Чистий рівний газон, схожий на смарагдовий оксамит, особливо якщо він підкреслять рясно квітучими чагарниками, викликає відчуття аристократизму і річної неспішної млості. Але що робити з бур’янами, які пробиваються крізь ретельно доглянуту галявину? Чи існує така газонна трава, така злакова красуня, яка сама знищує ненависні садівникові бур’яни? З цього матеріалу ви дізнаєтеся назви чудесних трав, подивіться їх на фото, а щоб легше було вибрати, до статті додаються відгуки та навчальне відео.
Звідки на газоні виникають бур’яни
До бур’янам будемо відносити всі ті рослини, насіння яких ми не сіяли, коли затівали газон. Це осот, пирій, кульбаба, подорожник – витривалі дикорослі рослини, здатні витримувати витоптування, затоплення, посуху та інші неприємності набагато краще, ніж газонна трава.
З’являються вони на газоні двома шляхами:
- насіння заносяться вітром з прилеглих територій або прилипають на підошви взуття, поки ви десь гуляєте, а потім відвалюються, коли ви пройдетеся хоча б по краю ділянки;
- проростають з насіння або залишків кореневищ, які довго зберігають життєздатність в грунті.
З вітром боротися безглуздо, а ось другий шлях цілком підконтрольний людині.
Підготовка ґрунту під газон – основа боротьби з бур’янами
Щоб газонна трава могла витісняти бур’яни, їх спочатку має бути небагато. Якщо ми посіємо насіння трави, не підготувавши як слід грунт, бур’яни проростуть раніше, причому з кореневищ. Вони будуть мати фору в життєвій силі і самі заб’ють газон, оселившись на вельми родючою для них землі.
Перед тим як засіяти газон, ретельно видаліть бур’яни
Ділянка під газон слід почати готувати в кінці серпня. Робота буде будуватися з наступних етапів.
- Грунт перекопують, попутно вирівнюючи і ретельно звільняючи від сміття, каміння, старої трави. Якщо грунт піщаний, то перекопування краще проводити вилами: вони відмінно підчіплюють кореневища бур’янів і майже повністю витягують їх на поверхню. У важкому грунті кореневища неминуче будуть порубані на шматки лопатою або робочими органами мотокультиватора.
- Чекають сходів бур’янів і підступно обробляють їх гербіцидом, наприклад, наявним у вільному продажу «Торнадо». В цей час в стеблах рослин йде рух поживних соків з кореневищ в відростають листя. Цей потік захоплює за собою гербіцид, і бур’яни повністю гинуть. Їх слід видалити разом з шматками кореневищ, з яких вони виросли.
- Якщо протягом 2-3 наступних тижнів особливо стійкі екземпляри з’являться з-під землі, їх вже можна вирвати вручну. Потім, під другу перекопування, внести добрива і спокійно чекати весни.
Восени вносять тільки органічні добрива (гній) і фосфорно-калійні. Аміачну селітру та інші джерела азоту – виключно навесні. Це добре розчинні речовини, з осінніми дощами та весняною повінню вони повністю підуть в глибокі шари грунту.
Як газонна трава знищує бур’яни
До гарної газонної траві пред’являються особливі вимоги. Вона повинна бути:
- низькорослої: її не доведеться так часто стригти;
- стійкої до витоптування: ви зможете дозволити дітям бігати по ній і навіть грати в футбол;
Якісний газон витримує активні ігри та пікніки
- посухостійкою: зламана поливальна установка або термінові справи в місті під час посухи не знищать її;
- щільною: в цьому випадку господар буде практично позбавлений прополок.
Зупинимося докладніше на останньому властивості. Звичайно, сама по собі трава бур’яни не знищує, тобто не виділяє в грунт ніяких гербіцидних речовин, здатних зупинити хімічні реакції обміну в організмі іншого рослини. Через свою низькорослості вона навіть не може вбити бур’ян, затуливши його від сонця.
Механізм дії газонної трави на бур’яни інший. Ці трави є швидкорослі кореневищні багаторічні з короткими міжвузлями. Дочірні рослинки з часто розташованих нирок відростають таким чином, що формується дернина – щільне переплетення коренів, кореневищ, стебел і грудочок грунту. Кому-то сторонньому – кульбабі або горцу – пробитися крізь дернину все одно що крізь камінь або скло.
Ось і виходить, що якщо якийсь бур’ян насіння прокинулося і тягнеться вгору, то газонна трава не дасть йому побачити сонце. А якщо насіння було принесено вітром і незважаючи ні на що проклюнулися, то слабкі поки корінці не зможуть досягти грунту. Дернина не пропускає ні вгору, ні вниз.
Вибираємо правильну траву
Якщо ми хочемо мінімізувати ручну прополку, насіння для посіву газону потрібно ретельно вибирати. У суміш, яка має самостійно боротися з бур’янами, повинні входити:
Змішайте кілька сортів трави для свого газону
- тонконіг лучний – відмінна основа для суміші, але поодинці він не впорається;
- мітлиця побегоносная утворює щільний килим і відрізняється підвищеною зимостійкістю;
- костриця червона швидко заповнить собою все «порожнечі» в молодому газоні;
- райграс дає високу щільність, але потрібно бути готовим до того, що в середній смузі він часто вимерзає.
Якщо ви не знайшли готової суміші в продажу, зробіть її самі, купивши рівні кількості насіння зазначених видів трав. Зовні ці трави однотипні, їх важко буде відрізнити одну від іншої, тому за однорідну зелень газону можна не турбуватися.
Порада. Зробіть сюрприз дружині або дочкам – додайте до травам трохи насіння маргариток. Їх веселі «пики» дуже подобаються дітям.
Допомагаємо траві боротися з чужинцями
Знаючи, що основна «зброя» газонних трав в боротьбі в бур’янами – щільність зеленої маси, її необхідно спочатку створити, а потім постійно підтримувати.
Для створення густого посіву оптимально використовувати ручну сівалку. При відсутності такого інструменту насіння розкидають вручну за два виходи: спочатку уздовж ділянки, потім – поперек. Потім легкими рухами грабель закладають їх у грунт. Досвідчені садівники ще і вдавлюють їх у землю катком. Це дозволяє насінню повніше стикатися з вологим ґрунтом і дружніше проростати.
Коли трава підросте, її щільність підтримують двома способами:
- своєчасна стрижка змусить прокидатися сплячі бруньки, що позитивно впливає на густоту посіву;
- лисини, які утворюються після перезимівлі, обов’язково засівають свіжими насінням.
Природа все робить сама, в тому числі і регулює чисельність різних видів, і їй завжди можна допомогти. При правильному догляді і газонна трава здатна позбавити садівника від споглядання бур’яну посеред зеленої галявини.
Як засіяти газон: відео
Газон на дачній ділянці: фото