Акація жовта не може похвалитися якоюсь особливою красою. Якщо подивитися на фото, то це невелике деревце з зеленим листям і дрібними жовтими квіточками виглядає зазвичай. Зате вона цінний медонос, відмінно пристосований для життя в будь-яких умовах і часто використовуваний в лікувальних цілях. Що ж являє собою жовта акація, і як з її допомогою оздоровити свій організм?
Короткий опис
Правильна назва акації жовтої – карагана деревоподібна. Найчастіше зустрічається у вигляді багатостовбурного листопадного чагарнику, але може рости і деревцем. Максимальна висота дерева 6 м, чагарнику 2 м. Стовбур виростає не товще 15 см. Відноситься рослина сімейства бобових: циліндричні боби дозрівають в липні-серпні, в стручку знаходяться 5-8 насіння-горошин.
Природний ареал акації простягається від Сибіру до Уралу, але через свою невибагливості до оточуючих її умов і невимогливість до догляду зростає вона, за рідкісним винятком, повсюдно. Ця рослина-екстремал однаково стійко переносить і сильні морози, і спеку з посухою.
Кора у акації гладка, зеленувато-сірого відтінку; яйцеподібні листя розташовуються парно, з пазух розпускаються яскраво-жовті квітки, що нагадують метеликів, і зібрані пучками по 2-5 штук в кожному. Починається цвітіння з другої половини травня, тривалість близько 2-х тижнів. Можуть спостерігатися і одиночні квітки.
Такий акацією через її медоносних якостей часто обсаджують пасіки, також формують з неї живоплоти, зміцнюють схили і укоси набережних, висаджують в цільових посадках на території паркових зон, захищають грунт від бур’янів, заселяють піски. Легко приживається акація практично на будь-яких грунтах, крім дуже кислих і заболочених. Вона прекрасно росте на самому сонці без будь-якого затінення, але не виживає на ділянках з постійним стоком дощової води або близько залягають грунтовими водами.
Увага! Коріння карагани деревовидної, вступаючи в симбіоз із спеціалізованими бактеріями, засвоюють азот, що знаходиться в атмосфері, переводять його в доступну для рослин форму, одночасно збагачуючи землю.
У чому цінність
Перш за все, акація є прекрасним медоносом, що дає з 1 га до 350 кг меду. Вміст глюкози в ньому настільки велике, що продукт не зацукровується взагалі. Має слабко виражені аромат, ніжний смак, відрізняється унікально високою концентрацією токоферолов, що відповідають за антиоксидантні властивості.
У лікувальних цілях використовуються всі частини акації, крім плодів. Головна перевага акації жовтої – в її нешкідливості. Тільки у карагани деревовидної плоди їстівні: недозрілими їх відварюють, гасять, маринують і квасять. У підсмаженому вигляді плоди акації розмелюють, щоб заварювати замість кави. У них багато білка, жирних олій, целюлози.
Багатий такий вид акації аскорбіновою кислотою, протеїном і каротином, містить такий цінний природний компонент, як флавоноїди рутин, який людиною не синтезується, але потрібен йому для захисту від кровотеч і зміцнення судин.
Увага! Тривале зберігання заготовленого з акації сировини негативно позначається на утриманні в ньому корисних речовин. Особливо швидко зникають вітаміни А і С, тому витрачати його необхідно за один сезон.
Допомагає акація при лікуванні верхніх дихальних шляхів, застуд, печії, головного болю, артритів, атеросклерозу і багатьох інших недуг. Жирні масла захистять від канцерогенів і поліпшать стан шкіри, глікозиди розширять судини, целюлоза допоможе прибрати зайві кілограми.
Мед акації необхідно приймати при виснаженні і занепаді сил, кашлі, авітамінозі, в якості заспокійливого і протимікробного засобу, для загального зміцнення організму, при хворобах нирок і шлунково-кишкового тракту. Від меду з білої акації відрізняється світло-жовтим кольором з зеленуватим відтінком.
Способи використання карагани деревовидної в народній медицині
Караганов деревоподібну застосовують як в якості зовнішнього, так і внутрішнього засоби. Заготовляють лікарську сировину весь сезон:
- в травні квіти;
- в червні листя;
- в липні насіння.
Коріння сушать цілком, якщо вони тонкі, і ріжуть на частини товсті. Готують з акації настої, просто заварюють.
- При застуді допоможе настій з листя: 2 ст. л. висушеної акації потрібно залити 200 мл окропу, настояти протягом години і пити по 1 ст. л. не частіше 4-х разів за день.
- Настоєм листя ефективно лікуються і запалення ротової порожнини (стоматит, гінгівіт та ін.) – полоскання потрібно проводити 3 рази на добу.
- Відхаркувальну дію мають коріння: 1 ст. л. сухої сировини заливають склянкою окропу, 10 хв млоять на невеликому вогні і потім 2 ч наполягають. Відвар проціджують, віджимаючи гущу, і п’ють по 1/3 склянки 3 рази на день.
- Від головного болю рекомендується такий рецепт: заливають 2 ст. л. подрібненого листя склянкою окропу, залишають настоюватися на 2 години, проціджують і тричі в день п’ють по 2 ст. л. Для лікування атеросклерозу приймають цей настій 2 місяці.
- Настоянка стане порятунком від печії: 200 мл окропу заливають 1 ст. л. квіток, годину наполягають, проціджують і п’ють по 1/4 склянки тричі на день.
- Від артриту і ревматизму використовують спиртову настойку гілок і квітів. У ємність зі скла всипають 200 г сухої сировини, додають півлітра горілки і тримають в темному прохолодному місці 2 тижні, періодично струшуючи. Розтирати суглоби потрібно перед сном, відразу перев’язати хвору ділянку теплим шарфом.
Вирощування акації жовтої на своїй ділянці принесе користь не тільки в плані зміцнення грунту, але і посприяє оздоровленню господарів. Тим більше що догляду культура вимагає мінімального, росте скрізь і не хворіє.
А як Ви використовуєте корисні властивості жовтої акації?