Агрус – популярна ягідна культура, яку можна зустріти практично на кожному садовій ділянці. Цей чагарник дає зазвичай непогані врожаї. Але, відрізняючись загальної невибагливістю у догляді, він все ж вимагає до себе певної уваги, особливо восени. Важливо правильно обрізати агрус і своєчасно виконувати інші підготовчі заходи перед настанням холодного періоду, щоб рослина залишалося здоровим і завжди приносило багаті врожаї.
Осінній догляд: що необхідно?
Багато садівники, особливо ті, хто ще не володіє достатнім досвідом у догляді за рослинами, часто забувають про агрус відразу ж після збору ягід, згадуючи про нього лише наступної весни. І хоч ця культура досить невибаглива, вона, як і будь-яка рослина, потребує певної уваги, адже інакше кущ швидко розростається і починає гірше плодоносити.
Особливо важливий догляд за цими ягідними кущами восени. Комплекс осінніх процедур повинен стати для садівника обов’язковим заходом, тоді і проблем зі здоров’ям і врожайністю агрусу у нього не буде. При підготовці цієї культури до зимового періоду необхідно зробити наступне:
- видалити всі бур’яни з прикореневої зони;
- перекопати грунт під агрусом;
- підгодувати рослина;
- провести проріджування і обрізку куща;
- при необхідності захистити чагарник від вимерзання взимку.
Не варто забувати також і про осінній поливі кущів агрусу приблизно за місяць до настання холодів. Кожній рослині буде потрібно близько трьох відер води, яку краще виливати в борозни, пророблені навколо куща, а не під корінь. Але найчастіше такий полив здійснюють при тривалій відсутності дощів. При наявності рясних осінніх опадів в такій процедурі зазвичай немає великої необхідності.
Прополка і перекопування грунту
Прикореневу зону агрусу потрібно завжди тримати в чистоті, регулярно видаляючи протягом сезону все бур’яни під кущами. Восени це теж потрібно зробити обов’язково. Необхідно також, крім прополки, прибрати з-під ягідника опале листя й інший рослинний сміття.
Порада. Щоб уникнути поширення хвороб листя і опале ягоди краще виносити за межі дільниці і спалювати.
З настанням досить холодну погоду грунт бажано ретельно перекопати. Шкідники, які вже влаштувалися на зимівлю в поверхневому шарі грунту, виявляються після перевертання пластів землі нагорі і гинуть від холодів. Допомагає ця процедура і від поширення різних захворювань культури. Але тільки діяти під час перекопування грунту потрібно дуже акуратно, щоб випадково не пошкодити кореневу систему рослини.
Підживлення агрусу
Перекопування ґрунт під ягідними кущами можна поєднати з внесенням під агрус добрив, необхідних для поповнення рослиною запасу поживних речовин. Осіння підгодівля є останньою в сезоні. В цей час вносять фосфорні та калійні добрива. Вони можуть бути внесені як в рідкому вигляді, так і в сухому. Якщо використовуються гранульовані добрива, їх обов’язково потрібно закладати в грунт.
Увага! Азотні добрива під агрус в осінній період не вносять.
Обрізка кущів агрусу
Обрізати цей ягідний чагарник потрібно щорічно. І краще робити це восени, а не в весняний період. Агрус прокидається навесні досить рано, швидко наповнюючи соками свої гілки. Якщо в цей час трохи запізнитися з обрізанням кущів, можна просто позбавити їх частини харчування. Тому-то осіння обрізка і краще. Видаляються всі хворі, старі і висохлі гілки. Забирають також гілки поламані, криві, вилягаючі до землі і ті, що ростуть усередину і загущают кущ.
Не варто шкодувати кущ, обрізаючи його, адже молоді пагони відростають досить швидко. Зате рослина буде краще плодоносити і менше страждати від різних хвороб і шкідників.
Обрізка цієї культури буває двох видів:
- формує – проводиться щороку;
- омолаживающей – ця процедура потрібна старим кущах.
Омолоджуючу обрізку в перший раз проводять агрусу вже у віці 7 років. Всі старі гілки зрізають на рівні землі, а залишають тільки однорічні пагони. У деяких випадках старі гілки вирізують не всі, а тільки частково.
обрізка кущів
Формує ж обрізка проводиться щорічно, але по-різному, що залежить від віку куща. У перший рік після посадки стебла восени коротшають тільки на третину. На наступний рік залишають кілька найсильніших стебел куща, обрізаючи їх верхівки на третину. Всі ж інші пагони без жалю вирізають на рівні землі так, щоб не залишалося пеньків, які можуть служити притулком для шкідників культури.
Далі обрізку кущів агрусу проводять приблизно таким же чином, як і на другий рік. Не варто забувати і про видалення гілок, загущающих кущ і заважають його провітрювання, а також тих, що розташовані дуже близько до поверхні землі.
В осінній період можна також провести при необхідності і хімічну обробку кущів агрусу від шкідників і хвороб. У регіонах з суворими зимами цій культурі може знадобитися додаткове укриття для захисту від морозів. У помірному ж кліматі агрус прекрасно зимує тільки з мульчирующим шаром, що прикриває його прикореневу зону.
Агрус не надто складний у догляді, тільки певної уваги він все ж вимагає, особливо в осінню пору. У цей період потрібно щорічно обрізати кущі і правильно готувати їх до зими, щоб вони завжди були здоровими і добре плодоносними.