Обов’язковою процедурою, з якою стикаються практично всі виноградарі, є укриття кущів на зимовий період. Процес має велике значення для виживання рослини і збереження його здатності плодоносити. На практиці використовується досить багато різних способів і методів укриття винограду. Велике значення відіграє не тільки правильна послідовність дій, але і якість обраного матеріалу. Сьогодні для цілей приховування активно використовуються спеціальні промислові засоби, серед яких особливе місце займає агроволокно.
Укриття винограду агроволокном, під ним – лапник
У питаннях використання агроволокна в якості укривного матеріалу на зиму не все так однозначно.
Тільки грамотне застосування цього матеріалу може мати дієвий результат. Для того щоб уникнути сумних наслідків для винограду після завершення зими, варто детально познайомитися з укриттям винограду і з роллю агроволокна при проведенні цієї процедури.
Навіщо потрібно вкривати виноград
Виноград теплолюбна рослина, яке чутливо до низьких температур. Зниження температур може призвести до повної загибелі рослини. У більшості випадків відбувається ураження окремих ділянок куща винограду, гинуть молоді пагони, що в підсумку призводить до зниження якості одержуваного врожаю, а іноді до повної відсутності ягід. Загибель пагонів відбувається в разі, якщо укриття на зиму вироблено неякісно або використаний невідповідний матеріал.
Головне завдання укриття винограду – збереження можливості кущів давати великий і якісний урожай, тобто збереження здорових вічок. Вони в першу чергу страждають від заморозків і холодну погоду.
Загальні правила укриття винограду на зиму:
Процедура проводиться після осінньої обрізки кущів. Цей період обмежується терміном з кінця жовтня до початку листопада.
Не варто поспішати з укриттям. Перші заморозки корисні для винограду. Поступове зниження температур дозволяє загартуватися рослині, підготуватися до зими. Потрібно стежити, щоб температура не опустилася нижче – 12 градусів (точна критична точка зниження атмосферної температури визначається сортовий приналежністю рослини), так як більш низькі температурні показники вже згубні для винограду.
Обморожену кущ винограду загинув
Особливості укриття залежать від сорту винограду. Чим вище його морозостійкість, тим менше заходів необхідно вживати для захисту. Крім того, уразливість винограду залежить від рівня плодоношення – підвищена врожайність знижує стійкість до холодів.
Чим старше кущ, тим стійкіше він до холодів і загартовані до морозів. Особливу увагу вимагають молоді рослини, які ще не наростили рослинної маси, не мають міцної і товстої кори.
Виноградні кущі не повинні стосуватися самого грунту при приховуванні.
Укладання винограду на шифер виключить торкання з грунтом
Найкраще підкласти між землею і виноградом рейки (5-10 см.). Безпосередній контакт з поверхнею може призвести до появи цвілі і загнивання рослини.
Для того щоб притиснути лозу досвідчені виноградарі використовують металевий дріт, з якої робиться гак необхідного розміру.
Способи укриття і види матеріалів
На сьогоднішній день в виноградарстві виділяється досить багато способів укриття. Їх можна класифікувати по виду матеріалу і технології проведення процедури.
Укриття спанбондом і грунтом – розкриття куща навесні
По виду матеріалу можна виділити наступні способи:
- Укриття снігом.
- Використання грунту.
- Використання тирси. Частина фахівців і виноградарів вказує на неможливість (неефективність) використання тирси як самостійного засобу укриття. На їхню думку, вони повинні застосовуватися тільки як елемент комбінованого способу.
- Застосування соломи.
- Застосування гілля (гілок хвойних дерев).
- Використання поліетиленової плівки.
- Застосування спеціальних промислових матеріалів (агроволокно).
- Комбінований спосіб (використання декількох матеріалів). Найбільш ефективний і популярний спосіб.
Укриття тирсою і дерев’яними щитами
Найдоступніший, простий і дешевий матеріал укриття на зиму – грунт. Залежно від сорту винограду і особливостей клімату, шар вкривають грунту змінюється. Товщина може різнитися від 5 до 50 см. Грунт береться між рядів, але варто стежити, щоб її переміщення не привело до оголення коренів.
Головний мінус використання грунту – підвищена ймовірність загнивання рослини при підвищеній вологості або в результаті відлиги.
Плівку для укриття краще вибирати кольорову
Часто для укриття використовується плівка, так як цей матеріал не є дефіцитним. Дешевизна, доступність, простота використання – ось головні переваги плівки. Але цей матеріал має досить вагомі мінуси: при контакті ділянок куща винограду з плівкою взимку, вони піддаються серйозним ушкодженням; є висока ймовірність створення парникового ефекту при відлизі, що служить підставою для активізації життєвих процесів в рослинах, а це робить їх уразливими до заморозків і гнилі.
Для зниження негативних властивостей плівки, рекомендується підбирати непрозорі, світловідбиваючі, різнокольорові її види.
За технологією виділяють два основних способи:
- вологий;
- сухий (багаторічний).
Сухе укриття сіном і агроволокном
Під вологим способом розуміється використання для захисту підручних засобів (сніг, грунт, лапник, сіно і т. Д.) І відсутність перешкод для проникнення вологи до кущів. Під сухим способом варто розуміти підготовку спеціальних пристосувань (щитів, укріплених траншей, багатошарових тунелів з плівки або агроволокна), які створюють особливі захищені умови, а інструменти захисту можуть застосовуватися неодноразово.
