
Хазманта – це цибулинна рослина, яка має деяку зовнішню схожість із крокосмією. Цвітіння спостерігається у весняний час, при цьому на кущі розкриваються великі трубчасті квітки жовтого, оранжевого або червоного відтінку. Такий багаторічник не відрізняється високою стійкістю до морозу. Тому його нерідко вирощують у контейнері, але замість цього можна восени викопувати і зберігати цибулини в приміщенні до весни. При посадці хазманти потрібно врахувати, що ця рослина прекрасно росте в повітро- і вологопроникному, легкому ґрунті. Причому вона відмінно себе почуває і в невеликому затіненні, і на сонячній ділянці.
Особливості хазманти
Квітуча рослина хазманта (Chasmanthes) є представником сімейства Ірисові. Навесні вона радує садівників глянцевими яскравими жовтими або помаранчевими квітками (залежить від сорту), що підносяться на довгих квітконосах. Така рослина є цибулинною, а точніше бульбоцибулинною. Вона дуже схожа на один із сортів великої крокосмії. Родом хазманта з Південної Африки, водночас культивувати її як багаторічну рослину у відкритому ґрунті можна лише на території Середземноморського басейну.
В інших регіонах хазманта просто нездатна пережити зиму у відкритому ґрунті. Річ у тім, що температура нижче мінус 5 градусів згубна для бульбоцибулин такої рослини, а ще їм сильно шкодить зимова вологість. На території таку культуру вирощують у контейнерах або на кшталт гладіолусів викопують бульбоцибулини восени і прибирають на зберігання до весни в приміщення, що не промерзає, до весни. А навесні рослина неодмінно віддячить незвичайним яскравим цвітінням.
Найкраще така квітка росте в невеликому затіненні або на сонячній ділянці в легкому, повітро- і вологопроникному ґрунті. При виборі ділянки для посадки потрібно врахувати, що ґрунт має бути злегка вологим у весняні місяці, але при цьому сухим у холодну пору року.
Рослина хазманта належить до сімейства Ірисові (Iridaceae). При цьому її близькими родичами вважаються крокосмії, гладіолуси, іриси тощо.
Рід об’єднує три види, батьківщиною яких є Південна Африка:
- Chasmanthe floribunda;
- Chasmanthe bicolor;
- Chasmanthe aethiopica.
Найбільшого поширення на території набув вид хазманта рясноквітучий (Chasmanthe floribunda), при цьому в народі його ще називають «Прапор Африки».
Назва Chasmanthe утворена від двох грецьких слів: «chasme», що перекладається «відкритий рот» і «anthos» – «квітка».
Ботанічний опис:
- Бульбоцибулина. Вона являє собою набряклу частину стебла, розташовану під землею. У ній міститься запас мінеральних і органічних речовин, саме тому її вважають органом запасання. Бульбоцибулина має зовнішню схожість з цибулиною, у зв’язку з чим цю квітку було включено до групи «цибулинних рослин». Бульбоцибули не мають високої стійкості до морозів (до мінус 5 градусів).
- Листя. Кущ являє собою велику листову розетку, що складається з безлічі зелених прямостоячих листків лінійної форми. Їхнє засихання спостерігається в останні весняні або перші літні тижні. Наприкінці серпня відбувається їхнє повне відмирання і кущ переходить у стан спокою. Нове листя відросте у куща лише наступної весни.
- Цвітіння. Хазманта цвіте у квітні. Над листям підносяться довгі квітконоси (понад 100 см), на яких у 2 ряди зигзагом розміщуються квітки трубчастої форми. Забарвлення квіток залежить від різновиду і може бути жовтим, помаранчевим або червоним. Квітка складається з довгої верхньої пелюстки, а також довгих тичинок, на верхівках яких розташовуються пильовики фіолетового відтінку.
- Плоди. Коли квітки запиляться через деякий час на їхньому місці сформуються коробочки, які є плодами. Усередині них розташоване насіння, здатне дати паростки самостійно, але тільки в тому разі, якщо воно потрапить у сприятливі умови. У південній частині Австралії відбулася натуралізація різновиду хазманта рясноквітучого.
На території запилення квіток даної культури відбувається за допомогою комах. А на батьківщині хазманту запилює фіолетовоспинна нектарниця (Anthobaphes violacea), яка є птахом. Таке невелике красиве пернате має тоненький дзьоб вигнутої форми, завдяки якому воно і збирає нектар з квіток, водночас сприяючи їх запиленню.
