Горлиця – співочий птах. Характеристика, спосіб життя

Дивно точну назву отримала колись невелика акуратна птах горлиця, схожа на голуба. Ніжне горловий спів-курликання, гарний зовнішній вигляд викликають у людини бажання мати таку пташку будинку. Чи можливо її проживання в неволі? Про це в статті. А також про особливості поведінки, місцях, де мешкає птах. Як виглядає горлиця можна побачити на фото.

Опис горлиці, особливості поведінки

Горлиця дійсно відноситься до сімейства голубиних. Птах – більш витончене і струнке подобу звичного міського голуба. Вага близько 100-130 г, довжина тулуба 28-29 см. Для всіх видів характерно неяскраве оперення, пастельних, коричневих і блідо-рожевих відтінків. Самці практично не відрізняються від самок, вона такого ж забарвлення і ваги.

Розрізняють не менше 10 видів горлиці, найменша з них – діамантова. Її розмір не більше 20 см, дуже довірлива до людини. Детальніше розглянемо звичайну і кільчасту. Характерні риси в екстер’єрі звичайного вигляду:

  • блакитно-сіра головка;
  • крила і спина «лускатого» забарвлення, переважають чорно-бурі кольори;
  • шия з білими і майже чорними смужками;
  • сірий дзьоб;

як виглядає горлиця

  • нижня частина тулуба сіро-рожевого відтінку;
  • лапки цегляно-червоного кольору;
  • вага – до 200 г.

Обов’язкова деталь в описі горлиці кільчастої, що відрізняє пташку від інших – темно-сіре, майже чорне півкільце, що оперізує шию зверху.

Увага! Характерне півкільце з’являється тільки у дорослих особин кільчастого виду.

До вподоби горлиці миролюбні, не агресивні. Їм нелегко виживати в дикій природі, будучи ласою здобиччю для більш сильних хижих птахів і тварин. Тому в неволі, під захистом людини термін їх життя значно більше – до 18 років, на волі не більше 12.

Спосіб життя, місця проживання

Ареал проживання горлиці великий, різні види можна зустріти по всьому світу. Основні місця гніздування горлиць – північ Африки, в Азії, Казахстані, звичайний вид можна спостерігати і на заході Сибіру. Птахи селяться як у хвойних і листяних лісах (в північних регіонах), так і в густих прибережних чагарниках.

Увага! Звичайна горлиця – перелітний птах, в холодні місяці вона вважає за краще селитися в екваторіальній Африці та Сахарі. Кольчатая – на зиму вона залишається в місцях свого постійного гніздування.

В описі горлиці, зокрема, місць проживання, цікаво згадати ще одну розбіжність видів. Кольчатая різновид, на відміну від інших родичів, охоче гніздиться по сусідству з людиною, немов шукає його захист. Переливчастим співом пташки радують в міських парках, садах і селищах.

види птахів

Харчуються співочі пташки зернами, насінням рослин, охоче поїдають хлібні крихти. Родичка голуба літає невисоко, швидко крутить голівкою, виглядаючи на землі корм. В основному, птиця підбирає їжу недалеко від свого житла-гнізда. Шматочки їжі не з’їдає відразу, «складує» в зоб. Лише повністю наповнивши його, відлітає в тихе місце і по частинах проковтує.

Розмноження

Горлиця – вірна птиця, в одній парі живе до кінця життя. Вибір житла бере на себе самець, намагаючись знайти місце подалі від найближчих сусідів-родичів. Межі своєї території пильно охороняє, не боїться вступати в бійку з «лазутчиками». Б’ються самці прямо в повітрі або на дереві, заклевивая один одного, лякаючи войовничими криками.

Гніздяться горлиці, в основному, на деревах, в якості матеріалу використовують гілки. Розміри гнізда – до 20 см, з бортиками близько 5 см. Яйця білі, невеликі, до 25 мм в діаметрі. Цікаво, що самка завжди відкладає по 2 яйця. В процесі висиджування бере участь і самець, періодично змінюючи голубку. Пташенята підростають протягом 3 тижнів, крила знаходять силу, і вони починають самостійно вилітати з гнізда.

птах горлиця

Чи можна горлицю тримати в неволі?

Завдяки своєму миролюбного і ласкавого вподоби, пташка, особливо кільчастого виду – бажаний домашній друг. Вони швидко звикають до людини, дізнаються його, вітаючи ніжним курликанням. Легко уживаються і з іншими птахами і тваринами. Примітно, що вони успішно розмножуються в закритому приміщенні, головне, забезпечити їх гілочками для облаштування гнізда. Клітка повинна бути просторою і чистою. Годування не вимагає особливих витрат, досить зерен вівса, пшона і проса. Можна годувати і кукурудзою, додавати дрібні шматочки моркви і яблук.

Порада. Птицю обов’язково потрібно забезпечити дрібними камінчиками, черепашником або крупним піском. Жорсткі частинки необхідні для перетравлення їжі.

Численне населяючи місця в Європі та Азії, горлиця з давніх часів радує людину прекрасним горловим співом-курликанням. Опис горлиці допоможе розібратися в її види та особливості характеру і, можливо, приручити. Із задоволенням спілкуючись з людьми, пташка буде дарувати багато років позитивного спілкування і ранкове ніжний спів.

Голос горлиці: відео