Нескінченна користь кореневого селери відома давно. Саме тому багато городники бажають виростити на своїй ділянці коренеплід самостійно, щоб в потрібній кількості запастися їм на зиму. Але варто враховувати, що посів варто проводити не у відкритий грунт – щоб раніше отримати урожай, а спробувати виростити овоч з насіння через розсаду. Особливості вирощування та відео – тут! І ніяких клопотів!
Пара слів про головне: вибір насіння кореневої селери
Виростити гідний урожай кореневої селери можна в одному випадку – звертаючи увагу до нюансів, дрібниць і деталей. І почати варто з вибору насіння, адже і компаній-виробників, і сортів сьогодні – безліч.
Не варто довіряти незрозумілим фірмам або бабусям на ринку, варто не поскупитися і придбати сорти Президент, Празький, Каскаді, Осавул, Діамант. Вони гарантують не тільки дружні сходи, здорові рослини, але і відмінний урожай!
Однак розглядаючи сорти, не забудьте звернути увагу на:
- термін дозрівання. Розрізняють ранне-, середньо-, пізньостиглі сорти. Перші не забезпечують лежкости і смакових якостей (гарні тільки на літо-осінь), останні не визрівають в нашому кліматі, тому оптимальний варіант – пізньостиглий або середньостиглий сорт (130-150 днів до дозрівання від сходів);
- масу коренеплоду, яка варіюється від 200 г до 2 кг. Вибирати варто сорти з масою коренеплоду в 300-700 г – з таким овочем легко впоратися і просто зберігати;
Насіння кореневого селери
- бічні корені. Старі сорти хороші за смаковими якостями, проте коренеплід неоднорідний, пухкий за рахунок проростання численних бічних коренів. Сучасна селекція радує городників округлими і абсолютно гладкими, без бічних відростків, корнеклубни.
Увага! Зростання бічних коренів залежить від клімату і технології вирощування. При досягненні надземною частиною рослини висоти в 25-30 см рекомендується на 1/3 оголяти коренеплід і зрізати все бічні коріння, не присипаючи землю до розетки згодом.
Вибравши насіння грамотно – можна приступати до посіву. Залишається тільки підготувати грунт!
Посів кореневого селери: прості правила
Селера – перший родич петрушці і морквині. А всі знають, як довго і складно сходять насіння цих культур. Тому у випадку з кореневим селерою висіяти його в ящик і отримати розсаду, яку після загрози заморозків потрібно пересадити на постійне місце, оптимальне рішення. Хоча цей процес і клопіткий, але він дозволить отримати гідний урожай на 1,5-2 місяці раніше.
Зібравшись висіяти насіння кореневої селери в першій половині лютого (з 5 числа), можливо – до середини березня (15 число), варто підготувати не тільки грунт, але і насіння. У зв’язку з тим, що насіннячко селери просякнуте ефірними маслами для захисту зародка і з тим, що таке насіння швидко втрачають схожість, потрібно проростити насіння або, хоча б, дати їм набрякнути. У першому випадку необхідно насіння загорнути у вологу ганчірку, зберігати в темному місці, після 3 діб розгорнути і радіти з’явилися зародкам. Буде відразу видно, яке зернятко висаджувати, яке – викинути. У другому випадку насіння коштує залити теплою водою на 2 доби, міняючи воду 3 рази на добу. Набряклі насіння готові до пророщують!
Посадка кореневого селери на розсаду
Посів насіння кореневої селери – захід, що складається з декількох етапів. Для дружних сходів необхідно:
- Проростити насіння або дати їм набрякнути.
- Підготувати шухлядки або миски з грунтом. Важливий момент – кислотність, яка повинна дорівнювати 7 рН. Грунт – пісок з біогумусом 1: 1 або варіант з коров’яку, дернової землі, перегною і торфу як 1: 1: 2: 6.
- Пролити землю, зволожити, зробити борозенки на відстані 2-3 см один від одного або застосувати таку схему посадки, як 2х2 см. У разі поодиночного висіву насіння, поглиблення можна зробити сірником.
- Висіяти насіння на глибину 0,8-1 см, засипати землею, ущільнити, зволожити.
- Поставити в тепле місце (22 ° С мінімум), накрити плівкою або склом. При появі перших сходів (на 7-10 день після посіву) укриття зняти, сіянці почати загартовувати при температурі 16ºС.
Увага! Для того щоб підтримувати грунт оптимально вологим, не потрібно поливати ємність з лійки. Досить пульверизатора або дрібнодисперсного обприскувача.
Висіяти насіння і дочекавшись сходів, залишається їх загартувати. Загартувати, пікірувати, підготувати місце на грядці!
Пікіровка і висадка селери у відкритий грунт, або нічого складного
Після того як паростки загартувалися і зміцніли, у них з’явилися 2 перших справжніх листочка, можна зайнятися пікіровкою. Така проста процедура дозволить швидше зміцніти рослині, простіше перенести висадку в грунт, безболісно прижитися на новому місці.
В якості ємності для «нового будиночка» можна вибрати маленькі пластикові стаканчики (але вони не дуже стійкі), зробити стаканчики з поліетиленового рукава, скористатися для цього пластиковими пляшками або спеціальними касетами з певною кількістю осередків. Останній варіант є найбільш оптимальним за рахунок невеликої площі, на якій можна распикировать 56, 72, 128 і більше рослин.
Пікіровка селери в окремі ємності
І тільки в кінці квітня-початку травня варто висаджувати рослини у відкритий грунт. Тут важливо вгадати час: висаджені рослини в спеку можуть вигнати Квітконосні стрілку і коренеплід не набере потрібної сили, можна висадити овоч раніше, але тоді сильна загроза заморозків. Варіант один – ретельно стежити за повідомленнями погоди!
Виходить, що отримати розсаду з насіння кореневої селери не так вже й складно. Головне – дотримання температурного, вологісного режимів, любов до своєї справи і бажання порадувати смачними, ароматними і корисними коренеплодами всю сім’ю!