Красуні-орхідеї істотно відрізняються від інших кімнатних рослин способом життя. Ростуть вони в субстраті з соснової кори, який не містить поживних речовин, тому потребують періодичної підгодівлі. Процедуру внесення добрив виконують за особливими правилами. Тільки в цьому випадку орхідеї віддячать рясним і тривалим цвітінням.
Основні правила підгодівлі
Хороший результат отримують тільки тоді, коли добриво для орхідей вноситься за всіма правилами.
Першу підгодівлю після придбання рослини можна проводити лише після закінчення цвітіння. Не виконавши умову і поквапившись можна отримати швидке в’янення вже розкрилися і ще немає бутонів. Пов’язано це зі стресом, який відчуває рослина після зміни «місця проживання». Виняток роблять в тих випадках, коли цвітіння триває дуже довго або прокидаються сплячі бруньки. При цьому після покупки повинно пройти не менше 3-х місяців.
Концентрат для підгодівлі потрібно не такий, як для інших мешканців саду на підвіконні. Тільки в комплексах мінералів, спеціально випущених виробниками для орхідей, містяться необхідні рослині поживні речовини. Подібні добрива підходять для підживлення на різних стадіях життя квітки. Використовують спеціальні склади круглий рік.
Увага! Не можна використовувати для підгодівлі орхідейних рослин добрива у вигляді порошку, таблеток або паличок. По грунту, що складається зі шматочків кори, речовини не зможуть рівномірно розподілитися і можуть обпалити коріння.
Орхідеї краще «недогодувати», ніж перестаратися. Першу підживлення краще випробувати на половинній дозі добрива. При передозуванні страждають коріння, а з ними, відповідно і вся рослина.
Годувати квітку потрібно тільки в період росту. Це час легко визначити по появі зачатків нового аркуша. Якщо зростання пластини призупинився – підгодівлі припиняють. Добриво для орхідей вносять кожен другий полив. Попередньо добре зволожують субстрат, що захистить коріння від опіку. Розведене добриво зберігати не можна.
Підживлення продовжують до появи першого бутона. У зростаючому цветоносе вже закладено певну кількість квіток, тому ніякі мінерали на їх збільшення і пишність не вплинуть.
Не можна підгодовувати хворих або ослаблених представників орхідей. Хворі коріння відмовляються вбирати живильні речовини. В результаті солі осідають на субстраті і створюють несприятливе для рослини середу.
Пересадка також є протипоказанням до внесення добрив. Після подібної маніпуляції повинно пройти не менше місяця.
Способи внесення мінеральних солей
Існує 2 способи підгодовування красунь-орхідей:
- кореневої;
- позакореневого.
Перший вважається основним методом внесення добрива. Виконують його так:
- Рослина рясно поливають. Все коріння повинні намокнути.
- У чисту відстояну або кип’ячену воду, підігріту до 30 ° С додають добриво в тій концентрації, яка вказана на етикетці виробником.
- Притримуючи спливаючі шматочки кори, вазон опускають у воду. Витримують 20-25 хв.
- Виймають вазон і дають стекти розчину з добривом.
В період нарощування листя використовують концентрати, що містять велику кількість азоту, а під час зростання квітконоса повинні бути присутніми фосфор і калій. Позакореневе підживлення, тобто обприскування добривом листя, застосовують при пошкодженні коренів, нестачі мікроелементів, що проявляються плямистістю листя (наприклад, хлорозе), активному появі молодих, ніжних корінців.
Увага! Підгодовування через листя не можна проводити на сонці. Промені, що проходять крізь краплі води можуть викликати опіки.
Розчин мікроелементів пульверизатором наносять на верхню і нижню поверхню листя. Не можна допускати, щоб добриво для орхідей потрапляло на бутони і квітки, що розкрилися.
Вимоги до подпітуючим розчинів
Щоб підгодівлі приносили відчутну користь зеленим улюбленицям мінеральні концентрати повинні відповідати деяким вимогам.
- Реакція добрива повинна бути слабо-кислою. Якщо рН зсувається в кислу або лужну боку (більше 7 або менше 5) рослина або недоотримує потрібні елементи, або страждає від високих, токсичних доз.
- Концентрація мінеральних речовин в добриві для орхідей потрібно нижче, ніж зміст цих же елементів в підгодівлі для інших кімнатних рослин.
- У розчинах обов’язково повинні бути присутніми речовини, що не дозволяють солям накопичуватися в субстраті.
- Обов’язкова наявність заліза, що запобігає хлороз, в хелатній формі. У такому вигляді елемент більш доступний.
- Важливо присутність складових, що підтримують на належному рівні імунітет і допомагають рослині засвоювати необхідні речовини. Це вітаміни, амінокислоти, органічні кислоти.
Добриво має бути в рідкій формі. Так коріння швидко поглинають потрібні елементи. Органічну підгодівлю для орхідей не застосовують. Подібні склади містять багато азоту, неточно розраховується дозування.
Увага! У холодний відрізок року і влітку в спеку у красунь-орхідей зупиняється ріст і розвиток.
Підгодовувати в цей період досить 1 раз на місяць. Навесні у рослин сильно прискорюється процес обміну речовин, тому вносити добриво потрібно частіше, ніж в інший час.
Підживлення орхідей – одна з найважливіших процедур, від правильності проведення якої залежить зростання, розвиток і цвітіння екзотичної улюблениці.