Хвороби курчат і молодих курей: діагностика та лікування

розведення курчатРозведення курей – не таке просте заняття, як може здатися на перший погляд. Птиці потрібні хороші умови утримання, правильне харчування, вигул, світловий режим, а в разі хвороби курчат або дорослих особин – ще й коректне лікування. Там, де досвідченому птахівників все просто і зрозуміло, новачок може заплутатися і зробити помилки. У випадку охорони здоров’я це загрожує патологіями і загибеллю курей. Тому в першу чергу важливо правильно визначити захворювання.

Основи профілактики і діагностики

Хвороби у курей, як і у людини, бувають незаразні або інфекційно-вірусні. Перша категорія – нездужання, пов’язані з поганими умовами утримання, фізіологічними явищами. Причинами в цьому випадку можуть стати протяг, недолік корисних мікроелементів в харчуванні, порушений температурний або світловий режим. Підсумок – кури перестають нестися, поводяться неприродно, знижують активність.

Друга категорія викликається тими ж негативними факторами. У деяких ситуаціях вони провокують джерела інфекції: бактерії, віруси, спори. Ще один варіант зараження поголів’я курей – інфекційне вплив з боку. Віруси переносять інші тварини, дикі птахи. Це може викликати масовий падіж курей.

Навіть при незначних ознаках будь-якого захворювання, слід відразу приступати до дій:

  1. Хвора курка – сигнал, що десь у дворі з’явився збудник. Перший крок – відділення уражених особин на карантин. Для цього краще заздалегідь обладнати відповідне місце.
    догляд за курчатами
  2. Приступайте до пошуку негативних факторів. Навіть якщо точна причина не знайдеться, необхідно з профілактичною метою ліквідувати всі можливі осередки. Огляньте затінені місця на подвір’ї на предмет цвілі. Переконайтеся, що в зерні і другом кормі курей немає вогкості, в питній воді – застою.
  3. Обстежте територію в пошуках гризунів.
  4. Вивчіть темні куточки сараю-пташника в пошуках тієї ж цвілі. Якщо вона виявилася, просто почистити її буде мало. Перевірте і змінюйте вентиляційну систему. Мета – позбавити приміщення для курей від куточків з застоюється повітрям.

Увага! Ідеальне середовище для життя і розвитку різноманітних бактерій і грибка – висока вологість і стояче повітря. Усуньте ці ризикові чинники.

Небезпечні захворювання курей: пастереллез, пуллороз-тиф

Ця категорія заразних хвороб. Якщо вчасно не провести діагностику і не почати лікування, вірус ризикує передатися іншим пернатим. Найчастіше недуга вражає печінку курей. Так можна втратити все поголів’я. В окремих випадках захворювання передається іншим тваринам, а також людям. Поширені хвороби курей:

  • пастереллез;
  • пуллороз-тиф;
  • сальмонельоз;
  • колибактериоз;
  • кокцидіоз;
  • ларинготрахеїт.

лікування курей

Переносники бактерії пастерелл – щури, миші. Найбільш схильні до недугу курчата і молоді кури до 3 міс. Пернаті втрачають апетит, на гребені з’являються сині відтінки, в носі накопичується слиз. Профілактика – щеплення курей протихолерні препаратами.

Лікування пастереллез малоефективно. Застосовують антибіотики (тетрациклін, норсульфазол) або сульфаметазин. Але набагато дієвіше позбутися хворих курей шляхом спалювання особин. Потім ретельно приберіть і дезінфікують курник. Інакше збудник виживе в посліді, воді, кормі, полеглих птахів.

Пуллороз-тиф вражає курчат віком до 2 тижнів. Вони починають активно пити воду, нехтуючи кормами. Молодняк підтискає лапки, жалібно пищить, збивається в купу, стає млявим. Гребінець курей знаходить синій колір, а випорожнення виглядають жовтуватою пінистої рідкої кашкою. Якісне лікування пуллороза можливо за допомогою фуразолидона і биомицина.

Увага! Будьте готові, що навіть при ефективної терапії значна частина курчат загине (до 70%).

Сальмонельоз і колибактериоз

Сальмонельоз – відома хвороба курчат до 1 міс. Її симптоми важко сплутати з іншими:

  • спрага без апетиту;
  • слізні виділення на очах;
  • в’язкі пінисті випорожнення;
  • синдром опухлих суглобів;
  • апатія;
  • запалення слизової оболонки інших органів;
  • важке дихання;
  • зупинка росту курей.

