Як насправді сплять коні щоб повноцінно відпочити

Кінь багато століть був вірним супутником людини і люди знали про його спосіб життя до дрібниць. Зараз не всім надається можливість поспостерігати за граціозним тваринам, що створює безліч міфів. Наприклад, деякі впевнені, що тварини сплять стоячи. Однак в дійсності процес повноцінного відпочинку коні відбувається інакше.

Дрімота на ногах

Кому надавалася можливість хоч трохи поспостерігати за граціозними тваринами, могли бачити стоячу кінь в сплячому стані. Повіки тваринного були прикриті, поперек прогнулася, а ноги стійко розташовувалися паралельно один одному. Голова і хвіст розслаблені, вуха теж. Само собою виникає питання: чи дійсно коні так сплять?

Насправді, в подібному стані кінь дрімає, тобто мозок і м’язи повністю не розслабляються і в будь-який момент готові до дії. Склалося таке поведінка на генетичному рівні з тих часів, коли дикому табуна постійно погрожували хижаки.

поведінку коней

Щоб піднятися з положення лежачи, коню доведеться затратити досить дорогоцінного часу. Стоячи ж скакун, як то кажуть, «завжди готовий». Звідси висновок, що відпочивають коні і будучи на ногах, але цей стан не назвеш повноцінним сном, а дрімотою.

Увага! Чільні особини в табунах постійно спостерігають за безпекою. Крім того, найсильнішому жеребця доводиться стежити, щоб суперники не покривали кобил. В результаті такі коні повністю не відпочивають по кілька років.

З точки зору науки

З точки зору фізіології тварини, виділяють кілька станів:

сон коня

  • напівдрімоті;
  • дрімота;
  • глибокий сон.

Після розгляду кожного з станів їх легко відрізнити один від одного. Більшу частину вільного часу кінь проводить в напівдрімоті. Цей стан не дає змоги повністю відключитися. Настирлива муха буде зігнали хвостом, а при найменшому підозрілому шумі відкриються очі. Подібний «чуйний» сон спостерігається у коней в упряжці, в стійлі або на пасовище.

кінь дрімали

Описують полудремлющую кінь так:

  1. Шия витягнута горизонтально, повіки опущені, вуха розслаблені.
  2. Нижня губа відвисає.
  3. Упор на передні кінцівки. Задня нога розташована під кутом, а друга впирається в зачіп копита.
  4. Круп пріопущен.

У такому стані, залишаючись на ногах, скакун розслабляє м’язи і відпочиває при неспокійній обстановці. Можливо це завдяки особливій анатомії кінцівок – суглоби фіксуються без активного напруження м’язів.

Наступна стадія – дрімота. Її вважають справжнім, хоча і досить поверховим сном. Щоб так відпочити кінь опускається землю і приймає позу «на корточках". Виглядає дрімає кінь так:

  1. Голова піднята або лежить на землі.
  2. Всі 4 ноги зігнуті і знаходяться під тулубом.

догляд а тваринами

В такому стані кінь повністю не відключається і продовжує реагувати на подразники вздрагиванием і сіпанням вух.

Увага! Коні швидко виходять зі стану напівдрімоти. У разі тривоги тварина витягує передні ноги і відразу піднімається.

Повне розслаблення

Щоб зрозуміти в якій позі кінь занурюється в повноцінний сон потрібно хоча б один день поспостерігати за жереб’ят. Малюки почуваються в повній безпеці поряд з мамою, тому сплять в будь-який час. Перебуваючи в фазі глибокого сну кінь виглядає так:

  • Тварина лежить на боці.
  • Задні ноги витягнуті уздовж.
  • Передні кінцівки зігнуті.
  • коні сплять

    Сплять коні в такій позі міцно. Вважається, що в цей період тварина дуже вразливе, так як для повного пробудження потрібен якийсь час. Глибокий сон характеризується рівним і шумним диханням. Іноді біля стайні чути храп. Очні яблука і кінцівки можуть рухатися. Останнє дозволило вченим припустити, що граціозні тварини бачать сни.

    Увага! У положенні лежачи на боці кінь може перебувати не більше 4 годин. Якщо збільшити час до 6 годин у тварини розвивається набряк легенів. Причиною тому вважаються велику вагу і анатомічні особливості.

    Розслаблення у скакунів настає з відчуттям повної безпеки. Наприклад, в табуні є надія на родичів, а в стайні – на господарів. Кілька годин на добу їм цілком вистачає щоб відновити сили і знову бути готовими до дії.

    Питання як сплять коні цікавить тваринників, які планують заводити цих благородних тварин. Головне – забезпечити вихованцям відчуття безпеки і тоді відпочинок буде повноцінним.

    Як спить кінь: відео