Іва куляста – одне з небагатьох садових рослин, яке може бути дуже функціональним при досить нетривіальною зовнішньому вигляді. Це дерево можна використовувати і в якості яскравого декоративного елемента, і для зміцнення водних берегів та ін. Вишукане і одночасно з тим досить невибаглива в догляді дерево – ось що можуть сказати про вербу кулястої досвідчені садівники. Далі про особливості вирощування верби, кращих сортах, особливості посадки та ін. (Додаються детальні фото для ознайомлення).
Іва куляста: опис, основні сорти і різновиди
Куляста верба – унікальне дерево, яке може вирости в невеликого карлика або ж стати справжнім гігантом, що досягає 15-20 м у висоту. Тут все залежить від особливостей того чи іншого сорту. Зовнішньою особливістю будь-якого з сортів кулястої верби є розкішна округлої форми крона, яка завдяки густо зростаючим листю перетворюється в гарну зелену пишну шапку. При цьому нижня частина гілок і стовбур залишаються абсолютно голими.
Куляста верба – відмінний медонос, який часто висаджують недалеко від пасік. Крім того, верба – відмінно витримує холод. Навіть при -40ºС вона здатна вижити. Рослина широко поширене не тільки на російській території, а й по всьому Євразійському континенту і навіть в Африці, Австралії.
Якщо говорити про території Росії, то для наших теренів оптимальним чином підходять такі сорти кулястої верби (нижче фото):
- Пурпурова. Свою назву цей невисокий чагарник отримав завдяки незвичайному забарвленню гнучких тонких пагонів і сережок – яскраво-пурпурного. Діаметр крони досягає лише 2 м.
пурпурова верба
- Цельнолістная Hakuro Nishiki. Залежно від особливостей вирощування, сорт може виглядати і як чагарник, і як повноцінне невелике дерево з гілками, трохи звисаючими вниз. Кінчики листя молодого рослини відрізняються яскравим рожево-білим забарвленням.
- Вухата. Досить значних розмірів чагарник, що відрізняється бурого відтінку стеблами (молоді) і сіруватими гілками.
вухата верба
- Кулястий карлик (гібрид). Дуже гарний сорт, представлений невеликим деревцем (близько 2-3 м у висоту і ширину), який вирізняється дуже густий і пишною листьевой кроною.
- Свердловська звивиста (гібрид). Середньої висоти дерево, що досягає 4-5 м. Крона не надто густа, гілки пониклі. Листя трохи кучерявляться.
Свердловська звивиста верба
- Маяк (гібрид). Був виведений для плетіння лози. В даний час представлений красивим пишним кущем кулястої форми, що досягає близько 3 м у висоту.
Посадка рослини у відкритий грунт
Від більшості рослин куляста верба відрізняється не тільки своєю невибагливістю, але і прекрасною приживлюваністю в тих місцях, де більшість рослин загине. Так, куляста верба дуже любить вологу і відмінно приживеться в місцях скупчення грунтових вод. Вся справа в неймовірній стійкості вербової кореневої системи до дії дуже вологого середовища. Відповідно, коріння верби навіть при наявності в грунті стоячій води не будуть гнити.
Оскільки верба дуже любить світло, місце для посадки у відкритий грунт бажано вибирати світле. Безпосередньо перед посадкою підготуйте лунки глибиною близько 0,4 м і шириною близько 0,5 м. На 1/3 яма заповнюється поживною сумішшю, що складається з компосту, торфу, поживного грунту. Період для посадки верби досить широкий: висадку саджанців у відкритий грунт можна здійснювати, починаючи з середини весни і закінчуючи серединою осені. Головна умова для успішної посадки верби – не дуже сухі коріння і земляний кому.
Розмноження кулястої верби
Розмноження кулястої верби здійснюється зазвичай вегетативними методами: живцюванням або укоріненням в воді. У першому випадку необхідно ретельно підібрати матеріал для посадки, в чому вам обов’язково допоможуть в спеціальному розпліднику.
Кулясті верби в розпліднику
Оптимальний період для розмноження верби – рання весна. Молоді пагони нарізаються (нижній зріз повинен бути косим) довжиною близько 30 см. На кожному повинно бути не менше 5 повністю сформованих нирок.
Місце для посадки бажано вибирати з вологим ґрунтом: ідеально підійде заболочена місцевість або ділянку з близьким заляганням грунтових вод. За кілька годин до початку розмноження бажано опустити молоді пагони в розчин з біостимуляторами, щоб «розбудити» рослини. Після цього можна сміливо здійснювати посадку у відкритий грунт.
Якщо ви купили посадковий матеріал восени, необхідно подбати про його збереження до весни. Для цього досить ретельно обернути пагони поліетиленом і помістити в приміщення з прохолодною вологою середовищем (відмінно підійде для цих цілей підвал).