причини хвороб курей

Тварина із запущеною хворобою гине в конвульсіях. Вірус передається через гній, яйця, корм, повітря. Фахівці радять лікувати птицю так:

  • 10-денний курс фуразолидона і стрептоміцину;
  • до кормів в цей період підмішують хлорамфенікол, сульфаніламіди, хлортетрациклин;
  • 10-денний продовження процедур з використанням одного фуразолидона;
  • дії повторюють після тижневої перерви.

Увага! Заходи профілактики – імунна сироватка. Пташник ретельно дезінфікують. Здоровим курям різного віку дають левоміцетин (тричі в день протягом тижня).

Збудник захворювання колибактериоз – кишкова паличка. Заразити нею курей може і інша птиця, яка живе у дворі. Низький імунітет до хвороби мають не тільки курчата, а й дорослі особини, а ще колибактериоз дуже небезпечний для здоров’я людини. Симптоматика: надмірне споживання води, зниження апетиту, утруднене дихання, низька активність. Курка починає падати на ноги, страждати від діареї. Для лікування використовують медпрепарати: террамицин, біоміцин, енрофлаксацін, ампіцилін, сарафлоксалін.

Кокцидіоз і інфекційний ларинготрахеїт

Кокцидіоз переносять паразити – кокцидии. Це хвороба курчат віком до 3 міс. симптоми:

  • млявість;
  • низька рухова активність молодих курей;
  • різке зниження апетиту;
  • опущені крила, скуйовджене пір’ячко;
  • пронос, який змінює забарвлення від слизисто-зеленого до темно-кривавого.

хвора курка

Лікування полягає в тижневому курсі знезаражувальних препаратів: фуразолідон, норсульфазол, кокцидинія, сульфадимезин. Їх домішують до їжі молодих курей. Профілактика полягає в регулярному прибиранню та дезінфекції курника. Паразит живучий. Кури залишаються заразними протягом 7 міс. після одужання.

Інфекційний ларинготрахеїт періодично вражає великі сільськогосподарські території. Хвороба передається безпосередньо від птиці до птиці. Ризиковий вік – до 3 міс. Молодняк починає хрипіти, кашляти і чхати. Інші симптоми:

  • кашель і хрипи, свист при диханні;
  • сльозяться очі, нежить;
  • почервоніння і набряки в гортані.

Порада. Лікування ларинготрахеїту проводиться антибіотиками широкого спектра. Курс – до 14 днів.

Симптомами на нього схожий мікоплазмоз. Не варто шукати детальних відмінностей. Лікування від цієї хвороби курчат відбувається за тією ж схемою. Як профілактиці виведеним пташенятам 2-3 рази дають розчин Тіла.

Незаразні захворювання

Ці хвороби курчат не передаються від птиці до птиці або людині:

лікування курчат

  1. Клоаціт. При дефіциті фтору і кальцію в раціоні у курей з’являється розлад шлунка з подальшим роздратуванням клоаки. Птах слабшає і припиняє нестися. Слизову слід промити риванолом, змастити вазеліном. Після дезінфекції курника бажано усунути причини.
  2. Кишковий грип. Від неякісного харчування або алергії на корм курей починають страждати від діареї (жовто-зелені випорожнення з різким запахом), високої температури, поганого апетиту. Проносні плюс курс антибіотиків вилікують птицю, а корекція раціону відновить її сили і продуктивність.
  3. Глисти. Їх нескладно помітити в рідкому калі. Вторинний симптом – відсутність апетиту у курей. У цьому випадку допомагає тижневий прийом флубенвета.

Кліщі також способи викликати патології в організмі курей. Кнемідокоптоз утворює нарости на лапах, як на картинці. У його лікуванні зарекомендували себе засоби ектомін, трихлорметафос, бутокс. Пухоед і пероедов кусають птицю, доставляючи їй дискомфорт і залишаючи на тілі червоні плями. Від них можна позбутися за допомогою інсектола або арпаліта. У лікуванні і профілактиці хвороб курчат строго дотримуйтеся інструкцій до препаратів. Це важливо, щоб не нашкодити пернатим.

Поширені хвороби курей: відео