Сорти хазманти
Хазманта флорибунда (Chasmanthe floribunda)
Цей вид найбільш широко розповсюджений у культурі, а родом він із Південної Африки. Цвіте рослина у квітні, при цьому вона формує вертикальний, щільний кущ метрової висоти. Квітконоси потужні та високі. У їхній верхній частині формуються незвичайні квітки помаранчевого відтінку.
Хазманта Дакітті (Chasmanthe floribunda Duckittii)
Цвітіння цього сорту спостерігається теж у квітні. Кущ являє собою пучок, який складається з листових пластин мечоподібної форми. З нього виростають високі квітконоси, на яких у 2 ряди розміщуються насичено-жовті довгі квіточки трубчастої форми. Цвітіння триває кілька тижнів. З настанням літнього періоду рослина входить у стан спокою. Такий теплолюбний різновид найчастіше культивують у контейнерах.
Хазманта флорибунда «Сатурнус» (Chasmanthe floribunda Saturnus)
У цього незвичайного різновиду кущі цвітуть у квітні, радуючи погляд квітками у вогняних тонах. Культура теплолюбна. З настанням весняного періоду рослина утворює вертикально розташований щільний пучок листя, а вже з нього виростають квітконоси пурпурного забарвлення. На їх верхівках розкриваються трубчасті довгі квітки насичено-червоного або яскраво-оранжевого кольору. Цвітіння триває протягом декількох тижнів, а з настанням літа у рослини починається період спокою. Квітучий кущ досягає в діаметрі близько 0,4 метра, а у висоту – до 1 м. Довжина листових пластин варіюється від 0,3 до 0,45 м.
Посадка у відкритий ґрунт
Вибір місця
У відкритий ґрунт хазманту висаджують тільки в регіонах з м’яким кліматом. Якщо ж зими в регіоні холодні, то вирощувати таку квітку рекомендується в холодних теплицях або контейнерах. Але можна ростити її і у відкритому ґрунті, тільки восени цибулини обов’язково викопують і прибирають на зберігання в прохолодне приміщення.
Пам’ятайте про те, що зниження температури до мінус 5 градусів згубно для бульбоцибулин хазманти.
Така рослина відмінно росте і розвивається як у невеликому затіненні, так і на сонячній ділянці.
Ґрунт, що підходить для цієї культури, повинен мати такі характеристики:
- повітро- і вологопроникна;
- волога;
- легка.
Час посадки
У контейнери хазманту рекомендується висаджувати у квітні. При цьому висадку бульбоцибулин у відкритий ґрунт проводять не раніше травня. Причому потрібно дочекатися, поки повністю мине загроза поворотних заморозків.
Правила посадки
Покрокова інструкція посадки хазманти у відкритий ґрунт:
- ґрунт на ділянці потрібно розпушити на невелику глибину (близько 10 сантиметрів);
- для поліпшення структури ґрунту в нього рекомендується внести компост, що розклався, невелику кількість гравію або пісок;
- бульбоцибулини заглиблюють у ґрунт на 9-10 сантиметрів, при цьому на 1 квадратний метр ділянки висаджують 5 кущів.
Висадка бульбоцибулин у контейнер:
- вам знадобиться глиняна ємність, на дні якої мають бути отвори для дренажу;
- наповніть її легкою ґрунтосумішшю (можна використовувати готовий субстрат для середземноморських культур);
- проведіть висадку бульбоцибулин, заглибивши їх у субстрат на 10 сантиметрів.
Догляд за хазмантою
При вирощуванні хазманти у відкритому ґрунті їй потрібен догляд тільки протягом вегетаційного періоду, який триває з травня по вересень (або жовтень). Восени бульбоцибулину витягують із землі та прибирають у сухе місце на зберігання. У цьому випадку вони знову порадують своїм яскравим цвітінням у наступному сезоні.
Полив
Протягом періоду вегетації стежте за тим, щоб ґрунт на ділянці був постійно злегка вологим. При цьому бульбоцибулини, що перебувають у фазі спокою, відмінно переносять посуху. Якщо стоїть посушлива погода, то забезпечте хазманті систематичні поливи, в іншому випадку вона не буде цвісти так ефектно. Кущі, що ростуть у контейнері, потрібно обов’язково систематично поливати.
Обрізка
Обріжте зів’ялі суцвіття по закінченню цвітіння (у травні).
