Користь козячого молока і приготованих з нього продуктів

Козяче молоко – найцінніший продукт, який не викликає алергії і дуже корисний для людського організму. У нього більш багатий склад і висока жирність, ніж у коров’ячого, але це молоко легко засвоюється, благотворно впливає на роботу всіх органів. Його кип’ятять перед вживанням і п’ють сирим, роблять з нього різні молочні продукти. У будь-якому вигляді вони дуже корисні, особливо для дітей, людей похилого віку, хворих і людей, ослаблених різними недугами. Але популярність його не дуже висока, а виною тому – специфічний присмак продукту, який багатьом не подобається.

Склад і жирність

За складом козяче молоко схоже з коров’ячим, але значно багатший. У ньому міститься більше 40 життєво необхідних людині корисних речовин. Жирність цього молока вище, ніж у коров’ячого, і становить 4,4-4,5%. Але це не шкодить організму. Продукт легше і швидше засвоюється і показаний навіть при захворюваннях печінки. Якщо немає протипоказань, рекомендовано для регулярного вживання.

Склад цього молока можна назвати унікальним. У ньому є цінний молочний білок казеїн, вітаміни A, C, D, групи B. Багато воно і мікроелементами, багато з яких в молоці інших тварин містяться в значно меншій кількості. У ньому багато кальцію, магнію, фосфору, марганцю, міді та інших елементів. Але, як і в молочної продукції, отриманої від корів, у ньому мало заліза.

Увага! Дитині до року не рекомендована заміна грудного молока козячим, що може привести до дефіциту заліза в організмі немовляти. Після року це вже не робить істотного впливу на дитячий організм, так як раціон малюка стає більш різноманітним.

Чи потрібно кип’ятити це молоко

Питання про те, чи підлягає молоко, отримане від кіз, обов’язковому кип’ятіння або його можна без побоювання вживати сирим, задається досить часто. Звичайно, парне, тільки що видоенное молоко, яке ще тепле, буде найкориснішим для організму. При нагріванні частина корисних властивостей продукту втрачається, але і при цьому він не втрачає своєї цінності.

як доїти козу

Без побоювання же свіжий продукт можна пити тільки від своїх домашніх кіз, та й то в разі, якщо вони повністю здорові і містяться в чистоті. Продукція, придбана на великих ринках, де є власний ветеринарний контроль, теж досить безпечна. Але якщо продукт купується для дитини, краще за нього все-таки прокип’ятити. У магазинах же пропонується покупцеві вже пастеризоване молоко, яке можна відразу пити і без додаткового кип’ятіння.

Що ж стосується продукту, придбаного у невідомих продавців, то краще його прокип’ятити перед вживанням, адже дізнатися точно, чи здорові кози і правильно містяться в господарстві, в цьому випадку не представляється можливим. І хоч ці тварини хворіють рідко, відомі випадки зараження бруцельозом. Людина може заразитися через сире молоко, а також і через м’ясо, яке не піддане ретельній термічній обробці.

Порада. Якщо запах придбаного молока неприємний, краще взагалі не брати таку продукцію, так як це може свідчити про хворобу тварин або неналежне їх зміст.

Користь молока та іншої продукції

Про благотворний вплив цього продукту на людський організм відомо вже дуже давно. Молочна продукція домашніх кіз:

  • зміцнює імунітет;
  • благотворно діє на шлунково-кишкового тракту і серцево-судинну систему;
  • сприяє нормалізації роботи щитовидної залози;
  • допомагає відновленню організму після операцій і перенесених хвороб;
  • уповільнює процеси старіння і продовжує молодість шкіри.

домашнє молоко

Цим списком користь козячого молока для людини не обмежується. Цей цілющий продукт зміцнює зубну емаль, кістки і суглоби, запобігає розвитку цукрового діабету, захищає печінку від несприятливого впливу токсинів, ліків, алкоголю. При регулярному вживанні молочної продукції кіз знижується ризик розвитку туберкульозу та онкологічних захворювань.

Крім того, сир молочні продукти не дають алергічних реакцій. Тому люди, які через алергії не вживають коров’яче молоко, можуть без побоювання пити козяче. Але є і кілька протипоказань до вживання:

  • дисфункція підшлункової залози;
  • ожиріння через порушення в ендокринній системі;
  • індивідуальна непереносимість.

У цих випадках вживання даного продукту небажано. Решті ж людям, у кого немає протипоказань, козяче молоко приносить тільки користь. Дуже корисні і продукти, приготовлені з нього – кефір, ряжанка, вершки, сир. Їх практично неможливо купити в магазинах, але можна зробити самостійно. Можна також приготувати вдома сир, сметану і масло, але це зажадає вже більшої кількості молока. Трохи більше на це буде потрібно сил і часу, зате в якості домашньої продукції можна буде не сумніватися.

Як зробити козячу сметану і домашнє масло

Сметану одержують в результаті бродіння вершків. На приготування 0,5 л сметани потрібно близько 10 л молока. Вона виходить жирної, але легше засвоюється шлунком, ніж вершки. Основна проблема – це збір вершків. Простіше відокремити їх за допомогою сепаратора, але можна зібрати після відстоювання вручну.

Рецепт приготування сметани без спеціальних пристосувань:

  • в свіже молоко залити трохи кислого;
  • накрити банку марлею, залишивши на 3-4 дні просто в кімнаті;
  • після закінчення цього часу зняти прошарок, утворену зверху, помістивши в окрему ємність, яку потім прибрати в холодильник. Це і буде сметана.

З наявністю в господарстві сепаратора все значно спрощується. Спочатку молоко відстоюється в банку, прикритої зверху серветкою або марлею. Перед сепарацией його нагрівають до 37-40 градусів. Сепаратор перед початком процесу теж потрібно прогріти гарячою водою. Потім в нього заливають молоко і запускають в роботу. Відокремлені вершки збирають в ємність, залишаючи на деякий час в теплому місці, після чого поміщають в холодильник. Коли вони загустеют, сметана буде готова.

домашня сметана

З надлишків сметани можна зробити смачне козяче масло. І хоч процес приготування зажадає часу і додаткових зусиль, в результаті вийде корисний домашній продукт:

  • покласти 2 л сметани в окрему ємність і почати помішувати круговими рухами;
  • при відділенні сироватки влити трохи крижаної води (не більше 200 мл). Можна замінити її декількома кубиками льоду;
  • продовжувати помішувати до утворення маслянистої кома;
  • промити цей грудочку масла в холодній воді, загорнути і помістити в холодильник.

Молоко кіз і всі продукти, приготовлені на його основі, корисні і дорослим, і дітям. Вони покращують травлення, оздоровлюють організм, захищають від інфекцій, зміцнюють імунну систему, сприяють відновленню після хвороб.

Користь молока кози: відео