У фермерських господарствах страуси досі дивина. Більшість обивателів відразу дізнаються його за описом, хоча бачили тільки на фото. Страусів розводять заради м’яса, яєць, пір’я і шкіри. Хто ж такий страус з незвичайним ім’ям «нанду», чим відрізняється від звичних оку домашніх птахів?
Як виглядає дивовижна птиця
Страус нанду – представник сімейства нелітаючих птахів, досить великий – до 1,5 м ростом і вагою 35-40 кг. Тіло страуса повністю покрито м’яким пір’ям, за формою схожими на папороть. Колір оперення непоказний, варіюється від буро-сірого до пісочного. Непомітний камуфляж маскує птахів в траві. На крилах зростає кіготь, який птиці використовує як зброю для захисту. На міцних м’язистих ногах у нанду по три пальці, що закінчуються гострими кігтями. Незважаючи на таке грізне озброєння, птиці віддадуть перевагу втекти, ніж вплутуватися в бійку. Озброєння використовуватимуть тільки в разі великої небезпеки.
Відмітна особливість – великі очі, облямовані густими віями. У зграї іноді з’являються альбіноси, вони відрізняються від інших яскраво-блакитними очима і світлим оперенням.
Під час шлюбних ігор страус видає характерний крик з-за якого і отримав таку назву. У ситуації сильної небезпеки «американці» загрозливі шиплять, як представники котячих. На ворогів шипіння діє страхітливо. Гучними хрипкими звуками страуси попереджають про небезпеку.
Уміння літати було втрачено в процесі еволюції, але ця втрата з лишком компенсується бігом. Швидкість дорослої особини не перевищує 60 км на годину. Під час бігу страус піднімає обидва крила для утримання рівноваги. Крім того літають бігуни відмінно плавають навіть в бурхливих водах.
Як живуть нанду і де мешкають
кліматичні переваги. Американські страуси не люблять спеку, тому вважають за краще вести нічний спосіб життя. Якщо ж погода прохолодна, то зграя активна і вдень. Від спеки вони шукають порятунку у водойм.
Раціон харчування. Страуси нанду в їжі не вибагливий. Вони із задоволенням поглинають дрібних тварин, комах. Завжди готові поласувати рибою. Чи не упустять шансу підкріпитися соковитою травою, плодами і листям рослин.
Важливо. Птахи легко переносять відсутність води, тому що навчилися отримувати необхідний обсяг вологи з їжі.
сімейне облаштування. Зграя складається з декількох груп, в яких зазвичай 6-7 особин жіночої статі і 1 чоловічого. Самець споруджує гніздо в межах своєї ділянки і криком привертає самочок. Противників ж відлякує кігтями і гучними криками. Самки переходять від гнізда до гнізда, спаровуються з господарем і залишають яйця. У одного батька-одинака накопичується 70-80 великих яєць.
Самець цілий місяць висиджує яйця, ретельно захищає гніздо від хижаків в очікуванні пташенят. Пташенята вже через 2 тижні після появи досягають в зростанні 60 см. До 6 місяців пташенята досягають зростання батька, до 2-3 років відростає доросле оперення. В цей же період настає статева зрілість.
Важливо. Страуси нанду здатні мчати з весни до пізньої осені.
Сусідство з іншими тваринами. «Бігуни» спокійно реагують на сусідство з тваринами інших видів, але межі своєї території ретельно охороняють. На волі сусідство птахів з парнокопитними вигідно: тонкий нюх і гострий слух травоїдних дозволить вчасно відчути хижака.
Природними ворогами залишаються:
- пума;
- ягуар;
- дикі собаки;
- людина.
Місця проживання. Спочатку страуси проживали на території країн Південної Америки, але з плином часу освоїли нові території. У Європі кілька втекли з ферми птахів прижилися, заснувавши колонію, чисельність якої в 2008 становила 100 особин. Страуси настільки акліматизувалися, що у деяких фермерів асоціюються з шкідниками і піддаються відстрілу, тому що завдають шкоди пасовищах.
Представники загону нандуобразних легко звикають до людини, тому вільно живуть в господарствах в якості домашніх тварин. Страусів все частіше розводять на фермах в різних куточках світу, тому вимирання їм не загрожує. Затребуваність м’яса, яєць, шкіри і пір’я робить розведення нанду перспективним напрямком в харчовій індустрії.