Догляд у зимовий час
З настанням осіннього періоду потрібно викопати бульбоцибулини і прибрати їх на зберігання (як жоржини), причому зробити це треба до перших морозів. На зберігання їх прибирають у таке місце, яке завжди сухе, прохолодне і де температура повітря не опускається нижче 0 градусів. Кущі, що ростуть у ємностях, на зиму переносять у приміщення, що не промерзає, яке також має бути світлим. Поливи припиняють до весни.
Пересадка
Вирощувані в контейнерах хазманти пересаджують щорічно в осінній час.
Шкідники та хвороби
На такій цибулинній рослині поселяється попелиця, але це відбувається вкрай рідко. Заражений кущ потрібно обережно промити мильним розчином.
Способи розмноження
Вирощування з насіння
При вирощуванні хазманти в оптимальних для неї умовах на ділянці можуть з’явитися сходи, що з’явилися в результаті самосіву. Якщо ж цього не відбувається, то збір насіння проводять з червня по липень, при цьому в травні не забудьте залишити на кущах кілька зів’ялих суцвіть.
Вирощувати розсаду хазманти можна як у кімнатних умовах, так і в теплиці. Висів проводять восени, для цього ємність наповнюють волого- і повітропроникною ґрунтосумішшю (річковий пісок і компост у рівних частках). Оптимальна для проростання насіння температура – близько 20 градусів. До того як сіянці з’являться на поверхні субстрату, потрібно стежити за тим, щоб він був постійно вологим. Висадку сіянців у сад або в індивідуальні ємності проводять навесні, коли мине загроза поворотних заморозків. Але потрібно пам’ятати про те, що кущики, які виросли з насіння, зацвітуть лише на другий рік.
Поділ куща
Квітень – найкращий місяць для розмноження хазманти діленням куща. Витягніть кущ із землі та проведіть збір дочірніх бульбоцибулин, які розташовуються біля батьківської. При цьому фахівці радять не розділяти групи бульбоцибулин, а висаджувати їх усі разом. Завдяки цьому найбільш молоді бульбоцибулини будуть брати поживні речовини у старих. Висадіть групи бульбоцибулин у відкритий ґрунт або новий контейнер і проведіть полив.
Хазманта в ландшафтному дизайні
Оскільки хазманта – це досить висока рослина з яскравим цвітінням, то вона привносить у сад сильний акцент. Її можна поєднувати з іншими весняноквітучими, сонцелюбними культурами, які віддають перевагу добре дренованому, вологому ґрунту. Чудово виглядає групова посадка в теплих тонах з невеликим яскравим акцентом, наприклад, синім.
Насичено-помаранчеві суцвіття різновиду «Сатурнус» мають чудовий вигляд біля інших цибулинних культур з помаранчевими квітками, наприклад, з..:
- крокусом (ботанічним) – «Оранж Монарх» (Crocus chrysanthus ‘Orange Monarch’);
- тюльпаном Фостера «Помаранчевий імператор» (Tulipe fosteriana ‘Orange Emperor’).
Також хазманту нерідко вирощують разом з такими рослинами, як:
- Нарциси. Їхні милі жовті квіточки прекрасно поєднуються з хазмантою. А карликові різновиди можна культивувати в горщиках або контейнерах.
- Синяк біліючий (Echium candicans), або білуватий. Привнесе в групову посадку синій акцент. Дорослий кущ досягає в діаметрі 3 метрів, а у висоту – 1,5 метра. Її прикрашає зеленувато-сіре густе листя, а навесні розкриваються дуже красиві суцвіття. Така сонце- і теплолюбна рослина не відрізняється високою витривалістю і віддає перевагу добре дренованому ґрунту.
- Крокосмія (Crocosmia ‘Babylon’). Ця споріднена з хазмантою рослина продовжить її цвітіння і так само порадує яскравими помаранчевими квітками.
- Кніфофія. Особливо варто виділити різновид Kniphofia ‘Tawny King’ з ніжними квітками помаранчевого відтінку.
- Агапантус. Теж прекрасно виглядає разом з хазмантою, особливо різновид «Шарлотта».
- Іфейон. Він відрізняється тривалим цвітінням і запашними насичено-синіми квітками. Підходить для створення групових посадок у контейнері.
Сцилла перуанська (Scilla peruviana). Така цибулинна культура прикрасить ділянку блакитно-пурпуровими або ультрамариновими квітками, які мають форму великого сплющеного конуса.