Соняшник є однією з тих небагатьох сільськогосподарський культур, яка знайшла широке застосування в підсобному господарстві. Хтось вирощує соняшники заради прибутку, а хтось заради власних потреб. Багато напевно вже пробували використовувати фунгіциди та гербіциди, але ось питання: чи правильно ви це робили? Давайте спробуємо розібратися як правильно доглядати за соняшниками і заодно подивимося відео від фахівця.
Навіщо і як доглядати за соняшником
Соняшник відноситься до широкорядним культурам, в зв'язку з цим він не здатний боротися на ранніх етапах з бур'янистої рослинністю. Це дуже помітно, якщо в початковий період зберігалася прохолодна погода. У такому кліматі бур'яни більш життєздатні і випереджають за темпами зростання соняшники.
Сильне засмічення посівів згубно впливає на соняшник. Воно провокує різні захворювання, що призводить до втрати врожайності і олійності. Здатність боротися з різними захворюваннями і бур'янами у соняшнику з'являється в момент змикання рядів. У тому випадку якщо посадка правильна, це відбувається після відростання п'ятого аркуша.
Боротьбу з бур'янами проводять двома способами – механічна і хімічна. Механічна – це прополка бур'янів або боронування. Хімічна – внесення в грунт гербіцидів. Боротися з різними захворюваннями потрібно за допомогою обробки соняшників фунгіцидами. Давайте докладніше розберемо коли і як застосовувати будь добриво.
Фунгіциди
Хвороби, які найчастіше можна помітити на соняшнику, це – альтернаріоз, несправжня борошниста роса, фомопсис, фомоз, сепріоз, біла і сіра гниль. Спалаху всіх цих інфекцій сприяє накопичення в грунті збудників захворювань, за умови посіву соняшника на одне і теж місце щорічно.
Фунгіциди допомагають боротися з хворобами і шкідниками
З більшістю з них допомагають боротися фунгіциди. Фунгіциди – це препарати (біологічні або хімічні), що використовуються для профілактики, попередження або лікування захворювань сільськогосподарських культур.
Є кілька препаратів які підходять для соняшника:
- Дезарал (Дерозал). Має широкий спектр дії. Застосовується для захисту посівів від грибкових захворювань;
- Фрегат (Танос + Акробат). Двокомпонентний препарат, що використовуються проти сірої і білої гнилі, фомозу, борошнистої роси, фомопсіа;
- Ефатол (Альєтт). Профілактичний препарат, який має захисний період 18 днів;
- Стробітек мульти (Строби + тилт). Дозволяє підвищити жирність і врожайність;
- Хорус (ципродиніл). Допомагає боротися з сірою гниллю.
Порада. Препарати, які містять більше одного активного речовини, дають кращий зримий результат, ніж однокомпонентні.
Гербіциди – як метод боротьби з бур'янами. Види, технологія
Гербіциди – хімічні засоби, які використовуються для боротьби з бур'янистої рослинністю. Використовують тільки у важчій ситуації, коли механічна обробка вже не допомагає. Майже всі гербіциди є мало токсичними і не шкідливі для теплокровних тварин і людини. Хоча, є і отруйні представники, наприклад, Днок.
Склад гербіцидів настільки різноманітний, що краще розглядати певні речовини, з яких вони найчастіше складаються, ніж певний гербіцид. Популярними є: тербутілазін, метолахлор, хізалофоп-П-етил, імазетапір, трибенурон-метил, квізалофоп-П-тефурил. Ці активні речовини спеціально підходять для використання в боротьбі з бур'янами на соняшникових полях.
розвиток соняшнику
Види гербіцидів
Розрізняються гербіциди за кількома ознакою, одним з них є спосіб дії:
- Суцільний. Знищують всю рослинність в місці обробки. Використовуються для знищення трави на великих промислових площах;
- Виборчий. Використовуються в господарстві для захисту рослин, знищує певний тип бур'яну. Добре підходить для захисту соняшнику.
Також гербіциди поділяються за способом проникнення:
- Грунтовий. Такі хімічні речовини вносяться в грунт і проникають в бур'ян через його кореневу систему. Використовуються до появи бур'янів. Ефективність впливу залежить від вологості грунту і періоду внесення;
- Контактний. Використовуються в фазі активного росту бур'янів. Вносяться методом розпилення на надземну частину рослини. Всмоктування гербіциду відбувається через листя і стовбур. З мінусів – погано борються з багаторічними рослинами;
- Системний. Проникають усіма способами, як через коріння, так і через наземну частину бур'яну. Використовуються для боротьби з багаторічними рослинами шляхом знищення кореневої системи.
Технологія внесення гербіцидів
Як уже згадувалося вище, боротися з бур'янами можна механічним способом. Зазвичай це роблять відразу після посіву, до моменту проростання насіння соняшнику. Використовують при цьому сітчасті борони, які добре показують себе. Але більш ефективним способом буде одночасно з боронування внести в грунт гербіциди.
Дотримуйтесь технологію внесення препаратів Увага! Зараз для використання на соняшник дозволені гербіциди, які знищують тільки дводольні бур'яни. Інші гербіциди, на жаль, заборонені для використання. Вносяться вони до посіву і після сходів.
Під час проведення обприскування, слід дотримуватися ряду правил, які забезпечать безпеку сусідніх посівів:
- Перед початком розпилення перевірте правильність роботи обприскувачів. Найкраще для цього використовувати воду. Систему слід прокачати водою і перевірити натиск і дисперсність рідини.
- Намагайтеся розпорошувати рано вранці, коли температура повітря не досягла 25 градусів.
- Не розпилюйте гербіциди під час сильного вітру, це може пошкодити ваші сусідні посіви, так як активна речовина може бути шкідливо рослинам на сусідніх грядках.
Для більш ефективної боротьби з бур'янами спочатку потрібно визначити вид бур'яну. Найкраще за рік до висаджування соняшнику підготувати місце і витравити все бур'яни начисто, а потім перед посівом внести той же препарат, щоб закріпити результат.
Дотримуйтесь цих заходів безпеки при роботі з препаратами
Підбирати гербіцид потрібно спеціально під певний вид бур'яну. Гербіциди має широкий спектр дії малоефективні і не здатні боротися з великим зарастанием.
Більш детальну інформацію ви можете знайти в відео, яке розташоване нижче. Пам'ятайте, що всі ці добрива можуть як допомогти, так і нашкодити. Так що уважно читайте інструкцію на упаковці і не порушуйте дозувань, написаних виробником. У невеликих кількостях – це добриво, а в великих – отрута!
Фази обробки соняшнику: відео