Поширені захворювання і шкідники цитрусових

Незважаючи на різноманітність кімнатних комах-шкідників, цитрусові рослини атакують мало хто. Найпоширеніші з них: білокрилки, павутинний кліщ, звичайна тля і щитівка. Мудрість садівника полягає в тому, щоб визначити шкідника і хворобу на ранній стадії, поки рослина не загинула. Багато спираються на власний досвід, а новачкам допоможе універсальний довідник.

щитівка

Щитівка на листках цитрусових

Особливості догляду за цитрусами

Цитрусові завоювали любов садівників своєї вічнозеленої кроною і можливістю плодоносити протягом всього року. Щоб рослина виконувало свої прямі функції, йому необхідний належний догляд. Неправильна турбота про цитрусі призводить до скручування листя і їх обліт.

Але цьому сприяють і такі фактори:

  1. Вплив комах-шкідників.
  2. Недолік мінеральних речовин в грунті. Відсутність припливу свіжого повітря.
  3. Наявність інфекційного або грибкового захворювання.

Крім того, згубно діють часті і рясні поливи або рідкісне зволоження грунту, а також неправильні мінеральні добрива.

полив цитрусових

Надмірний полив може спровокувати хворобу рослини

Інфекційні та грибкові ураження цитрусових

Найчастіше такого ураження піддаються рослини, культивовані на плантаціях. Хоч в домашніх умовах подібні небезпеки проявляються нечасто, але садівник повинен знати про профілактичні заходи і способи усунення захворювання. Серед численних хвороб цитрусових найбільш поширені збудники – грибки, вірусні клітини, бактерії і мікоплазми. Вони провокують появу наростів на плодах, в’янення листя і утворення великих виразок на корі. Інфікувати цитрус можуть і комахи, і власник рослини. У другому випадку зараження відбувається при обприскуванні, поливі або провітрюванні.

Антракноз Збудник цієї хвороби – грибок. Зараження проявляється в обпаданні листя і її пожелтении. На плодах з’являються червоні плями, поступово починають відмирати гілки. Єдиний спосіб боротьби з антракнозом – обрізка відмерлих пагонів і подальша обробка препаратом Фітоспорін. Його можна використовувати і для профілактики. Він не має запаху, не токсичний. У профілактичних цілях виробляють обприскування кілька разів на рік або додають в рідину для поливу відповідно до інструкції.

Допомагає боротися з антракнозом 1% бордоською рідиною, її розчином двічі обприскують рослина при виявленні симптомів хвороби. Парша Інша назва – бородавчаста, збудник – грибок. Він вражає молоде листя. Вони покриваються жовтими плямами, які пізніше стають сіро-рожевими з бородавками. Від листя хвороба поширюється на пагони і плоди. Позбутися від парші назавжди не можна, спори грибка мають жорстку оболонку, здатні тривалий час виживати в агресивному середовищі. Єдиний спосіб боротьби – видалення хворих пагонів і їх спалювання. Оброблення крони і уражених ділянок після обрізки 1% бордоською рідиною. Гомоз гомоз у кімнатних цитрусових проявляється у вигляді камедетеченія: на стовбурі і гілках з’являються великі виразки, з яких випливає клейка субстанція, загусає на повітрі. Причин цієї хвороби цитрусових кілька: надмірна вологість повітря; нестача поживних елементів; механічні пошкодження рослини; заражена грунт; надлишок азотистих добрив; глибока посадка рослини. Лікування вимагає механічного видалення інфікованих частин стовбура цитруса і обрізку заражених гілок. Потім проводиться дезінфекція рослини 3% мідним купоросом і замазування вирізаних виразок товченим активованим вугіллям. Таку обробку проводять кілька разів (при необхідності), щоб повністю позбутися від захворювання. В якості профілактичного заходу потрібно поливати рослину тільки теплою водою, а при пересадці не закривати кореневу шийку. Так ви уникнете захворювання цитруса гомозится і уникнете підгнивання стовбура. Мельсеко Інфекція, яка провокує всихання молодих пагонів. Найчастіше від мельсеко страждають рослини на плантаціях, ніж кімнатні цитрусові. Навесні захворювання проявляється в садах, а ось з періоду осені по кінець зими може торкнутися пагони у домашнього рослини. Хвороба у кімнатного цитруса проявляється поступово: облітаючи, листя залишають на гілках черешки, гілки починають червоніти і всихати. Способів боротьби з мельсеко не існує. Єдине, що можуть зробити садівники, – запобігти інфікуванню рослини шляхом профілактичної обробки 3% розчином сульфату міді, зробити обрізку інфікованих гілок, зібрати і спалити листя. Грибок сажі Поява цього захворювання свідчить про поразку цитрусових щитівкою, червецем борошнистим. Симптоми: липкий наліт на листках і молодих пагонах; знебарвлення зелені і її відмирання. Лікування полягає у видаленні шкідника. Коренева гниль Це підступна хвороба, вона тривалий час протікає безсимптомно. Виявляється, тільки коли рослина починає скидати листя.

