
Кімнатним рослинам добрива потрібні на кожному з етапів розвитку. За нестачі поживних речовин погіршується цвітіння і ріст рослин, а також страждає їхній зовнішній вигляд. У квіткових магазинах за бажання можна відшукати найрізноманітніші комплексні добрива. Але при цьому якісне добриво можна приготувати і власноруч із засобів, що знаходяться під рукою.
Підживлення кімнатних квітів
Своєчасне внесення добрив у горщики з кімнатними квітами – це запорука правильного розвитку, гарного росту і пишного цвітіння. Річ у тім, що в ґрунтосуміші у квітковому горщику міститься запас тільки певних поживних речовин, який до того ж із часом виснажується… Якщо не підгодовувати кущі хоча б 2 рази на місяць, то через деякий час вони почнуть голодувати. Це неминуче призведе до погіршення декоративності рослини.
Поживну суміш можна зробити власними руками прямо на своїй кухні. Для цього можна використовувати найрізноманітніші відходи: шкаралупу від яєць, лушпиння від цибулі, кавову гущу, шкірку від банана, воду з акваріума, спитий чай тощо. Добрива, приготовані з органіки, активно насичують субстрат корисними речовинами, а також сприяють його дезінфекції та заселенню корисними мікроорганізмами.
Коли підгодовувати
У домашніх культур протягом року може збільшуватися і скорочуватися потреба в різних мікро- і макроелементах.
Весна
Весна – це час пробудження всіх рослин, і кімнатні культури при цьому не виняток. У цей час активізується їхнє зростання, з’являються бутони. Тому навесні рослини особливо гостро потребують підживлення. Підживлення проводять 1 раз на 2-3 тижні до того моменту, поки кущ не зацвіте. На самому початку весняного періоду рослини потребують підживлення з високим вмістом азоту. Незадовго до цвітіння збільшується їхня потреба в калії та фосфорі.
Зверніть увагу! Рідку поживну суміш не можна вносити в сухий субстрат. Перед підживленням обов’язково проводять рясний полив.
Літо
Влітку квіти так само необхідно регулярно підгодовувати, оскільки вони витрачають велику кількість поживних речовин і енергії на цвітіння. У цей час вони особливо гостро потребують калію. Підживлення рекомендується проводити двічі на місяць.
При проведенні позакореневого підживлення не рекомендується допускати потрапляння поживного складу на суцвіття. Річ у тім, що це призведе до утворення коричневих плям, що знижує декоративність квіток.
Осінь
З настанням осінніх місяців рекомендується провести значне скорочення рясності поливів і частоти підживлень. В іншому випадку квіти не зможуть як слід підготуватися до періоду спокою. Восени домашні культури особливо гостро потребують фосфору.
Підживлення проводять 1 раз на 4 тижні, при цьому літнє дозування рекомендується скоротити наполовину. Однак у цьому правилі є виняток – кімнатні рослини, які цвітуть восени. У цьому випадку підживлення кущів проводять точно так само, як і влітку. Фахівці рекомендують у цей час використовувати гранульовані добрива, які відрізняються пролонгованим ефектом.
Зима
У морозний зимовий час практично всі кімнатні квіти перебувають у стані спокою. У ці місяці їх рекомендується тримати в прохолоді. У такий час рослини не тільки відпочивають, а й закладають бутони.
Підживлення в цей період не проводять, а також скорочують і полив. Але і в цьому випадку є виняток – культури, цвітіння яких спостерігається взимку. Підживлення таких рослин проводять 1 раз на 15 днів добривами, у складі яких є фосфор і калій.
Домашні добрива
Квітникарі, які не перший рік вирощують домашні рослини, мають у запасі чимало рецептів «домашніх добрив», для приготування яких використовуються найпростіші інгредієнти. Такі екологічно чисті й ефективні підживлення неодмінно «припадуть до смаку» всім домашнім квітам.
Цукор
Цукор обожнюють майже всі кімнатні рослини. До його складу входять тільки глюкоза і фруктоза. При цьому глюкоза дарує рослині заряд життєвої енергії і забезпечує краще засвоєння органічних сполук. Однак щоб вона добре засвоїлася, необхідна оптимальна кількість вуглекислоти. Якщо ж у субстраті буде недостатньо цього елемента, то підживлення стане причиною формування цвілі.
