Бруцельоз – інфекційна хвороба, здатна вражати як тварин так і людини. Заразитися можна в приватному господарстві і на фермі. У статті можна ознайомитися з симптомами, ступенем небезпеки, діагностикою та методами лікування.
Етіологія захворювання
Бруцельоз у тварин викликається бактеріями роду Brucella. В системі класифікації їх значиться 6 видів:
- Brucella abortus. Збудник вражає велику рогату худобу.
- Brucella melitensis. Викликає захворювання у кіз і овець.
- Brucella suis. Вражає свиней.
- Brucella neotomae. Різновид викликає захворювання у щурів.
- Brucella ovis. Цей збудник – винуватець інфекційного епідидиміту баранів.
- Brucella canis. Виявляється у собак.
До збудника сприйнятливі більшість домашніх і диких тварин. Виняток становлять птиці.
У навколишнє середовище шкідлива бактерія потрапляє з виділеннями тварин, абортивною матеріалом, молоком, спермою, з сечею і з калом. Інвентар та спецодяг ветеринара після роботи в осередку інфекції також вважаються заразними. Поширення хвороби не залежить від сезону. У зв’язку з небезпекою швидко вражати контактують бруцельоз знаходиться в списку карантинних захворювань.
Випадків передачі захворювання від людини до людини описано трохи. Збудники потрапляють в організм людей при безпосередньому контакті з виділеннями заражених тварин, необробленими інструментами, вживанні некип’яченого молока і погано провареного м’яса.
Поширення хвороби відбувається дуже швидко. При попаданні в стадо зараженої тварини з блискавичною швидкістю уражається велика частина худоби. При відсутності своєчасної діагностики хвороба переходить в хронічну форму.
Після виведення в зовнішнє середовище Бруцела довго зберігає здатність інфікувати. Швидку загибель мікроорганізму здатні викликати промені сонця, дезінфікуючі засоби і термообробка.
У продуктах тваринництва бактерія, яка викликає бруцельоз, небезпечна такі строки:
- молоко, кисле молоко, вершкове масло – 50 днів;
- бринза – 75 днів;
- заморожене м’ясо – від 5 до 7 місяців;
- шкури і хутро забитих тварин – 3 місяці.
Увага! За російськими законами за дії, які призвели до поширення бруцельозу, власники невеликих господарств і фермери несуть кримінальну відповідальність.
Симптоми хвороби
У тварин після потрапляння в організм збудника до прояву захворювання (інкубаційний період) проходить 3-4 тижні. Підозра на бруцельоз виникає при виявленні наступної симптоматики:
- Викидні, мертвонародження. У корів і кіз аборт відбувається в другій половині вагітності. Свині скидають плід на початку поросності.
- Після аборту у тварин затримується послід, з статевих органів виділяється запальна рідина з неприємним запахом.
- Підвищується температура тіла. Розвивається мастит. Бруцельоз сприяє значній втраті ваги.
- Бики також схильні до захворювання. Бруцельоз проявляється у вигляді запалень яєчок і суглобів.
- У свиноматок можлива поява абсцесів в підшкірній клітковині. Надалі з’являється параліч задніх кінцівок.
Підтвердити бруцельоз у тварин можливо тільки за допомогою спеціальної діагностики. Можливість зараження людини існує як в маленьких домашніх господарствах, так і на великих фермах і виробничих підприємствах пов’язаних з переробкою продуктів тваринництва. У зв’язку з цим в групі ризику знаходяться пастухи, доярки, ветеринари, працівники цехів по обробці шкіри і хутра.
Інкубаційний період у людей триває від тижня до декількох місяців. Ознаки відрізняються різноманітністю. У людини бруцельоз проявляється нездужанням, головним болем, дратівливістю, болями в м’язах і суглобах. Спостерігається зниження апетиту і підвищення температури тіла до 37,3 °. У гострих випадках – до 40 °. З’являється слабкість, пітливість. Крім перерахованих симптомів бруцельоз проявляється різкими болями в м’язах і суглобах, тугоподвижностью кінцівок. Бактерія вражає кровоносні судини, нервову систему. Захворювання може бути причиною психічних розладів. Тривалість перебігу – від 3 місяців до 2 років.
Увага! Стійкі залишкові явища, причиною яких є перенесений бруцельоз, часто приводять людину до інвалідності.
Профілактика і лікування
Лікування і вакцинація великої рогатої худоби можливі. Однак через великий ризик переходу в хронічну форму і, відповідно, бактеріоносійство з повторним зараженням, таких маніпуляцій не проводять. Хворих корів відправляють на забій.
Велика увага приділяється профілактиці. Для запобігання розвитку бруцельозу у тварин вдаються до наступних заходів:
- Виключають можливість придбання худоби в місцевостях з несприятливою обстановкою по захворюваності.
- Забороняється утримання і експлуатація тварин з позитивною реакцією на Бруцели.
- Не можна ввозити здорових особин в райони, де були зареєстровані випадки ураження бруцельоз.
- Чи не дозволяється випас здорового стада в неблагополучних районах.
- Не можна вдаватися до самостійного забою в разі підозри на бруцельоз.
Людям, які працюють з великою рогатою худобою або потенційно небезпечним матеріалом, роблять щеплення. Після відправки хворих тварин на забій виробляють грунтовну дезінфекцію приміщення, інвентарю, гною, корму. Що залишився в несприятливому районі худобу обстежують 2 рази в місяць. Тільки в разі другого негативного результату карантин знімають.
Лікування хворих людей проводять курсами антибіотиків. Однак навіть після відповідної терапії в організмі може залишитися збудник, що викликає згодом рецидив. У зв’язку з цим всі пацієнти після лікування перебувають під наглядом лікаря. Протягом року їх регулярно обстежують на наявність збудника бруцельозу.
Бруцельоз – соціально небезпечне захворювання внесена в список карантинних. Не допустити поширення бактерії допоможуть профілактичні заходи і своєчасне повідомлення у ветеринарну службу при найменших підозрах.