Білий наліт на ягодах агрусу: методи боротьби

Білий наліт на агрусАгрус – одне з найпоширеніших в нашому регіоні рослин, що дає багатий урожай смачних плодів, наповнених вітамінами і насиченими кислотами. Але, як і будь-яка інша рослина, його часто вражають різні хвороби, в тому числі і дуже небезпечні, такі як борошниста роса. Сьогодні ми розповімо про найбільш ефективні заходи боротьби з неприємним білим нальотом на ягодах агрусу і про те, коли його обприскувати.

Борошниста роса: загальна інформація, основні ознаки

Борошниста роса – вкрай небезпечне для агрусу грибкове захворювання, збудником якого є кілька видів грибка. Небезпека даного захворювання в тому, що пошкоджене рослина не тільки втрачає свій декоративний вигляд, але і стає практично недієздатним: уражені хворобою частини рослини чорніють і відмирають, а суцвіття не утворюють зав’язей. Хвороба відбивається негативно навіть на тих рослинах, які були лише злегка нею порушені: пагони і бруньки стануть менш стійкі до холоду, що призведе з настанням зими до їх повного замерзання.

Найчастіше хвороба проявляється на початку літа, коли «на волю» з гриба виходять суперечки. Стрімкого розвитку даної хвороби сприяє в чималому ступені спекотна погода з відсутністю опадів і наявністю різких температурних коливань. Поширюються суперечки борошнистої роси за допомогою вітру або водяних бризок при поливі агрусу і навіть при контакті хворої рослини зі здоровим.

хвороби агрусуБорошниста роса на агрус

Дізнатися борошнисту росу можна за такими ознаками:

  1. На листках, пагонах і навіть плодах агрусу з’являється білий пухкий наліт, що зовні нагадує шар борошна. Згодом він перетворюється в жовтувато-коричневе плівку, яка засихає і стає коркообразном щільним утворенням. Варто відзначити, що на листках агрусу хвороба проявляється вкрай рідко (така картина частіше спостерігається на смородиновий кущах).
  2. Плоди рослини починають міняти свою форму, поступово зменшуються в розмірах, перестають розвиватися і в кінцевому підсумку просто засихають.
  3. Пагони агрусу починають викривлятися, їх кінці темніють і поступово відмирають, а листя згортаються і всихають.

Порада. Борошниста роса розвивається на агрус з неймовірною швидкістю, тому необхідно провести комплекс заходів по її знищенню при появі перших же симптомів, інакше вона може знищити не тільки уражене рослина, але і перекинутися на поруч зростаючі.

Методи боротьби з хворобою

При появі симптомів захворювання насамперед необхідно знищити уражені хворобою частини агрусу, а вже після приступати до обробки рослини хімічними препаратами, або натуральними розчинами (на ваш розсуд). Нижче представлені одні з найбільш ефективних методів боротьби з хворобою.

Кращі народні засоби

Існує безліч рецептів для «протистояння» борошнистої роси, ми розглянемо кілька найдієвіших:

  • Для створення розчину нам знадобиться близько 3 кг деревної золи і відро води. Зола заливається дуже гарячою водою і настоюється протягом доби. Після цього розчин потрібно процідити і обробити їм кущі до початку цвітіння і після його закінчення. Процедура повторюється кілька разів до повного зникнення ознак хвороби з інтервалом в тиждень. Майте на увазі, що на кожен кущ агрусу піде близько 3 літрів розчину.
  • Зброджені трава. Для її створення нам будуть потрібні звичайні городні бур’яни і вода. Отже, попередньо вирвані на городі бур’яни потрібно дрібно нарубати і потім залити гарячою водою. Використовуємо приблизно 5 кг бур’янів (піввідра), потім доверху заливаємо його водою. Все ретельно перемішуємо і залишаємо настоятися протягом декількох днів. Перед процедурою обробки рослини настій потрібно процідити через марлю. Бажано здійснювати обприскування у вечірній час.