Щоб цього не допустити, рекомендується застосовувати ЕМ-препарати. Фахівці радять, застосовувати для підгодівлі аптечну глюкозу або кусковий цукор. На кожен літр води береться одна таблетка глюкози або один шматок цукру. Такі підживлення можна проводити не частіше, ніж 1 раз на 30 днів.
Дріжджі
Дріжджі досить популярні в кімнатному квітникарстві. Річ у тім, що до їхнього складу входить безліч гормонів, які беруть участь у регулюванні процесу ділення клітин. Також у дріжджах міститься дуже багато тіаміну, вітамінів групи В і ауксину.
Завдяки їм процес мінералізації органічних речовин протікає набагато швидше. Також вони сприяють продукуванню основних макроелементів і покращують життєдіяльність корисних мікроорганізмів у ґрунтосуміші. Склад дріжджів і комплексного мінерального добрива дуже схожий.
Приготувати поживну суміш нескладно: у половині літра води, яка має бути злегка теплою, розчиняють 1 грам дріжджів і 1,5 ст. л. кавової гущі. л. цукрового піску. Підживлення проводять не частіше одного разу на чотири тижні. Добриво можна використовувати і для декоративно-листяних, і для квітучих культур.
Кавова гуща
Таке підживлення відмінно підходить для рослин, які віддають перевагу злегка кислій ґрунтосуміші. Річ у тім, що спита кава допомагає знизити рН. А якщо гущу гарненько просушити і змішати з субстратом під час пересаджування або посадки квітки, то це поліпшить його рихлість, а також дренажні якості. Таке підживлення не тільки насичує ґрунтосуміш поживними речовинами, а й підвищує її якість, а також позитивно впливає на стан корисної мікрофлори.
Чайна заварка
Також підгодувати рослини можна і спитою чайною заваркою, яку необхідно для початку добре просушити. Вона не тільки має виражену поживну дію, а й сприяє поліпшенню структури землесуміші. Як правило, просушений чай закладають у ґрунтосуміш або його можна внести в нову ємність у процесі пересадки квітки. Від загальної кількості субстрату суха спита заварка має становити максимум третю частину.
Кімнатні фіалки дуже люблять підживлення чайною заваркою. Після них бутони закладаються набагато швидше, а також збільшується тривалість цвітіння. Крім цього, заваркою можна замульчувати поверхню субстрату в горщику, у результаті вода випаровуватиметься набагато повільніше.
Хліб
Також для підгодівлі квітів можна використовувати і шматочки зачерствілого хліба. Поріжте їх на маленькі брусочки і залиште на відкритому повітрі до повного висихання. Щоб приготувати поживну суміш, потрібно сухарі залити теплою водою. Зверху ємність щільно закривають кришкою, на яку ставлять вантаж. Суміш має простояти не менше 7 днів.
Щоб суміш вийшла більш поживною, в неї додають звичайні свіжозірвані бур’яни. По закінченні тижня суміш треба процідити. Рослини нею поливають двічі на місяць, не частіше. Але не забудьте перед підживленням поживну суміш розбавити водою у співвідношенні 1:10. Це підживлення підходить для всіх кімнатних рослин.
Шкірка від банана
Існують найрізноманітніші рецепти з банановими шкірками. Але найбільшою популярністю користується настій. Для його приготування беруть свіжі шкурки, які дрібно ріжуть і зсипають у скляну банку. Туди ж вливають щойно закипілу воду. Настій буде готовий через 24 год. Чистою водою потрібно розбавити проціджений настій (3:1). Рослини цією сумішшю удобрюють 1 раз на 2 тижні.
Добре висушену бананову шкірку потрібно подрібнити до порошкоподібного стану. Потім її з’єднують із субстратом для поліпшення його структури. Шкурки багаті калієм, якого особливо потребують квітучі культури у весняні та літні місяці. Подібне добриво додасть рослині сил для більш ефектного і тривалого цвітіння.
Шкірка цитрусових
У шкірці мандаринів, грейпфрутів, апельсинів і лимонів міститься безліч вітамінів. Тому насичують субстрат поживними речовинами і сприяють його дезінфекції. Щоб зробити настій, потрібно з’єднати щойно закипілу воду і свіжі кірки. Через половину доби добриво буде готове.
