Трипси – досить поширена «напасти» на кімнатних рослинах. Не помічені вчасно дрібні комахи швидко розмножуються, блискавично збільшуючи свої ряди. Боротьба з ними досить тривала і вимагає скрупульозності, тому що вижили личинки через місяць дадуть початок новій колонії паразитів.
Зовнішній вигляд і класифікація трипсів
Вперше трипсів описав натураліст Карл де Геер в 1744 році. Визначено вони були в рід Physapus. Трохи пізніше К. Лінней перейменував їх в Thrips. Своє остаточне назва і «підвищення» до цілого загону, членистоногі отримали в 1836 році завдяки роботі англійського вченого ентомолога А. Холідея.
Загін трипси об’єднує понад сто пологів і 6091 вид. Цікаво, що знайдено і вивчено 135 викопних видів. Серед рослиноїдних представників зустрічаються хижаки, які харчуються личинками інших комах. В основному трипси є шкідниками с / г культур і мешкають на всіх материках, крім самого північного. У наших широтах мешкає близько 150 видів трипсів. В середньому довжина їх тіла не перевищує 1.5 мм, деякі тропічні види досягають 14 мм.
Увага! Трипси можуть бути рознощиками інфекційних захворювань, небезпечних для рослин.
Тіло комахи має подовжену форму з парою торочкуватих крил. Голова «вузьколоба», ротовий апарат забезпечений колючими ворсинками, завдяки яким трипс висмоктує сік із стебел і листя.
трипси
Розселяються комахи не тільки на трав’янистих рослинах, знайти їх можна на листі дерев або під корою. В результаті життєдіяльності уражені ділянки викривляються, покриваються сріблястим нальотом. Згодом чого, квіти і листя опадає.
Увага! Перші ознаки присутності трипсів на кімнатних рослинах – зливаються білі плями і смужки (див. Фото).
Особливо небезпечні шкідники в закритих приміщеннях і теплицях з великою вологістю повітря.
Види трипсів, що вражають рослини в будинку
З усього розмаїття, найчастіше квітникарі стикаються з представниками:
- Разноядний трипс. Дуже поширений вид-полифаг. Вражає декоративні, ягідні, плодові культури. Імаго (доросла особина) мають темно-бурого забарвлення тіла, завдовжки близько 1.2 мм
- Каліфорнійський. У приміщення переноситься з парників. Вражає будь-які рослини. У рік виводиться до 15 поколінь. Довжина трипса 1 мм, забарвлення світло-коричнева.
- Декоративний. Темно-бурі комахи довжиною 1.2 мм. Улюблені місця проживання – теплиці, закриті оранжереї. Вражає всі види кімнатних рослин.
- Драценових. Субтропічна різновид. Частий «гість» на орхідеї, на всіх видах кімнатних пальм і інших декоратівноліственних.
Шкідник на аркуші орхідеї
- Тютюновий. Непогано адаптований до природних умов середньої смуги РФ. Вражає культури відкритого і закритого грунту, зустрічається на всіх декоратівноцветущіх видах.
- Роза. «Окупують» переважно представників розоцвітих. За кілька днів чисельність комах збільшується вдвічі. Поліфаг.
Увага! У приміщення паразити заносяться з плодами і вуличної землею.
Профілактика появи трипсів на квітах
Чим раніше виявлений шкідник, тим більше вірогідності, що впоратися з ним допоможуть прості засоби. Перед будь-яким заходом хворі рослини відокремлюють від решти і ставлять на карантин.
Решта квіти ретельно оглядають. Незайвим буде санітарна обробка місця, де стояли вазони. Роблять зазвичай це розчином госп. мила. Навіть якщо візуально слідів присутності тріпосв не помічено, прибирають верхній шару грунту (2-3 см). Там можуть вже бути відкладені яйця паразитів.
Дотримуються правил безпеки:
- Знов придбані квіти тримають окремо не менше 2-3 тижнів (це збереже вашу домашню колекцію здорової).
- Раз на 7-10 днів все рослини купають під теплим душем (допоможе позбутися не тільки від пилу, але і від можливих кліщів, попелиці та інших шкідників).
- Зайва сухість повітря створює «курортні умови» для розмноження комах.
- Регулярний огляд кімнатних рослин (не забувають заглядати під листя і під самий корінь).
Порада. Геснерієві (сенполії, стрептокарпуси, глоксинії) купають «головою вниз». Рослина з горщиком перевертають, щоб вода не потрапила в розетку. Грунт у вазоні злегка притримують пальцями.
Народні методи проти трипсів
природні інсектициди. Відомо, що відвари рослин ефективно борються з комахами. Висушені або свіжі чорнобривці, кульбаби, ромашку, чистотіл заливають окропом і залишають добу в щільно закритій тарі. Після проціджування обприскують уражені культури. Для повного знищення комах досить двох-трьох обробок за тиждень протягом місяця. Якщо обприскування неможливо, то розкладіть пахучі частини в полотняні мішечки або обсипте квіти подрібненим порошком. Ефективні обробки настоєм часнику або тютюну. Для посилення дії рослини на кілька днів накривають плівкою.
Порада. Герань на підвіконні не тільки прикрасить кімнату, а й буде природним захистом від трипсів.
Обробка рідким мильним розчином. Стружку мила (20 г) розводять у теплій воді (1 л). Обприскують або протирають частини м’якою губкою. Через кілька годин квітка необхідно помити чистою водою.
клейові пастки. Невеликі пластинки зі складом, що привертає комах. Метод швидше допоміжний, ніж основний. З великим навалою трипсів пасток не впоратися.
В особливо крайніх і важких випадках застосовують хімію. Обробка фунгіцидними препаратами проводиться з інтервалом в два тижні.
Порада. Пошкоджені трипсами квітки і бутони видаляють.
Найменший рівень токсичності для людини мають:
- Актара;
- фитоверм;
- Інта-Вир.
З них рекомендують починати боротьбу з трипсами. Більш небезпечними речовинами типу Карбофоса, Вертімек, АКТЕЛІК працювати можна тільки на свіжому повітрі.
Справедливо, що позбутися від трипсів важче, ніж від деяких інших видів комах-шкідників. Проте добре обізнаним і збройним квітникарям, боятися їх зовсім не варто.