У будь-якій справі є люди з досвідом і новачки, які роблять тільки перші кроки. Вони можуть займатися однією справою, але все ж підходити до нього з різних сторін. Так, досвідчені виноградарі беруться виростити у себе на ділянці примхливі сорти, які вимагають особливого догляду. Новачки вибирають виноград, доглядати за яким нескладно. Який сорт порадити другим?
Сорт Елегант – найбільш ранній з столових гібридів
Тим, хто хоче посадити у себе на дачі або в саду свої перші кущі винограду, варто зупинитися на сорті Елегант. Цей сверхранний виноград виростять і ті, хто знає про виноградарство тільки по книгах.
Про його достоїнства і недоліки ми дізнаємося, вивчивши опис сорту.
Про сорті
Виноград Елегант був виведений в Росії, шляхом схрещування Фрумоаса Албе і захоплення. Його вносять у десятку кращих сортів. Від Фрумоаса Албе він взяв мускат, а від Восторга – стійкість і здатність накопичувати цукор. Обоє батьків відносяться до ранньостиглий сортам, вони светлоокрашенние. Вийшов новий столовий сорт винограду. Його рекомендують вирощувати на півдні Росії або в середній смузі.
Опис
Елегант – сверхранний термін, його ягоди достигають за 115-120 днів, тому вже в кінці липня або початку серпня на столі будуть достигли грона винограду.
Елегант в винограднику можна вирощувати на шпалері, а у дворі – на арці
- Кущ. Темп росту куща – середній або малий. Для нього не потрібні масивні опори. Але лози визрівають рано, і їх якість завжди на висоті, навіть якщо рослини були перевантажені.
- Гроно. Вона циліндричної форми або ж схожа на конус. У кисті середня щільність. Якщо виноград ріс в несприятливому середовищі, то кисті стають пухкими. Одна гроно важить 300 ̶ 400 м
- Ягода. Ягоди у цього винограду великі, кожна з них важить до 7 г. Форма ягоди – соскоподібного, іноді овальна, але з гострим кінчиком. Спочатку ягоди білого, молочного кольору, але коли виноград дозріває, він стає бурштиновим. Для того щоб ягоди були жовтого кольору (сортовий колір), необхідно, щоб на них падали сонячні промені.
Кущик винограду Елегант навесні після осінньої посадки
Тому влітку, коли грона вже налилися, прибирають навколо грона, затінюють їх листя. Бліді ягоди їстівні, але їх зовнішній вигляд малопривабливий, тому реалізувати їх на ринку буде складніше. У кожній ягоді є кісточки, в середньому – 3 штуки.
Про ягодах
Складаючи опис сорту, треба розповісти і про смак ягід. У Елеганта соковита і м’ясиста м’якоть, без хрускоту. Вона відрізняється легким відтінком мускату. Шкірка у ягід пружна, тому виноград цього сорту можна перевозити з місця на місце. Його зовнішній вигляд не постраждає. Ягоди добре накопичують цукор, показники високі – до 25%, кислотність – не вище 6 ̶ 9 г / л. Але багато цукру у винограді накопичується в південних районах, де він росте під теплим сонцем.
Ягоди Елеганта великі, соковиті, щільні
Опис сорту буде не повним, якщо не згадати врожайність. Вона невисока, але стабільна, плодоносні – 80% пагонів. З кожним роком вона зростає, тому що накопичується багаторічна деревина. Але цей сорт користується популярністю через те, що він сверхранний. У нього світлі ягоди, тому відразу і не визначиш, встигли вони чи ні. Для цього пробують ягоди. Якщо цукор вже набраний, з’явився присмак мускату, вони готові.
Але все-таки варто почекати ще кілька днів, щоб їх шкірка стала золотистою. Не обов’язково відразу ж знімати навіть стиглі грона з куща, вони можуть і залишитися на лозі до 30 днів.