Процідженим настоєм удобрюють домашні рослини кореневим способом. Також даним настоєм можна зволожувати кущі з пульверизатора. Він допомагає в боротьбі з найрізноманітнішими хворобами і шкідниками (включно з павутинними кліщами).
Яєчна шкаралупа
У ній міститься багато кальцію. Для створення поживного настою подрібнену шкаралупу необхідно скласти в банку, в яку вливають воду (на 1 л води шкаралупа від шести яєць). Зверху банку накривають марлею. Суміш залишають у теплому місці на 1 тиждень.
Чистою водою розведіть настій (10:1). Готовим добривом підгодовують домашні рослини. Найбільш корисне воно для квітів, які негативно реагують на закислення ґрунтосуміші.
Лушпиння від цибулі
З лушпиння цибулі можна зробити як добриво, так і засіб від шкідників. Крім цього таке підживлення може використовуватися для всіх домашніх культур.
Для отримання корисного відвару 0,5 л води з’єднують із 15 г лушпиння. Суміш має прокипіти на повільному вогні чверть години (15 хв.), після чого її настоюють протягом чотирьох годин. Процідженим відваром обробляють кущі з пульверизатора або використовують його для кореневого підживлення.
Картопляний відвар
Після того, як картопля буде відварена, в каструлі залишається вода, насичена поживними речовинами. Нею так само можна підгодовувати квіти. Крім цього крохмаль із картоплі заряджає рослини життєвою енергією.
Подібне добриво робить позитивний вплив на розвиток системи коренів. Відвар, що залишився після варіння бульб, коли він стане теплим, розбавляють водою (1:3). Зверніть увагу на те, що відвар не має бути солоним. На підживлення подібним розчином прекрасно відгукуються декоративні рослини з товстими м’ясистими листовими пластинами.
Сік алое
Сік алое має виражений антимікробний ефект. Також він зміцнює імунну систему рослин, посилює їхній ріст, активізує регенераційні процеси в ушкоджених тканинах, а ще наповнює життєвою силою.
Сік отримують із листя алое, при цьому кущу має бути не менше чотирьох років. Зріжте кілька листових пластин, покладіть їх у поліетиленовий пакетик і приберіть на полицю холодильника. Через 7 днів при обробці вони виділять максимальну кількість соку. Їх пропускають через м’ясорубку, а потім проводять віджимання соку. ½ ч. л. соку розводять у 0,5 л води. Розчином поливають кущі 2 рази на 7 днів.
Попіл від сигарет (зола)
Сигаретний попіл можна використовувати як мінеральне добриво, як і деревну золу. На 1 ст. води (250 мл) беруть ½ ст. л. попелу (деревної золи). Подібною сумішшю рослини удобрюють двічі на місяць.
У цьому живильному розчині міститься фосфор і калій. Тому він необхідний рослинам під час формування бутонів і в процесі цвітіння. А ще нею рекомендується підгодовувати квіти восени, щоб вони краще пережили зиму. При цьому найкраще на підживлення попелом реагують цикламени, фуксії, бегонії та герань.
Вода з акваріума
Акваріумна вода – це джерело багатьох поживних речовин, які покращують розвиток і посилюють ріст домашніх квітів. Її рекомендується використовувати для підживлення з початку весняного періоду і до другої половини літа.
Подібна вода приводить у норму кислотність ґрунтосуміші, а також допомагає заселити її корисною мікрофлорою. Підвищує якість субстрату. Оскільки в ній міститься багато азоту, культури швидше виходять зі «сплячки» і починають активно рости.
Добрива з аптеки
Для приготування добрив для кімнатних рослин так само можна використовувати бюджетні засоби з аптек, які можна відшукати майже в кожному будинку. Частина з них вирізняється потужною властивістю, у зв’язку з чим їх можна використовувати тільки 1 раз на рік, а іноді й рідше.
Зубний порошок (паста)
Зубний порошок уже давно застосовують для удобрення квітів, а не тільки для чищення зубів. Для отримання добрива треба з’єднати 0,5 л води по 8 ст. л. деревної золи і зубного порошку, а ще 4 ч. л. мідного купоросу. Ретельно перемішайте суміш, до повного розчинення компонентів.
