Ардізія городчатий. Характеристика тропічної красуні, зміст

Звучну назву яскраве рослина, родом з тропіків, набуло завдяки стрілоподібної формі квіток. «Ardis» (грец.) В перекладі означає «стріла». З’явившись в будинках, форма значного чагарнику з природною обстановки тропіків придбала компактний вид акуратного квітки. Особливою любов’ю Ардізія городчатий (з сімейства мирсінові) користується за зимове цвітіння і соковито-червоні ягоди.

Опис, особливості

Ardisia crenata або Ардізія городчатий – кімнатна рослина з невеликими щільними листям. Вони подовжено-вузькі з гладкою глянцевою поверхнею. У домашніх умовах досягає зростання не більше 2 м, маючи форму міні-деревця. При цьому радуючи рясним плодоношенням – невеликими яскраво-червоними ягодами, зібраними в грона. Особливість Ардізія – її цвітіння в зимовий час (вересень-грудень).

кімнатна квітка

Суворою зимою не вистачає яскравих фарб природи, а це південне квітка щедро дарує погляду свою помітну колоритну «зовнішність». Квітки, у порівнянні з майбутніми плодами, досить непоказні – білі або блідо-рожеві. З’явилися після, плоди спочатку зелені, трохи пізніше білі. Поступово ягоди «наливаються» і стають насичено червоними. Цікаво їх ярусное розташування – плоди розташовані по колу під щільною верхівкою з листя (див.фото).

Увага! Незважаючи на свій «їстівний» вид, ягоди Ардізія не можна вживати в їжу. Вони мають лише декоративну цінність. Оригінальне розташування ягід на Ардізія, не єдина її особливість.

Природою задумана природний захист кореневої системи квітки від дії шкідливих мікроорганізмів – це грибки, схильності на поверхні коренів. Ще одним видом природного захисту є бульбашки на пластинах листя. Вони служать міні-контейнерами з бактеріями, які допомагають азоту повністю засвоїться Ардізія. Видаляти їх не можна!

Виведенням кімнатних різновидів Ардізія квітникарі займалися ще в 19 столітті. В результаті було виведено кілька:

  • кучерява;
  • Уолліса;
  • городчатий.

Найбільш популярна – Ардізія городчатий.

домашнє квітникарство

Умови утримання будинку

Незважаючи на тропічне походження і екзотичні особливості «зовнішності», догляд за Ардізія нескладний. Основні вимоги:

  1. Захищати рослину від прямих сонячних променів. У тропіках Ардізія зростає під «захистом» щільної листяної шапки ліан і хвойніков.
  2. Дотримуватися достатню вологість – не менше 60%. Особливо важливо підтримувати вологість під час зав’язування плодів. Регулярно обприскувати, 2-3 рази на день, за винятком часу плодоношення. Взимку, коли повітря в приміщенні пересушене джерелами опалення, рекомендується використовувати зволожувачі.
  3. Щоб зберегти глянець на листках, час від часу необхідно протирати листочки вологою ганчірочкою.
  4. Комфортна температура – 26 градусів, взимку їй потрібно прохолода, близько 15-16 градусів.
  5. Під час зав’язування бутонів, квітка потрібно оберігати від протягу. Можна самостійно проводити запилення, розподіляючи пилок м’яким пензликом. Це забезпечить появу великої кількості ягід.

Порада! Найкомфортніше місце для Ардізія – східна сторона будинку.

Підживлення, полив

Красуня Ардізія любить рясний полив, особливо навесні і влітку. Пересихання грунту може погубити рослина. Частота поливу – коли підсохне верхній шар грунту. Але не можна допускати застою вологи, для цього обов’язково потрібно зливати воду з піддону. Під час пересадки слід прокласти на дні горщика дренажний шар.

полив домашніх рослин

У зимові місяці полив зменшують, особливо, якщо вдалося забезпечити їй прохолодне місце. Діяти за принципом – чим нижче температура, тим менше вологи. Але потрібно стежити, щоб на поверхні не з’явилася цвіль, в цьому випадку полив скоротити.

Порада! Ардізія воліє тісний горщик. Так вона краще розвивається і виглядає ефектніше.

Для поливу необхідна відстояна вода кімнатної температури. До речі, ємність з водою можна розмістити поруч з рослиною в період її цвітіння. Для підгодівлі використовують мінеральні добрива. Час підгодівлі – з лютого по вересень, регулярність внесення добрив – через 2 тижні. До грунту Ардізія городчатий (так само як і її родичі інших видів) невибаглива. Для неї цілком комфортний універсальний грунт, головне, щоб він добре пропускав вологу.

Пересадка, вирощування

Щоб зберегти красу і активність Ардізія, потрібно не нехтувати пересадкою. План пересадок:

  1. Через 14 днів після придбання квітки.
  2. Щорічно протягом 3 років.
  3. На четвертий рік і надалі не пересаджувати, а тільки замінювати субстрат у верхній частині горщика.

Пересадку Ардізія проводять у весняні місяці. Використовують метод перевалки (щоб не пошкодити корисні грибки на кореневій системі). Товщина дренажного шару – не менше ніж 1,5-2 см. В якості дренажу можна використовувати керамзит, перліт, глиняні черепки. Перліт можна змішувати і з землею, він робить субтрат більш пористим. Спроби пересадити Ардізія живцюванням, малоуспішні. Не завжди приживається, але спробувати можна. Для цього зрізають верхівки пагонів, найбільш затверділі. Трохи підсушити зрізану частину і на кілька секунд помістити в рідину, стимулюючу утворення коренів. Потім держак висаджують в землю і закривають за типом теплиці. Температура в «теплиці» повинна бути близько 30 градусів. Молоде рослина підростає до «самостійного» через 2-3 місяці.

красиву квітку на підвіконні

Насінням висаджують в березні, також створивши тепличні умови. Сіяти необхідно у вологий субстрат, закладаючи насіння на глибину близько 1,5 см.

Ардізія – відмінний декоративний варіант кімнатної квітки. Влітку вона красива глянсовою зеленню, взимку тішить соковито-червоними ягідками, нагадуючи про літо.

Різдвяне дерево: відео