Це зручно для дачників, які бувають в своєму саду не так часто. Виноград не зіпсується, а лише злегка заізюмітся, у нього буде сильний мускатний аромат. Це столовий сорт винограду, тому не підходить для приготування вина. Але з нього роблять сік, варення, джеми, їдять, як десерт.
Вегетуючих 3-х річний кущ Елеганта
Плюси
Плюси цього сорту:
- Швидке дозрівання ягід, це сверхранний сорт.
- Висока якість плодів, їх транспортабельність.
- Не обов’язково відразу знімати з куща, ягоди можуть там повисіти якийсь час, не зіпсувавшись. Це якість їм дісталося від захоплення.
- Вони не вимагають опори. Сила росту куща середня.
- Зростає і без догляду, пристосовується до будь-якої обрізку. Якщо ви пропустили нормування, і рослина перевантажено, урожай ви все одно отримаєте.
Але все ж краще не перевантажувати кущ ягодами, а інакше він захворіє і буде довгий час відновлюватися.
Нормування врожаю підвищить розміри грона і якість ягід
- Морозостійкий, витримує холоду до – 25º С, якщо зими м’які, його не приховують.
- Засухостійкий. Але якщо його поливати, врожайність збільшиться.
- Стійкий до захворювань (сіра гниль, мілдью).
Вирощування
Посадка
Сорт Елегант – любить тепло, тому садять рослина там, де багато сонця, тобто на південній або південно-західній стороні. Не можна садити його там, де близько розташовані грунтові води, до них має бути не менше 1,5 м. Виноград буде рости на легких ґрунтах, але і невідповідні можна облагородити. Для цього вносять добрива і відводять надлишок води. Нові кущі висаджують або восени, а жовтні місяці, або ж навесні, дочекавшись квітня. Краще використовувати посадковий матеріал з цілої кореневою системою, вирощений в контейнері.
Молодий виноград вимагає підвищеної уваги
Перші плоди з молодого рослини ви отримаєте на 2 або 3 рік після посадки, але сигнальна гроно з’являється вже через рік після весняної посадки.
Догляд
Цей сверхранний сорт стійкий до сірої гнилі і мілдью, тому терпимо переносить пропуск профілактичної обробки фунгіцидами. Але все ж краще не відмовлятися від неї, щоб гарантувати високий урожай.
Читаючи опис сорту, можна зрозуміти, що догляд за виноградом гранично простий. Високий урожай збере і початківець садівник. Виноград можна і не удобрювати, він легко це перенесе. Але якщо ви хочете отримати більше ягід, восени його підгодовуйте калійної сіллю, а навесні – аміачною селітрою. Під час вегетації його підгодовують добривом з пташиного посліду. Раз на рік в грунт вносять золу, але захоплюватися не можна, тому що якщо перестаратися, рослина згорить.
Колір сорти Елегант. На плодоношення треба залишати найбільші грона
Якщо літо сухе, виноград регулярно поливають. Робіть це правильно. Цей сорт не любить, коли вода потрапляє на листя. Тоді вони покриваються коричневими плямами.
Іноді наслідок неправильного поливу – цвіль на стовбурі, яка знищить рослина. Тому поливайте його так, щоб не зачіпати його зелену частину. Після поливу рихлить грунт.
Обрізка
Елегант не вимагає обрізки перед зимівлею, тому що він добре переносить морози. Але що формує обрізка все ж потрібно, щоб прорідити ці кущі. Обрізуйте пагони, залишаючи від землі 5 ̶ 6 очок. У одного чагарника не повинно бути більше 20 очок.
Коротка обрізка винограду – кущ Елеганта навесні
У період вегетації обрізають грона винограду, щоб зменшилося навантаження на кущ, і врожай був більш якісним. Тоді кисті будуть більшими, а ягоди – більше.
Якщо кущі перевантажити, то сама лоза стане крихкою і тонкою, і відновитися відразу вона не зможе. Після обрізки не потрібно підв’язувати лозу, тому що пасинки самі розподіляться так, як потрібно.