можна внести добрива для садових культур, головне, не переборщити з його кількістю.

саджанці абрикосу

Для посадки краще всього підходять однорічні саджанці абрикоса

Як доглядати за абрикосом

Виростити абрикосове дерево нескладно. Головне, забезпечити оптимальні умови життя молодому рослині. Скільки плодів принесе дерево, залежить від якості догляду. Важливо регулярно поливати й удобрювати рослина, обрізати і обробляти від шкідників. Перші 4-5 років дерево активно зростає, розвиваються його коренева система, стовбур і бічні пагони. Особливості догляду за молодим абрикосом:

  1. Поливи здійснюють регулярно по неглибоким борознах, встановленим навколо стовбура. Одному рослині необхідно близько 5 л води температурою 25 ° C.
  2. Розпушування верхнього шару грунту після поливу або випадання дощових опадів.
  3. На 3-4 рік після посадки можна вносити підживлення: пташиний послід, коров’як, компост (органічні добрива), селітра, суперфосфат, солі калію (мінеральні добрива).
  4. Обрізку проводять для формування крони. Для нормального росту залишають п’ять скелетних бічних гілок. Обрізати рослина потрібно ранньою весною. Доросла рослина обрізають в санітарних цілях. Зайві, хворі або сухі гілки зрізують, щоб не перевантажувати рослину.

солі калію

Солі калію підходять для добрива абрикоса

Профілактика хвороб та шкідників

Найнебезпечнішими є грибкові захворювання:

  • цитоспороз;
  • сіра гниль;
  • моніліоз;
  • гриб Валса;
  • вертикальне в’янення.

Грибки викликають ураження стовбура, листя і плодів різного ступеня тяжкості, загрожують сусіднім рослинам. Обробка дерева бордоською рідиною або спеціальними розчинами в березні або вересні – найкраща профілактика грибкових хвороб. Потрібно прибирати листя після листопаду і спалювати їх подалі від ділянки.

Одним з найбільш поширених захворювань абрикоса є кільцева віспа. На листі і плодах здуваються червоні точки. Уражені плоди опадають раніше терміну.

Абрикосова деревце страждає від таких шкідників:

  • тля;
  • короїд;
  • павутинний кліщ;
  • листовертка.

Якщо на листках є дірочки, вони скручені в трубочку, на гілках помітна липка павутина, значить, рослина уражена комахами. Щоб уникнути цього, стовбур дерева навесні покривають побілкою, проводять профілактичну обробку розчинами інсектицидів.