Яблуня Бельфлер китайка – осінній сорт, який був селекціоновані понад століття тому і свого часу користувався величезною популярністю. Згодом на його основі було створено гібриди, що перевершили «оригінал» по життєстійкості, і сорт став втрачати колишню популярність. Зараз його можна зустріти переважно в приватних садах Кавказького регіону. Пропонуємо вашій увазі докладний опис сорту, інформацію про його врожайності, а також відгуки садівників щодо особливостей вирощування яблуні.
Яблуня Бельфлер китайка: опис сорту
Цей сорт яблук активно використовується для виведення інших яблучних сортів. Раніше він вирощувався повсюдно на території сучасної Росії. Зараз же користується популярністю лише в Північно-Кавказькому регіоні та на Поволжі, кліматичні умови яких найбільш сприятливі для вирощування цього сорту.
Бельфлер китайка – високоросла дерево з потужною округлої форми кроною і темно-зеленим листям чималого розміру. Плоди у яблуні виростають середні і навіть великі – вага одного яблука може досягати 200 г, в окремих випадках – 0,5 кг. Цікавим є той факт, що деякі садівники-професіонали вирощують цей сорт яблук для використання найбільш великих і красивих плодів в якості зразків на тематичних ярмарках.
Плоди Бельфлер китайка
При повному дозріванні плоди яблуні стають світло-жовтими і набувають насичений кисло-солодкий смак з характерним пряним відтінком (фахівцями цей сорт визнаний десертних). М’якоть у плодів білого кольору, соковита, дрібнозерниста. Дозрівання плодів відбувається на початку осені, орієнтовно до середини вересня. В цілому, урожай цей сорт дає досить непоганий, а головне, щорічний, який з часом не перестає бути стабільно постійним. Середній показник врожайності становить близько 150 ц / га.
Порада. Після збору врожаю не слід відразу ж використовувати плоди в кулінарії або вживати в свіжому вигляді: покладіть їх в сухе місце на пару тижнів і ви зможете істотно поліпшити смакові якості плодів.
До основних переваг яблуні сорту Бельфлер китайка можна віднести наступні:
- непогана лежкість – в середньому близько 2 місяців, а при зберіганні в холодних умовах – і все чотири;
- відмінні смакові якості – соковитість, солодкість;
- прекрасний товарний вигляд;
- відмінна транспортабельність;
- збереження плодів – до моменту збору врожаю практично жодне яблуко не обсипається з дерева, незважаючи на свої великі розміри і все тому, що плоди кріпляться до гілок короткими міцними плодоніжками, та й самі гілки у дерева досить потужні.
Але крім переваг у цього сорту є і досить серйозні недоліки:
- пізніше дозрівання плодів;
- слабка стійкість до впливу низьких температур;
- низька стійкість до деяких хвороб (особливо до парші);
- занадто великий розмір дерев;
- пізніше плодоношення – перший урожай Бельфлер починає давати лише до восьми років життя і перші років п’ять врожаї досить слабкі – лише до 20 років дерево починає давати багатий урожай.
Бельфлер китайка погано переносить різкі перепади температур
Особливості вирощування та догляду
Вирощування яблуні Бельфлер китайка можна здійснювати трьома способами: насінням, щепленням і шляхом посадки готового саджанця. Останній спосіб вважається найбільш швидким і надійним. Вибираючи підходящу ділянку під вирощування яблуні, перевагу слід віддати родючим нейтральним грунтам, досить вологим.
Посадка саджанця здійснюється в осінньо-зимовий період традиційним способом: готується яма глибиною близько 0,7 м і шириною близько 1 м. За кілька днів до посадки молодого деревця в яму засипається живильний органічний комплекс, який змішується з грунтом з ями (ями повинна бути заповнена органікою не більше ніж на одну третину). Потім в яму міцно вбивається дерев’яний кілок, який буде служити перший час опорою для молодого саджанця. Ямка щедро поливається (3-4 відра) і засипається грунтом. Після того як вода добре вбереться, обов’язково мульчируйте пристовбурні кола.
У перші кілька років життя молоде дерево слід постійно насичувати вологою, проводити своєчасну процедуру обрізання і періодично обприскувати бордоською рідиною для запобігання розвитку грибкових хвороб, впливу яких цей сорт дуже схильний до.
Порада. Щоб ваші яблуньки виросли міцними і зберігали своє здоров’я, не забувайте здійснювати два рази на рік (з приходом весни і закінченням осені) побілку стовбура (не забувайте і про скелетні гілки), а також прибирайте листя з-під дерева відразу ж після кожного листопада.
Садівники радять не скупитися на підгодівлі, і тоді ви зможете виростити гідний екземпляр, який буде радувати вас щедрими врожаями. Отже, навесні додайте в грунт азотистих добрив, ближче до літа – калійних (щоб отримати хороші зав’язі), а перед приходом перших зимових холодів підтримайте дерево фосфорними добривами.
Як ви могли переконатися, яблуня Бельфелер китайка – сорт неординарний, що має деякі недоліки, які з лишком окупаються його достоїнствами. Точно можна сказати одне: ця яблуня стоїть того, щоб виростити її на садовій ділянці.
Як забезпечити приживлюваність саджанця яблуні: відео
Яблуня Бельфлер китайка: фото