Іноді хвороба проявляє себе появою коричневих плям на стовбурі. З них починає сочитися брудний липкий сік, кора відмирає. Перше, що потрібно зробити, – викопати рослина, ретельно оглянути коріння на наявність уражених ділянок. Якщо вони є – обрізати заражені коріння і пересадити цитрус в новий грунт. Після такої процедури рослина переставляють в освітлене місце, не поливають кілька днів. Можна протирати листя від пилу вологою тканиною.

Вірусні хвороби

До таких захворювань цитрусових відносять трістезу, рак і листову мозаїку. При цих хворобах на гілках рослини і його плодах утворюються коричневі плями, це призводить до їх поступової деформації і гниття.

Лікування від таких вірусних захворювань не існує. Можна лише запобігти зараженню, для цього в період активної вегетації проводять обприскування цитрусових фунгіцидами.

Шкідники цитрусових

Комахи становлять велику небезпеку для кімнатних рослин, вони є переносниками різних інфекцій і грибкових спор. Необхідно проводити регулярну профілактику для уникнення зараження. Якщо рослина піддалося атаці шкідників, для його порятунку потрібно якомога швидше їх усунути і вилікувати цитрус.

Комах легко занести в квартиру з неякісним грунтом або поганими добривами, тому купувати їх необхідно тільки в перевірених садівничих магазинах.

Попелиця звичайна

Найпоширеніший кімнатний шкідник у цитрусових. Любить ніжну листя і молоді пагони. Самі паразити неквапливі, вони селяться на задній стороні аркуша і повільно атакують всю гілку. Жуки світло-зеленого світла, маленькі. Якщо вчасно їх не помітити, вони поширяться на всю рослину, листя почнуть скручуватися і опадати. Харчується звичайна тля соком молодих пагонів. З’явитися на кімнатному цитрусі може випадково, її легко принести з букетом або з іншим зараженим рослиною.

Заходи боротьби з попелиць визначається щодо масштабів ураження цитруса. Якщо комах мало, досить видалити заражені листя, комах розчавити і провести підгодівлю комплексними засобами.

Коли тля об’їла більшу частину молодих пагонів рослини – допоможуть тільки інсектициди. Якщо немає можливості використовувати хімічні засоби, підійде настій часнику. Для його приготування потрібно 8 головок і відро води. Часник натирають на тертці і замочують на добу. Перед обробкою проціджують рідина.

попелиця

З навалою попелиці допоможуть впоратися інсектициди

Коренева тля

Цей вид комахи небезпечний тим, що мешкає в грунті. До того як чисельність його не стане великою – непомітний. Початківець садівник легко переплутає кореневу тлю з неправильним доглядом. Коли жуки почнуть виповзати на поверхню, необхідно почати реанімаційні заходи для рослини. Винищити кореневу тлю можна тільки заміною грунту і обробкою її інсектицидом.

Белокрилка

Це метелик, схожий на моль, зі світлим черевцем і білими крилами. Личинки білокрилки зелені, вони покривають нижню частину листя, п’ють сік молодих пагонів і залишають за собою липкі виділення. Це провокує засихання і згортання листя, відмирання гілок. Найчастіше зустрічаються в тепличних умовах.

Від цієї комахи-шкідника позбутися складно, потрібно кілька обробок інсектицидом. Личинки мають захист, вилуплюються через кілька днів після окукливания.

Борошнистий червець

Ці комахи-шкідники нагадують велику тлю. Вони швидко розмножуються і можуть знищити велику рослину за кілька тижнів. Харчуючись клітинним соком, виділяють солодкий секрет, за рахунок чого листя покриваються липким нальотом. Комахи поступово спускаються в ґрунт і виїдають коріння.

У місці нальоту активно розвиваються сажисті гриби. Рослина повільно росте і швидко марніє, шкідник стрімко вбиває його кореневу систему.

Позбутися від комахи просто, борошнистий червець не любить вологу. Заражені листя обмивають мильною водою і обприскують настоєм часнику. Якщо колонія велика, додатково підключають інсектицидні препарати.

Щитівка

Дрібні комахи, за розміром не перевищують 5 мм, харчуються клітинним соком. Однаково небезпечні личинки і дорослі особини, вони рухливі і легко переходять з однієї рослини на інше.

Свою назву щитівки отримали завдяки способу кріплення: діставшись до цитруса, личинка присмоктується до листів і виділяє особливий секрет, який утворює над нею подобу щита. Видалити їх з рослини непросто, тому вони швидко розмножуються.