За ступенем захисту на зиму виділяють три основних види:
- підгортання;
- напіввідкрите укриття;
- повноцінне укриття кущів.
Підгортання застосовується для укриття молодих кущів винограду. Також він ефективний для дорослих рослин в південних регіонах, де ймовірність сильних знижень температур низька. Цей вид захисту має на увазі створення грунтової насипу довкола кущика. Його висота дорівнює 30-40 см. Розмір залежить від параметрів самого куща.
Підгортання не зможе захистити відкриті нирки від заморозків, так що цей спосіб потрібно використовувати в відповідних умовах і в регіонах з відповідним кліматом.
Напіввідкрите утеплення агроволокном
Напіввідкрите укривання винограду використовується на півдні, в регіонах з теплими зимами. Спосіб передбачає укриття нижній частині куща (штамба) грунтом, в верхні ділянки прикриваються спеціальними матеріалами (плівка, тканина і т. Д.) Або сіном (ялинником).
При такому способі відмінно підійде застосування агроволокна. Товщина «верхнього» укриття (костюма) не повинна перевищувати 5 см.
Спосіб повного укриття застосовується найбільш часто. Особливо він актуальний в регіонах з холодними зимами, так як здатний захистити виноград від заморозків і морозів. При такому способі лози знімаються зі шпалер, проводиться їх дефоліація (видалення листя і інших органічних утворень, які виконали свою сезонну функцію і більш не мають практичної цінності) і обрізка. Підготовлені лози, акуратно збираються в пучок і притискаються до землі.
Вертикальне укриття кожного куща винограду
Їх накривають покривним матеріалом, обраним для цієї мети.
Агроволокно
Агроволокно – це спеціальний екологічно чистий, покривний матеріал, виготовлений з поліпропілену. Ще одна назва матеріалу – спанбонд. Агроволокно має тонку тканевідную структуру.
Для винограду підходить агроволокно і біле, і чорне
Властивості агроволокна:
- Відмінно пропускає вологу. Вона може «рухатися» в будь-якому напрямку, що дозволяє уникнути накопичень випарів і конденсату на внутрішній поверхні волокна.
- Затримує проникнення через волокна ультрафіолету.
- Екологічна безпека.
- Матеріал придатний для багаторазового використання (експлуатаційна ефективність зберігається протягом 4-5 сезонів).
- Дозволяє уникнути виникнення некрозу (омертвіння ділянок рослини без загальної його загибелі).
Агроволокно підходить в якості укривного матеріалу на зиму для винограду, що вирощується в регіонах з м’якою зимою.
Тунельна укриття винограду агроволокном
Він відмінно захищає рослини від осінніх і весняних заморозків. У регіонах з сильними і тривалими зниженнями температур взимку агроволокно як основний засіб для укриття не підходить. Його потрібно використовувати в комбінації з іншими матеріалами. У таких випадках краще всього його застосовувати як перший шар тунельних (траншейних) укриттів.
Чохли з агроволокна для винограду
До негативних якостей матеріалу відносять:
- Необхідність витрат на покупку. Великі виноградники можуть зажадати досить серйозних витрат на агроволокно.
- Високі показники по пропуску повітря і вологи. Від цього кущі винограду можуть обледенеть і загинути. Агроволокно, просочене вологою, розтягується, що призводить до його контакту з рослиною. Це може привести до примерзання і пошкодження рослини при зниженні температур.
Особливості укриття агроволокном
Укриття виноградних кущів агроволокном на зиму передбачає послідовне виконання наступних дій:
Стаціонарна траншея для укриття
Кущі винограду пригинаються до поверхні землі.
- Накриваються агроволокном.
- Краї матеріалу притискаються цеглою, камінням або землею.
Деякі виноградарі пропонують інший спосіб укриття агроволокном. Він підходить для одиночних кущів.
- Лози куща зв’язуються в пучок. При проведенні обв’язки вони знаходяться у вертикальному положенні.
- Пучок обмотується агроволокном декількома шарами. Якщо зими холодні або кущ винограду ще занадто молодий, варто зробити укриття з обмотуванням великою кількістю агроволокна, з охопленням всієї рослини до самого грунту.
Кругова траншея для укриття
Важливо перед проведенням процедури укриття, провести всі необхідні підготовчі заходи:
- обрізати кущі;
- в достатній мірі полити кожен кущ, не менше ніж десятьма літрами води;
- додати добрива;
- пролити розчином мідного купоросу (400 грам на 10 літри води);
- періодично грунт і кущі знезаражуються марганцівкою.
Вертикальне укриття на шпалері
Укладання і пригибание кущів при приховуванні краще проводити в спеціально підготовлені траншеї. Завдяки такій мірі підвищується зручність і рівень захисту. Після того як виноград покладений, його фіксують за допомогою спеціальних скоб з деревини або металу. По довжині покладених рослин встановлюються спеціально заготовлені дуги. Відстань між ними не повинно перевищувати 50 см.
Як матеріал для дуг можна використовувати метал або деревину. Довжина кожної дуги не повинна перевищувати 100 см.
Поверх дуг акуратно вкладається агроволокно, так, щоб вийшов своєрідний тунель. Важливо зафіксувати краю укривного матеріалу. Досвідчені виноградарі для цієї мети заготовляють спеціальні кілочки з дерева. Торці тунелю залишають відкритими для вентиляції до моменту, поки температура не опуститься нижче 8 градусів. Після зниження температур до цього рівня, вони прикриваються.