Вирощування винограду на дачі: поради новачкам

Виноградарством люди займалися ще з давніх часів. Про його корисні властивості було відомо в Стародавній Греції і Єгипті. Навіть сьогодні це дуже популярне заняття серед дачників. Але вирощування винограду – процес досить трудомісткий. Це тільки здається, що нічого складного: посадив і склав. Насправді від посадки саджанців до першого збору врожаю проходить довгих три роки. І весь цей час молодий виноград вимагає ретельного догляду. Нюансів в цій справі багато – від правильної підготовки землі і боротьби то з шкідниками, то з хворобами винограду, до підбору сортів, які будуть плодоносити саме в цьому грунті і кліматі.

Виноград на дачі

Виноград – відмінне рослина для вирощування на дачі

Підбір сортів

Виноград – це світлолюбна багаторічна чагарникова рослина. Воно досить життєздатні і має здатність відновлюватися протягом двох років після пошкодження холодом, градом і т.д. Столові сорти винограду, які вирощують виноградарі-аматори, не вибагливі і до землі, в якій ростуть. Для них підійдуть як чорноземи з високим вмістом гумусу, так і піщані ґрунти. Важливо знати, що виноград, вирощений в піщаній світлої грунті, встигає приблизно на два тижні раніше, ніж той, що виростав у чорноземі. На виноградниках промислового напрямку в залежності від сорту підбирають підходящу грунт, а любителям цього робити не обов’язково.

Щоб виростити хороший виноград на дачі і не наробити помилок, кожен любитель повинен для себе вирішити, з якою метою він хоче розводити цю рослину, для власного споживання або ж на продаж. Якщо господар вирішив вирощувати ласощі для своєї сім’ї – обмежень немає, можна розводити виноград від самих ранніх до самих пізніх сортів, і радувати себе ягодами з середини літа до самих заморозків. На продаж підійдуть сорти, які мають гарні великі ягоди і великі грона, зазвичай це ранні та середні по дозріванню. Щоб розводити дачний виноград, крім термінів дозрівання враховують такі чинники: стійкість сорту до шкідників і хвороб, врожайність, стійкість до морозів, розмір ягоди і грона. Початківці садівники вже під час придбання посадкового матеріалу роблять грубі помилки, привозячи його з жарких регіонів. Такий виноград не має стійкість до низьких температур і до того ж вимагає частої обробки від хвороб фунгіцидами – хімічними речовинами, які накопичуються в ягодах і шкідливі для здоров’я. Тому сорт підбирають виключно під свій кліматичний регіон.

Виноград поділяють на такі сорти:

  • Столові. Найпопулярніший сорт винограду. Вирощується в основному для вживання в свіжому вигляді. По термінах дозрівання від дуже ранніх до пізніх. Це дозволяє вживати виноград в свіжому вигляді досить довго час, до заморозків.
  • Універсальні. Призначаються як для вживання свіжим, так і для різних переробок.
  • Технічні. Використовуються для переробки, оскільки містять велику кількість соку в ягодах.
  • Безнасінні. У ягодах цього сорту не міститься насіння. Використовуються для сушки і вживання свіжим. Саме з таких сортів виходить кишмиш.

Технічні сорти винограду

Технічні сорти використовуються для приготування вина

Створення виноградника

Як вже говорилося вище, виноград добре росте в чорноземних грунтах при хорошому освітленні. Ділянка, який протягом усього дня знаходиться в тіні не підходить для створення виноградника, рослина просто на просто не буде плодоносити. Землю для посадки саджанців готують заздалегідь: якщо висадка планується на весну, то ділянку перекопують восени, а якщо ж влітку – перекопати доведеться за 2-3 місяці. Грунт варто добре очистити від різних кореневищ і бур’янів, особливо від трави пирій, яка є в кожному саду. При перекопуванні прибирати ці коріння вручну. Ділянку потрібно розрівняти і розпушити грунт, щоб з неї не випаровувалася волога.

Чи не маловажним в питанні як виростити виноград на дачі є і розбивка ділянки. Від цього залежить і якість врожаю, і трудомісткість по догляду за кущами. В основному виноградник роблять вертикальним з відстанню між рядками близько 3 м. У такому випадку кожен кущ отримує достатньо сонячного світла і харчування, тому добре росте, розвивається і плодоносить. При такій посадці створюється хороша вентиляція – а це запорука того, що виноград не буде хворіти.

При виборі посадкового матеріалу варто звернути увагу на наступне:

  • здобувати тільки саджанці першого сорту;
  • у саджанців має бути не менше 3-4 корінців, товщина яких становить 1-2 мм, а довжина не менше 10 см;
  • розсада не повинна ламатися при згинанні, варто звернути увагу на її пружність;
  • саджанець повинен бути здоровим, без слідів грибковий або інших захворювань, без механічних пошкоджень;
  • не можна купувати саджанці навіть з трохи підсушеної кореневою системою, оскільки він пропаде, ніякі вимочування йому не допоможуть.

Чим якісніше посадковий матеріал, тим швидше він приживеться і дасть високий урожай. А значить, і вирощувати виноград на такому винограднику буде заняттям для душі, а не важкою фізичною працею з безліччю турбот.

Висаджують виноград, як навесні, так і восени. Будь-яких рекомендацій щодо сезону посадки немає, якісні саджанці добре приживаються в будь-який час. Є різниця лише в тому, що висаджують: живці, саджанці або вегетирующие саджанці. Виноград одного сорту краще посадити поруч. Перед посадкою потрібно підготувати саджанець: зріз коренів варто оновити на відстані не менше 10 см, а на втечу залишити близько 5 очок.