Розпізнати на ранній стадії зараження щитівками складно, вони прозорі і малопомітні. Тільки коли личинки виростуть і покриються щитком, вони помітні.

Рослина, на якому живе шкідник, слабшає, листя покриваються липким цукристим нальотом, знижується врожайність, підвищується обліт.

Простіше позбутися від щитівок, коли вони тільки оселилися на цитрусі, в цей час вони малорухливі і не кусаються. Якщо їх небагато – досить зібрати вручну всіх жуків і протерти місця їх проживання мильним розчином або спиртом.

Якщо популяція велика, личинки вже вкрилися щитком, необхідно застосовувати сильні народні засоби:

  1. Емульсія на основі води і масла – концентровані варіант звичайного розчину для знищення павутинного кліща. Він допомагає зруйнувати оболонку щитівки і вбити комаха. 1 ч. Л. машинного масла змішують з 2 с. л. прального порошку і тертої половиною бруска господарського мила, суміш розводять у склянці води. Розчин розпилюють на крону пульверизатором або наносять ватним диском, грунт необхідно перед обробкою захистити поліетиленовою плівкою. Залишають на кілька годин і промивають чистою водою. Необхідно повторити процедуру не менше 3 разів з перервою в 6 днів.
  2. Дрібно рубаний часник і господарське мило змішують в пропорції один до одного і розбавляють трьома столовими ложками води. Наносять засіб на все уражені щитівкою ділянки рослини і залишають на годину, потім змивають водою.

Кліщ павутинний

Павутинні кліщі прекрасно почувають себе в сухому середовищі, люблять тепло і світло. Селяться на звороті аркуша і стрімко розмножуються. Якщо середовище волога, комаха впадає в сон і перед сплячкою заривається в грунт. При появі сприятливих умов прокидається і починає активно знищувати рослину.

Визначити присутність цього шкідника легко: на поверхні листів з’являються білі крапки, які згодом стають дірками; молоді пагони жовтіють, на них з’являється павутина. Цитрусові відчувають себе погано під час атаки павутинним кліщем, слабшають, плодоношення погіршується.

Цей вид комах не любить вологу, кращий засіб профілактики – регулярне обприскування рослини теплою водою. Якщо популяція кліщів невелика, для видалення необхідно промити дерево проточною водою з милом або скористатися народною мудрістю для боротьби з цим шкідником:

  1. Настій деревію ефективно зволожує цитрус і не дає кліщів розмножуватися. 10 ст. л. трави заварюють в 1 л окропу, настоюють кілька годин, остуджують і проціджують. Настоєм деревію рослину обприскують кілька разів в день, до повного зникнення кліщів.
  2. Настій з часнику. 2 головки часнику подрібнюють в кашку і заливають 1 л води, настоюють тиждень. Концентрований настій використовують як основу для приготування водної емульсії для обприскування (50 мл на л води). Після нанесення препарату на рослину його необхідно залишити в спокої на кілька годин, а потім промити теплою водою. Обприскування повторюють кілька разів з перервою в 6 днів.

Коли популяція павутинного кліща повністю захопила цитрус – народні методи не допоможуть, потрібно використовувати інсектициди.

Нематоди

Один з видів шкідників, який живе в землі. Це маленькі черви, які харчуються соком коренів цитруса. При зараженні нематодами рослина швидко в’яне, пагони опадають, плоди не розвиваються. При сильному інфікуванні цитруси гинуть.

Необхідно повністю знезаразити грунт і пересадити рослину в новий посадковий матеріал.

нематоди

Нематоди можуть швидко знищити рослину

Профілактичні заходи

Боротися з нападками шкідників і хворобами складно, набагато простіше запобігти інфікуванню. Дотримуючись простих профілактичних заходів, ви істотно зменшите ймовірність нападу комах-шкідників і зведете до мінімуму небезпеку проникнення патогенних мікроорганізмів:

  1. При покупці нового рослини не ставте його разом з іншими, створіть йому карантин на кілька тижнів. Оглядайте його регулярно на предмет інфікування паразитарними мікроорганізмами і шкідниками. Але краще відразу після покупки промити листя нового квітки проточною водою з милом.
  2. Букети необхідно ізолювати від домашніх рослин. Паразити потрапляють в будинок частіше цим шляхом, вони швидко розмножуються – небезпечні навіть кілька особин.
  3. Профілактичне обмивання. Раз на місяць потрібно промивати цитрусові мильним розчином в проточній воді, попередньо сховавши грунт харчовою плівкою. Правильний полив і внесення прикормки, потрібне освітлення і доступ свіжого повітря зміцнять імунітет рослини.