Як і всі інші рослини, тюльпани схильні до різних недуг. Серед хвороб цих весняних первоцвітів є інфекційні, є результатом впливу вірусів, грибків і т.д., і неінфекційні, які сигналізують про невідповідних умовах вирощування або погрішності в догляді. Лікування допоможе в тому випадку, якщо правильно поставлений діагноз. Для цього садівникам потрібно знати опис найпопулярніших захворювань і представляти, як вони виглядають – в цьому допоможуть фото хворих тюльпанів.
Грибкові недуги: симптоми і лікування
сіра гниль – вражає квітка від самої верхівки до цибулини. Передається стрімко (звідси її прізвисько – «пожежа»), особливо коли на вулиці дощило і прохолодно. Перший симптом – поява на рослині жовто-сірих вм’ятин, потім – сіруватого нальоту, що виглядає як опік. Стебло стає кривим, квіти мають потворну форму, цибулини згодом дрібнішають. Методи лікування і профілактики:
- обробка посадкового матеріалу сумішшю ТМТД, ефір-сульфонала і сірки;
- обприскування бордоською рідиною або Еупареном в фазу вегетації, під час утворення бутонів і по завершенні цвітіння;
- підгодівля фосфором, калієм і магнієм.
Увага! Найсильніше від сірої гнилі страждають первоцвіти, які висаджені в важку грунт.
коренева гниль. На ранньому етапі провокує часткове загнивання коренів, що може залишитися непоміченим, в запущених випадках тюльпани стають низькорослими, втрачають колишню декоративність. Коріння можуть стати прозорими і водянистими, з часом – бурими. Методи лікування і профілактика:
- використання свіжої, добре структурованої і дренированной грунту;
- обробка землі фунгіцидами.
коренева гниль
М’яка гниль. Цибулини, підхопили цю недугу, стають рожевими, водянистими, виділяють неприємний запах. Коріння, які спочатку виглядають здоровими, поступово загнивають, бутони в’януть, так і не розкрившись, листя тюльпанів жовтіють на кінчиках. Методи лікування і профілактики аналогічні тим, що використовуються при кореневої гнилі.
Біла гниль – має кілька різновидів, тому може проявлятися як:
- спочатку білуватий, а потім бурий наліт, що покриває точку росту і шийку луковок;
- мокнуча гниль, навколишнє спочатку точку росту, а потім і всю цибулину.
Перший сигнал хвороби – нерівномірні сходи. На пагонах виникають водянисті плями синьо-сірого кольору. При цьому у хворої рослини можуть бути здорові коріння.
Методи боротьби і профілактика:
- за місяць до посадки цибулин пролити грунт розчином карбатиона (концентрація – до 6%). Розрахунок – відро рідини на 1 кв. м;
- видалити хворі цибулини разом із земляною грудкою і знищити їх;
- не вирощують тюльпани після інших цибулинних.
Увага! Джерело білої гнилі – заражена грунт. Особливо сприяє розмноженню недуги кислий грунт.
Тіфулез – один з підвидів білої гнилі. Про те, що рослина захворіло, сигналізують червоні паростки, листя, що не розгортаються, недорозвинені бутони і жовті коріння. Переносять цю недугу бур’яни і спори грибка, що живуть в грунті. Тому ділянку під тюльпани потрібно добре перекопувати, позбавляти від бур’яну, а цибулина протравливать марганцівкою.
Тіфулез
фузаріоз. Хворі тюльпани погано цвітуть, мають тонкі квітконоси і маленькі квіти, коріння розвинені слабко. При зберіганні уражені недугою цибулини загнивають, на їх донці стають видно бурі плями з контуром червоного кольору. Боротися з цією недугою допоможуть такі препарати як Фундазол, Узген.
Захворювання, викликані вірусами і помилками при вирощуванні і догляді
Пестролепестность – найпопулярніший вірусний недуга, переносниками якого є комахи. Багатьом садівникам подобаються тюльпани з неоднорідною забарвленням, плямами, смугами і лініями різних відтінків. Виглядають такі рослини незвично, цвітуть довгі роки, але при цьому вихідний сорт поступово вироджується. Квіти стають слабшими, цибулини дрібніють. Лікувати пестролепестности тюльпани марно, їх потрібно видаляти з ділянки, а інструменти для зрізання – дезінфікувати.
серпнева хвороба – вірус викривляє стебло, проявляється у вигляді темних плям на цибулині. Квіти набувають потворну форму, покриваються смугами. Найбільш схильні до недугу ранні сорти. Хворі квіти слід відразу видалити з ділянки, а грунт після них обробити сумішшю марганцівки і борної кислоти або золою.
строкаті тюльпани
Неправильні умови зберігання і пророщування цибулин можуть привести до появи «сліпих бутонів» – жовтих, блідих, що не дають квітів. Нерідко неуважність або незнання садівника провокують поніканіе квітконосу або вапняну хвороба (при ній посадковий матеріал стає білим і твердим).
Щоб не допустити виникнення цих неприємностей, потрібно дотримуватися термінів викопування цибулин і витримувати правильний температурний режим при зберіганні, забезпечувати провітрювання. Не можна висаджувати тюльпани на занадто освітленому місці, залишати їх в компанії бур’янів, забувати рихлити ґрунт. Також важливо пам’ятати, що вирощувати ці весняні первоцвіти на одному і тому ж місці слід з інтервалом в 5 років, щоб знизити ризик зараження різними патогенами.
Чому вироджуються тюльпани: відео
Хвороби тюльпанів: фото