При розмноженні рослини другим методом живці зрізаються навесні, безпосередньо перед посадкою і поміщаються в ємності, наповнені водою. Внизу кожної гілочки можна зробити невеликі надрізи, щоб стимулювати утворення коренів. Як тільки у живців підростуть перші корінці, можна здійснювати посадку в живильний зволожений грунт.
Особливості догляду за деревом
Хоча верба і вважається деревом досить невибагливим і дуже витривалим, воно, як і будь-яка інша рослина, потребує своєчасної та повноцінної підтримки садівника, який здійснює її вирощування в відкритому грунті. Далі про особливості догляду за вербою.
Іву потрібно підгодувати хоча б 2 рази в рік
Підживлення і режим поливів
Як вже було зазначено раніше, верба дуже любить вологу, відповідно, поливати дерево необхідно щедро і часто. Залежно від величини дерева обсяг води повинен становити близько 20-50 л (на одне дерево). Процедура поливу здійснюється з частотою 2 рази на місяць. У дуже жаркий посушливий період можна збільшити частоту поливів до 4 разів на місяць.
Порада. Якщо ви хочете спростити догляд за кулястої вербою, і мінімізувати кількість поливів, досить лише висадити молоде дерево на ділянці, підтоплюються підземними водами. І тоді про зволоження грунту на ділянці, де росте верба, можна забути.
Протягом весняно-осіннього періоду бажано хоча б пару раз внести комплексне мінеральне добриво, а в кінці літа – ще і поживний органічний комплекс. Якщо до закінчення літнього періоду на вербових листі почали з’являтися сіро-чорні точки з нальотом, це – перший сигнал до того, що рослині не вистачає міді: подбайте про негайне внесення добрива.
Восени слід видалити всі опале листя, при необхідності усунути з ділянки дику поросль. З настанням холодів нестійкі до низьких температур сорти обов’язково «утеплюються» повітропроникним матеріалом.
Боротьба з хворобами і шкідниками
На жаль, верба досить сильно піддається впливу різних шкідників, тому слід своєчасно виявляти їх і негайно починати боротьбу. До числа найбільш небезпечних і поширених вербових шкідників відносяться:
Іва схильна до хвороб, тому проводите профілактичну обробку
- Вербовий довгоносик. Найнебезпечніший шкідник верби, який здатний знищити весь вербовий сад. Активно живе і швидко знищує рослину. В результаті – величезні в деяких випадках ходи, якими покривається верба, а потім різке скидання листя. Найактивніше проявляє себе довгоносик в серпні. Методу боротьби зі шкідником, на жаль, не існує. Єдине, що можна зробити – видаляти пошкоджені частини дерева.
- Попелиця. Шкідник, відомий багатьом садівникам, на жаль, не з чуток. Живе великими колоніями, атакуючими молоді вербові пагони. В результаті – знищені верхівки гілок і жовтизна листя. Метод боротьби: керосиново-мильний розчин. Близько 2,5 л гасу і 0,5 кг зеленого мила необхідно розвести в 75 л води. Обприскування дерева здійснюється в вечірній період при відсутності сильного вітру.
- Вербова цикада. Любить робити численні яєчні кладки в вербових пагонах. В результаті – потріскана кора, велика кількість бічних пагонів, засихання основних. Метод боротьби – механічний. Для початку щедро змастіть гілки верби дьогтем / клеєм. Залишається лише дочекатися шкідника і зібрати його вручну.
- Жук-листоед. Чорні, наче обгорілі листя і частково голі гілки – ось до чого може привести діяльність жука-листоеда. Метод боротьби: видалення пошкоджених шкідником частин дерева і ловля жука на приманку в ящики, змащені будь-яким складом, що клеїть.
Поєднання верби з іншими рослинами
Завдяки оригінальному витонченому зовнішньому вигляду куляста верба активно використовується в якості декоративного елемента в ландшафтному дизайні. Куляста верба відмінно підходить для озеленення як парків і проспектів, так і приватних садових ділянок.
Куляста верба в дизайні ландшафту
Куляста верба при правильному догляді і грамотному розташуванні серед інших рослин саду може стати справжнім витвором мистецтва. Дуже добре виглядає рослина в тандемі з іншими чагарниками.
Дуже часто застосовується в поєднанні з бонсай при декоруванні садів в японському стилі. Може використовуватися в якості одиночного рослини, оскільки з часом гілки дерева стають ламкими і, спадаючи, створюють навколо дерева пишний оригінальний ореол.
Прекрасний декор можна отримати при вирощуванні кулястої верби біля водойм. Перед деревом зазвичай розкладаються декоративне каміння, а пристовбурні кола прикрашається почвокровнимі квітами.
Порада. Куляста верба – відмінне рослина для зміцнення схилів. Зазвичай з цією метою здійснюється посадка сортів з висотою крони не менше 3 м.
Ось і все, що необхідно знати для успішного вирощування кулястої верби в будь-якому саду. Успіхів!