Далі приготуйте розчин з глини і коров’яку з додаванням будь-якого стимулятора коренеутворення – гумат натрію, бурштинової кислоти або гетероауксину. В цей розчин опускають коріння рослини, після чого саджанець висаджують в лунку глибиною мінімум 30-40 см, а на піщаних ґрунтах на всі 60 см.

Досвідчені виноградарі стверджують, що 40 см цілком достатньо, щоб виноград не замерзав взимку. До того ж ближче до поверхні набагато більше поживних речовин і земля краще прогрівається, а при підгодівлі витрачається менше добрива. Якщо ж є ймовірність вимерзання, на холодний період кущі присипають землею, роблячи купку висотою близько 30 см. Поруч з кущем винограду ставиться будь-яка палиця довжиною приблизно 1,5 м, щоб в майбутньому до неї підв’язувалися пагони.

Коли погода стане досить теплою і стійкою, висаджують вегетирующие саджанці, попередньо загартувавши їх (тобто протягом тижня кожен день виставляти саджанці в тінь, а на ніч заносити в приміщення). Після висадки їх також варто заховати від сонця, прикривши відром без дна або чимось відповідним, щоб сонце не обпекло їх ніжні листочки.

саджанці винограду

Для посадки відбираються здорові і міцні саджанці

Догляд за виноградником

Посадити саджанці – це тільки початок роботи. Важливим етапом у створенні повноцінного виноградника є якісний, точніше ретельний і правильний догляд. Дуже часто вже не досвідчені виноградарі засаджують свій дачну ділянку безліччю сортів і після першого збору врожаю розуміють, що деякі види їм не підходять, не сподобалися, що не припали до смаку. В такому випадку вони мають щеплення винограду, тобто заміна одного сорту іншим, більш стійким, смачним або кращим за якістю. Це найбільш легкий спосіб в короткий термін отримати новий кущ, оскільки розсаджування та вирощування заново займе 2-3 роки.

Процес щеплення відбувається наступним чином: на держак, втеча або стовбур рослини, яке необхідно замінити, переноситься частина іншого, бажаного сорту.

В результаті такої операції два рослини зрощуються, внизу залишається старий сорт, який зберігає всі свої якості, а зверху росте новий, бажаний кущ. Таким чином, два рослини створюють один повноцінний організм. Зручність даного способу заміни полягає ще і в тому, що на один кущ можна прищепити кілька сортів, в результаті чого виходить якийсь кущ-букет. Щеплення роблять як навесні, так влітку і восени.

щеплення винограду

Щеплення винограду полягає в приживлення нової гілки на старий кущ

Зелені операції

Чи не маловажним є виконання зелених операцій, що проводяться на винограднику. Все це дозволяє вирощувати якісний виноград з великими красивими гронами, прискорює процес дозрівання, сприяє довговічності куща і його нормальному розвитку.

До таких операцій відносять:

  • Уламка зелених пагонів, які не потрібні. Всі молоді пагони, які виросли з одного очка, видаляють на самому початку, коли їх довжина становить 3-5 см.
  • Видалення пасинків повністю, або залишивши 2-3 листочка. Це сприяє тому, що в нових очках закладаються плодові освіти, які дадуть урожай на наступний рік.
  • Прищипування точок зростання, тобто верхівок пагонів. На початку цвітіння потрібно видалити три верхні листочки, або всю верхівку на 3-5 см. Ця процедура допомагає зменшити осипання квіток, швидко сформувати кущ і отримати довгоочікуваний урожай.
  • Кільцювання і карбування. Кільцювання – видаляється кора на пагоні по колу шириною 3-5 мм, щоб ягоди краще зав’язувалися в грона і були великими. Карбування – це зрізання п’яти-шести междоузлий верхній частині втечі.
  • Уламка листя нижче грона. Дозволяє поліпшити вентиляцію і потрапляння сонячного світла.
  • Проріджування грон і мн. ін.

кільцювання винограду

Кільцювання винограду дозволяє отримати великі ягоди

Внесення добрив

Якою б не була родючим грунт, восени її запаси виснажуються, оскільки для нормальної життєдіяльності виноградного куща потрібна велика кількість поживних речовин. Будь-дачну ділянку вимагає внесення добрива, а якщо на ньому розбитий виноградник – підгодовувати грунт потрібно з особливою ретельністю. Виноград не може рости без калію, азоту і фосфору, тому на їх утримання в землі потрібно звернути особливу увагу. Так само потрібні і безліч інших мікроелементів, таких як залізо, цинк, марганець, мідь, сірка, магній, кальцій і багато інших. ін.

Восени, після того як кущ вкривають для зимівлі, разом з гноєм варто вносити калій і фосфор, а азот навесні, коли відкривають рослина.

Для того щоб поліпшити ефективність дії добрива, його потрібно вливати на глибину 30-60 см, тобто туди, де знаходяться корені рослини. Перед цвітінням і перед дозріванням ягід виноградному кущу також потрібна підгодівля, яку можна вводити як позакореневого, так і кореневих способом. При позакореневого підживлення листя варто обприскати спеціальним розчином з необхідних поживних речовин. Коренева вноситься безпосередньо в грунт вод сам кущ і живить рослину з кореня.

Дотримуючись цих нескладних рекомендацій, ми не тільки вирощуємо відмінний виноградник, а й гарантуємо його довговічність. Своєчасна посадка і догляд забезпечують якісний і багатий урожай. Кожен виноградар повинен бути буквально закоханий в своє ненаглядне дітище, і тоді воно відповість йому взаємністю і відплатить сповна.