Кращий спосіб зіпсувати життя невибаглива сукулентів – містити його в тісноті. Як пересадити алое? Вибираємо грунт, підбираємо ємність, не допускаємо помилок. У цій статті ви знайдете докладний опис процесу пересадки алое покроково, поради, питання та відповіді, фото і відео пересадки в домашніх умовах.
Про необхідність пересадки або кому це потрібно
Коріння алое розвиваються повільно, але пересадку можна відкладати. Є таке поняття, як винос поживних речовин рослиною з грунту. Коефіцієнт виносу мінералів у алое великий, чого не скажеш про азоті, в якому житель пустелі потребує мало. Внесення добрив не виправить ситуацію: втрачається гумінових складова грунту, ферментна, заповнити які неможливо. Грунт стає легкою, як пил, після поливу береться кіркою. Та й стержнеобразний корінь підростає, а мочкообразние починають випирати з горщика. Ситуацію терміново пора виправляти: пересаджувати алое, міняти грунтосуміш.
Увага! Коли пересаджують алое? Молоді сукуленти потребують пересадки щорічною. Починаючи з п’ятого року – рідше, з періодичністю в два-три роки: аж надто трудомісткий процес, та й травматичний для довгожителя.
Час пересадки – весна або літо. Якщо коріння розрослися незначно або об’ємне рослина проблематично пересаджувати, замінюють просто частина землі.
Правильний субстрат: вибираємо грунт для алое
- Тропічний мешканець до складу грунту не вимогливий, не потребує заправці її азотом.
- Основна вимога – чим грунт легше, тим краще.
- На ущільнену відповість уповільненим ростом, тонкими слабкими листям, жовтіючими на кінчиках.
- Кислотність – слабокисла реакція (при pH 5.0-6.0), нейтральна (при pH 6.0-7.0).
Варіанти субстрату можуть бути наступні:
- дернова земля, листова, крупнозернистий пісок з жменею торфу (в пропорції 2: 1: 1);
- лісова земля (листова), крупнозернистий пісок (3: 2) плюс деревне вугілля;
- глинисто-дернова земля, пісок, лісова листова земля (1: 1: 1) плюс 1/5 слабокислого торфу.
Порада. Яке не любить застою вологи рослині потрібен дренажний шар. Для організації його знадобиться річкова галька, з дрібною фракцією керамзит, цегляна крихта, ракушняк подрібніше, перліт, глиняні черепки.
Вибираємо новий горщик
Обсяг горщика для пересадки алое повинен перевищувати розмір попередньої тари орієнтовно на 1/4 або на 1/5 частину. Занадто тісний не вибирають: при нестачі місця зростання сповільнюється, нижні листки розвиваються погано, сохнуть.
Порада. При розміщенні в ємності коріння повинні розташовуватися на відстані 3-4 см від стінок, ні в якому разі не впиратися в них.
Матеріал для ємності – глина, пластик, теракот. Часто радять використовувати посуд пластикову або теракотові через відсутність пір на поверхні матеріалу. Такі горщики вологу затримують, повітря не пропускають – випаровування мінімально. Але є момент неприємний: можливе загнивання, «запарювання» коренів алое в спеку при поливі навіть не надмірному.
процес пересадки
У процесі: пересаджуємо правильно
При пересадці алое дотримуємося наступного нехитрого алгоритму:
- За добу до заходу грунт рясно поливають, потім розпушують. Це спростить перевалку, дозволить витягти кореневище з грудкою землі.
- У нову ємність укладають дренаж – 1/5 від висоти ємності або 10-12 см, потім шар грунтосуміші. Вазон повинен бути наповнений наполовину.
- Горщик перевалюють на бік, щоб разом з грудкою землі витягти рослину. Намагаючись звільнити коріння, не можна застосовувати зусиль: якщо вони необхідні, слід ще раз промочити грунт.
- Коріння алое очищають від грудок старого грунту, що не обплетеного корінням, поміщають в нову тару. Зверху присипають грунтом так, щоб коренева шийка була заглиблена на тому ж рівні, що і на старому місці.
- Проводять полив – неглибокий, так, щоб зволожений ґрунт обліпила коріння, досипають осів грунт до початкового рівня, акуратно ущільнюючи. Щоб уповільнити пересихання грунту, після остаточного ущільнення зверху викладають шар керамзиту або гальки, перліту.
- Пересаджене алое виставляють в тінь, не поливають кілька днів, не обприскують, чекаючи повного вкорінення.
Розмножуємо, пересаджуючи
Більшість видів алое розмножується як верхівковими, бічними живцями, так і пагонами, що ростуть від столонів, підземних кореневищ. Використовують і листя, рідше – насіння. Прикореневі пагони називають «дітьми».
Увага! Зріз живця потрібно підсушити, присипавши золою. У воду їх не ставлять, щоб уникнути загнивання. Один з методів: загорнувши в тонкий папір, покласти відводок в холодильник на добу.
Просохлої держак заглиблюють в підготовлену грунтосуміш на глибину не більше 2 см. В подальшому догляд стандартний: підтримка рівня вологості грунту, в разі потреби обприскування.
Розмноження верхівковими живцями і листям. Верхівку алое з 4-6 листям відокремлюють, опускають у воду, заглиблений кінчик її на 1.5-2 см. Другий варіант – сухий: після просушування зрізу укорінюють в суміші торфу з сирим піском, заглиблений на 2 см. Пересаджують верхівку в горщик при появі коренів .
З листям алое надходять аналогічно. Відокремивши самий м’ясистий, підсушують і чекають появи коренів, опустивши у воду або сирий пісок.
Розмноження відведеннями. Пересадка, точніше, розсаджування «діток» алое – справа нехитра. Їх акуратно викопують, відокремлюючи від кореневища. Отводок вже має своє коріння, і його тут же висаджують в малу ємність, заглиблений кореневу шийку стеблинки на 2-3 мм.
Порада. Якщо при відділенні коріння або частина стовбура пошкодилися, відводок НЕ висаджують. Три-чотири дні «дитинці» необхідно пролежати на повітрі, щоб надлом підсох. Іноді місце зрізу радять пріпиліть деревним вугіллям.
Як можна переконатися, пересаджувати алое просто. Та й час відточити майстерність є: «домашній доктор» живе довго – недарма його деревоподібна форма зветься столітник. А знаючи всі тонкощі «переселення», можна примножити популяцію і розвести в домашніх умовах цілу колекцію цих невибагливих сукулентів.