Для початку дуже акуратно підкопайте субстрат біля коріння. Отриманою сумішшю змочіть стебло і корінці. Після цього субстрат у горщику не можна зволожувати протягом тижня. Досвідчені квітникарі рекомендують на цей час прибрати кущ у темне прохолодне місце. Протягом цього часу коріння зможе повністю вилікуватися від гнилі.
Бурштинова кислота
Бурштинова кислота випускається в таблетках і вільно продається в кожному аптечному пункті. Дана речовина активно стимулює ріст рослин. Також її використовують для реанімації сильно травмованої квітки, яка вже гине.
Крім цього, ця кислота є джерелом вітамінів і мікроелементів. Для кореневого підживлення використовують розчин, що складається з 5 л води і ½ таблетки. Одного такого підживлення вистачає на 12 місяців.
Касторова олія
Також домашні рослини підгодовують і касторовою олією. Завдяки йому на кущі утворюється велика кількість бутонів. Підгодовують касторкою рослини з березня по другу половину липня.
Для приготування живильного розчину з’єднують ½ ч. л. речовини і 0,5 л води. Такий живильний розчин вносять у субстрат двічі на місяць. Зверніть увагу на те, що для кожної підгодівлі потрібно готувати свіжу суміш.
Йод
Йод являє собою такий хімічний елемент, який не зустрічається в чистому вигляді в природних умовах. Як правило, він являє собою частину складної сполуки. Але при цьому йод дуже важливий для кімнатних культур. Він посилює ріст рослин, підвищує рясність цвітіння, а ще забезпечує захист від деяких хвороб. Також йод допомагає відлякати низку шкідників.
Йод потрібен абсолютно всім рослинам, що вирощуються в домашніх умовах. Зазвичай цей елемент включають у більшу частину мінеральних комплексів. Його також використовують у профілактичних цілях від борошнистої роси, грибкових хвороб і проти ослаблення імунної системи квітки. Отримати поживний розчин можна, з’єднавши 1 мл препарату з 350 мл води. Суміш використовують для обробки кущів з обприскувача, для підживлення дорослих квітів і для дезінфекції насіннєвого матеріалу.
Нашатирний спирт
У нашатирному спирті міститься велика кількість азоту. При цьому він відмінно засвоюється кімнатними квітами. Він дарує їм заряд життєвих сил і бадьорість.
Щоб отримати поживну суміш, треба з’єднати 0,5 л води і ½ ст. л. речовини. Практично відразу після внесення підживлення кореневим способом буде видно зміни: листові пластини стануть потужнішими, збільшиться яскравість їхнього забарвлення, прискориться процес закладки бутонів. Також ця суміш здатна знищувати хвороботворні мікроорганізми, що знаходяться в ґрунтосуміші.
Аскорбінова кислота
Аскорбінку використовують для удобрення рослин, які ростуть у кислій ґрунтосуміші, наприклад: для азалій, гортензій і камелій. Якщо систематично проводити кореневе підживлення даних культур розчином аскорбінової кислоти (0,5 л на ½ таблетки), тоді це їм забезпечить правильний розвиток і хороший ріст.
Для інших домашніх культур рекомендується використовувати таку поживну суміш, як: на 0,5 л води ½ таблетки препарату і по 0,5 ст. л. цукру і сухих дріжджів. Настій буде готовий через добу. Розбавте чистою водою суміш у пропорції 10:1.
Щоб вилікувати уражену хлорозом домашню квітку, необхідно з’єднати 2 л води, 50 таблеток аскорбінової кислоти і ½ ч. л. мідного купоросу. Готову суміш розводять водою в пропорції 1:5. Розчин використовують регулярно 1 раз на 8-12 діб.
Марганцівка
Марганцівка містить велику кількість марганцю і калію, який дуже потрібен кімнатним квітам для правильного розвитку і гарного росту. Однак марганцевий калій сприяє закисленню ґрунтосуміші, у зв’язку з чим найчастіше його використовують у поживних складах для бегоній, гортензій і традесканцій.
Такий розчин має потужну дезінфікуючу властивість, а ще він використовується для боротьби зі шкідниками. Якогось певного дозування при приготуванні поживного складу немає. На концентрацію розчину впливає вид і стан квітки, а ще нестача активних мікро- і макроелементів. Універсальна суміш має рожеве забарвлення. Її використовують один раз на 30 днів.