Природний осіменіння не дозволяє фермерам контролювати кількість поголів’я і планувати його збільшення. Тому на допомогу виробникам тваринницької продукції приходять різні методики штучного запліднення, які скорочують терміни збільшення чисельності корів. Як же здійснювати запліднення самостійно, в домашніх умовах?
Чому варто вдаватися до штучного осіменіння?
Якщо мова йде про розведення корів, то сучасні фермери вже давно зробили ставку на м’ясні, а не молочні породи. Це означає, що приплід повинен бути регулярним, а у господаря повинна бути можливість контролювати і впливати на чисельність стада, не розраховуючи на природні процеси. Адже вони на практиці бувають низькоефективними, тривалими. Не варто забувати і про те, що взимку корови не дають приплід. Тому в інші сезони року фермерам потрібно самостійно ударними темпами збільшувати чисельність.
- Плюси штучного осіменіння корів:
- Гарантоване запліднення.
- Відсутні ризики зараження поголів’я бруцельоз, вібріозів і іншими інфекціями.
- Легко прогнозовані дати пологів.
- Можливість спланувати показники народжуваних телят, вивести їх кращі характеристики.
Як вдало запланувати злучку
Кожен 21 день життя телички чітко можна розділити на періоди статевого життя. Тваринники відстежують ці стадії за зовнішніми ознаками і поведінкових особливостей тварини. Статевий цикл корови і його стадії:
- Збудженість.
- Гальмування.
- Спокій.
Інтерес для фермерів становить лише перша стадія. У цей момент тварина фізіологічно готова до парування. У самочки спостерігається тічка, яка супроводжується так званої «статевої полюванням» – теличка шукає потенційного бика для спарювання. Ознаки тічки:
- Поганий апетит.
- Неспокійна поведінка.
- Надмірна активність – корова багато рухається.
- Статеві органи збільшені.
- На них помітно надмірне виділення слизу.
- Теличка облизує статеві органи інших корів.
Увага! Тічка у корови триває 1 добу. З момент початку тічки в найближчі 24 години настає ідеальний момент для запліднення корів.
Саме з моменту тічки в найближчу добу і відбудеться овуляція – готовність організму до запліднення. Для результативного запліднення найважливішим моментом є регулярний огляд стада, контроль поведінки тварин не в стійлі, а на прогулянках. Найбільш доцільно тричі на день робити візуальну перевірку і враховувати поведінкові особливості поголів’я. Після овуляції поведінку телички стає кардинально протилежним: вона спокійна, багато лежить і відпочиває, проявляє мінімальний контакт з іншими тваринами в стаді, має хороший апетит. Ця стадія спокою.
Які корови підходять для запліднення
Фізіологічно тварина готова дати потомство вже з 10-місячного віку. Але така рання злучка несе певні ризики для тварини. Також особливості виношування плоду багато в чому залежать від породи, кліматичної зони, якості корму. Тому фермерам рекомендовано проводити запліднення у теличок, які мають хороші показники і вік від 24 місяців.
Самі підходящі телички для запліднення:
- Вік – 2 роки.
- Міцне здоров’я.
- Високі показники молока або приросту живої ваги.
- Оптимальна вага: худорляві корови мають погано вирощені ознаки тічки, а надмірно вгодовані – низький відсоток запліднення.
Порада! Якщо у корови вже були пологи і подальший процес лактації, то їй потрібен період для повного відновлення сил. Важливо також перевірити, чи немає у корови ускладнень від попереднього отелення.
Техніка осіменіння корів
Як тільки помічена тічка і активність у корови, її запліднюють перший раз. Другий раз це потрібно зробити через 10 годин з моменту фіксації фази «полювання». Якщо теличка продовжує проявляти активність, то процедуру можна повторювати кожні 10 годин, поки не настане період спокою.
Порада! Для запліднення корова відводиться в окреме приміщення. Варто поставити там годівницю, щоб теличка заходила без тривоги, спокійно.
Перед процедурою потрібно:
- Зробити контрольний огляд.
- Обмити.
- Витерти насухо чистою тканиною.
Фермери використовують 4 види запліднення. Вибір того чи іншого способу залежить від практичних навичок фермера, а також особливостей тварини.
ректоцервікальним. Це глибокий спосіб проникнення – ректальний. Шприц або спеціальну довгу піпетку з насінням бика потрібно ввести однією рукою в цервікальний канал, а інший – в цей момент контролювати рух інструменту через прямий кишечник. Це найпопулярніший, зручний і ефективний спосіб. Плюс: швидкий і дуже результативний. Мінус: процес проходить лише на дотик.
Візоцервікальний. Впровадження катетера контролюється завдяки спеціальному дзеркала. Плюс: точніше потрапляння вмісту шприца. Мінус: через недосвідченість фермер може травмувати дзеркалом статеві органи корови.
Маноцервікальний. Катетер з насінням вводиться в матку корови рукою. Плюс: простий у виконанні. Мінус: не підходить молодим телички, у яких часто вузький таз. Є великий ризик занесення інфекції.
Епіцервікальний. Метод передбачає введення насіння в піхву. Плюс: максимальна імітація природного процесу. Мінус: велика ймовірність непотрапляння насіння в матку, якщо корова буде вести себе під час запліднення неспокійно, відмовлятися від маніпуляції.
Необхідні інструменти для осіменіння
- Одноразові латексні рукавички (довгі).
- Полістирольний катетер (40 см в довжину).
- Одноразові шприци для запліднення або ампули.
- Вагінальне дзеркальце.
- Спиртовий розчин.
Незалежно від виду маніпуляції, важливо дотримуватися етапів виконання і технології процедури. Тварина потрібно зафіксувати, промити статеві органи і продезінфікувати (підходить розчин фурациліну). Катетер наповнюють насінням і вводять в тіло корови. Вся процедура повинна виконуватися в рукавичках. Якщо при впровадженні використовується дзеркальце, то воно обробляється спиртовим розчином.
Порада! Щоб впровадження було не таким болісним, піхву потрібно кілька хвилин помасажувати рукою.
Після процедури корові потрібно дати належний догляд, комфортні умови і можливість відпочинку. Її відлучають від стада на 2 тижні і регулярно спостерігають. І якщо через тижні не почалася тічка – запліднення було вдалим.