як усунути борошнисту росуЯкщо не хочете використовувати хімічні препарати – спробуйте народні засоби

  • Коров’як також може стати прекрасним засобом для лікування агрусу. Для його приготування потрібно свіжий коров’як і вода. Висипаємо коров’як в відро (досить 1/3) і заливаємо його доверху холодною водою. Ми залишаємо настоюватися протягом декількох днів (2-3 днів буде достатньо). Не забувайте періодично перемішувати настій, а перед обприскуванням процідити.
  • Як не дивно, але навіть молочні продукти можуть допомогти позбутися від борошнистої роси. Підійде для цих цілей домашня або магазинна кисломолочна сироватка. Для приготування розчину знадобиться також вода. Її кількість має в 10 разів перевищувати кількість сироватки. Склад потрібно ретельно перемішати до отримання однорідної консистенції. Готовою сумішшю здійснюється періодична обробка рослин до повного їх одужання.

Хімічні засоби

Серед різноманіття хімічних препаратів для лікування агрусу від борошнистої роси можна виділити, мабуть, такі:

  • Мідний купорос – чарівний засіб, який допомагає справлятися з поширенням хвороби. Для приготування кошти використовується мідний купорос і вода. На відро води достатньо 100 г купоросу. Обробка агрусу проводиться ранньою весною до того моменту, поки не розпустилися бруньки – обробляти землю треба лише сам кущ, а й грунт під ним з торішнім листям.

Порада. Можна спробувати зменшити кількість купоросу шляхом його заміни господарським милом. Так, замість 100 г мідного купоросу для десятилітрового відра нам знадобиться лише 1/5 його частину, до якої додаємо 150 мила. Розчиняємо мило, попередньо гарненько подрібнене. Окремо в теплій воді розчиняємо мідний купорос, який потім акуратно виливаємо в розчин з милом.

  • Препарат під назвою «Топаз» користується неймовірною популярністю у досвідчених садівників. Обприскування препаратом здійснюється двоетапний: до початку періоду цвітіння і відразу ж після його завершення.
  • Препарат під назвою «ХОМ» є відмінним засобом (своєрідна альтернатива бордоською рідини). На відро води достатньо 40 г препарату. Можна приготувати комбінований препарат з додаванням якого-небудь засоби проти шкідників. Все розлучається окремо в невеликій кількості води, а потім з’єднуються і доводяться до потрібного обсягу водою.

як позбутися від борошнистої росиПроводьте профілактичну обробку, щоб потім не втратити всього врожаю

Профілактичні заходи

Щоб запобігти ймовірність захворювання агрусу борошнистою росою, слід здійснювати ряд простих превентивних заходів:

  • Якісна і своєчасна обрізка кущів в осінньо-весняний період. Це дозволить сформувати здорове і розвинене рослина, а саме таке здатне протистояти різним захворюванням, в тому числі, і борошнистої роси.

Порада. При здійсненні процедури обрізання важливо видалити пошкоджені або хворі гілки, які або знищуються, або закопуються в землю подалі від місця, де росте агрус.

  • У весняно-літній період (тобто в період активного росту рослини) слід ретельно стежити за появою на кущах уражених гілок. Їх своєчасне видалення збільшить шанси на запобігання розвитку хвороби. Вважають, що суперечки гриба-збудника хвороби зимують на пагонах агрусу і опалому листі. Тому важливо також видаляти навесні і її.
  • З приходом весни, коли снігу вже немає і зниження температури нижче нуля не передбачається, можна влаштувати агрусу «шоковий душ» (головне, зробити це до набрякання бруньок) за допомогою дуже гарячої води. Можна додати трохи марганцівки або соди (пари чайних ложок буде досить). Як не дивно, але подібна процедура є відмінною профілактичним заходом проти багатьох захворювань.
  • Щоб підвищити опірність агрусу борошнистої роси, підгодовуйте рослина добривами з вмістом фосфору і калію, а ось від азоту слід відмовитися.

Як ви могли переконатися, хоч борошниста роса і серйозне захворювання, боротися з ним цілком можливо, та ще й без негативних наслідків для самої рослини. Дотримуйтесь представленим в статті радам, і ви зможете виростити здоровий агрус, який порадує вас багатим урожаєм. Бажаємо успіху!

Борошниста роса на агрус: відео

Білий наліт на агрус: фото

Білий наліт на агрус

Білий наліт на агрус Білий наліт на агрус

Білий наліт на агрус

Білий наліт на агрус Білий наліт на агрус

Білий наліт на агрус