Чи варто підгодовувати бджіл ранньою весною? Коли це краще робити і що брати в якості підгодівлі? Ці питання хвилюють всіх початківців бджолярів. І це зрозуміло – навіть серед досвідчених пасічників немає єдиної думки з цього питання. Тому варто докладно розібратися, чи потрібні вони взагалі, і що краще давати бджолам в цей складний для них період.
Необхідність підживлення
Весна – важкий час для бджолиної сім’ї, особливо якщо корми взимку було недостатньо. Комахи ослаблені, хабарів ще немає, але ж їм потрібно набратися сил до медозбору і почати яйцекладку. Якщо запізнитися з закладанням розплоду, то до моменту активного збору нектару в родині виявиться брак льотних (робочих) бджіл. Вченими доведено, що підгодовування бджіл в ранні весняні місяці стимулює яйцекладку і повноцінний розвиток бджолиних сімей. Цілей у весняних підгодівлі кілька:
- Заповнити запаси корму при їх нестачі.
- Стимуляція яйцекладки.
- Додаючи в підгодівлю бджолам спеціальні препарати, можна захистити їх від хвороб.
Варто враховувати, що різні підгодівлі вирішують різні завдання, тому безграмотними діями можна тільки нашкодити бджолам і, в кінцевому підсумку, собі теж. Так, сироп допомагає активувати репродуктивні функції, а мед відновлює працездатність. Навіть консистенція має значення, тому питання потребує всебічного вивчення.
Поповнення запасів
Хоча на початку весни на деяких рослинах вже можна знайти нектар з пилком, але погода ще нестійка, і масовий виліт бджіл далеко від вулика може закінчитися їх загибеллю.
Увага! Рідкі підгодівлі провокують комах вилітати з вуликів на пошуки видобутку. Тому ранньою весною їх ні в якому разі не дають. Найкраща їжа – мед у стільниках, деяка кількість якого потрібно запасти з осені.
Рамки спочатку витримують пару днів в теплі для прогріву, а потім переносять до вулика, розкривають печатку, і трохи побризкати на рамку теплою водою, розміщують за діафрагмою. Всі стільники не друкується, щоб в них не потрапив віск, а з ним і воскова міль.
Якщо меду мало, підгодувати бджіл можна ситого: медом, розведеним у воді. Просте, але ефективний засіб, щоб бджоли повноцінно розвивалися далі. Така підгодівля бджіл накладні, ніж виготовлення сиропу з цукру, але медова сита набагато дієвіший підвищить імунітет і стимулює бджолиний організм на роботу.
Увага! Густий ситого (10 частин меду на 1 частину води) поповнюють запаси корму, сумішшю середньої густини (1: 1 або 1: 2) «підстьобують» спонукальну функцію, а рідку використовують для кроплення бджіл різних родин, щоб вони швидше звикли один до одного і не виявляли агресії.
В який час потрібно підгодовувати?
Починають підгодівлю бджіл вже з березня. Зазвичай приурочують ці заходи до очищувального або першого обльоту. Досвідчені пасічники радять у весняну ревізію розмістити в гніздах стільники з пергою. Цьому білкового корму не дарма присвоєно звання «бджолиного хліба». Без перги бджолина матка може і не приступити до червень, так як побоїться, що нічим буде годувати свій розплід. Першу підгодівлю бджіл з метою стимуляції краще проводити за 7 тижнів до початку збору пилку і нектару.
Потребують бджоли і в ще одній білкової підгодівлі – в пилку, якої вони годують личинок на пізніх етапах розвитку. Не отримавши її, вони припинять яйцекладку. Навесні комахи повинні з’їдати щодня 300 г суміші з рівних частин меду і пилку. Її обертають марлею і кладуть в годівницю.
Поживну речовину можна зробити з 200 г меду, 1 кг пилку і 150 мл води. Все перемішують до стану тістоподібної кашки, яку розкладають на кормових рамах вуликів.
Вуглеводні підгодівлі
Вони стимулюють матку на рясну яйцекладку. Як це відбувається? У бджіл-годувальниць, наїлися меду з сот, відбувається виділення маточного молочка, вони підгодовують їм маток, і ті починають засів. Якщо їжі в вигляді меду мало, мешканки вулика витрачають його дуже економно, і це негативно відбивається на якості яйцекладки. На невелику сім’ю потрібно не менше 5 кг меду.
Увага! Якісної заміною меду може стати канди – суміш меду, кип’яченої води і цукрової пудри. З цього «тесту» ліплять коржики, розкладають їх по пакетиках з отворами і кладуть на рамки: на сім’ю 1-1,5 кг.
Приготування сиропу
Коли меду з яких-небудь причин до весни не залишилося, його замінюють медовою ситою або варять сироп з білого цукру, консистенцію роблять в залежності від призначення підгодівлі.
Сироп, який використовується в якості їжі для бджіл, розлучається в співвідношенні 2 частини цукру на 1 частину води, а щоб спонукати бджіл до червлених пропорції зворотні: 1 ч. Цукру і 2 ч. Води. Воду в емальованій каструлі доводять до кипіння, і додавши цукор, прогрівають на невеликому вогні, помішуючи до розчинення. На кожен вулик готують по 500 мл розчину, годують 1 раз з розрахунком на 2-3 дня. Дають ввечері, щоб бджоли не вилітали, і в теплому вигляді.
Рекомендації по облаштуванню годівниць
- Для весняної підгодівлі бджіл необхідні невеликі годівниці, і наливають в них рідкі склади маленькими порціями, інакше вони будуть прокисати, якщо бджоли не з’їдять прикорм відразу.
- Нова порція ні в якому разі не доливається в стару – її слід викинути і помити годівницю, щоб не допустити бродіння і захворювання комах.
- Якщо годівниці стельові – їх вхід направляють до передньої стінки вулика, так як навесні там знаходиться основна частина особин.
- Необхідно дотримуватися чистоти і порядку в годівницях і біля них, щоб попередити бджолине злодійство: не залишати у вільному доступі рамки, не лити залишки сиропу на території пасіки, накривати ємності з кормом.
Підводимо підсумок: якщо ви хочете, щоб бджоли були працездатними, здоровими, плідними і справно постачали вас медом, слід запастися необхідною кількістю меду, перги і пилку з осені, щоб навесні не доводилося вдаватися до екстреної підгодівлі цукровим сиропом.