Буряк користується популярністю на вітчизняних присадибних ділянках. Технологія посадки, догляду та добрива цього коренеплоду вироблена роками. Стаття розповість, як правильно підгодувати городній буряк для її активного росту. Розглянемо особливості цього процесу восени, а також навесні.
Коренеплідна буряк: різновиди та особливості
Буряк відноситься до сімейства лободових. Вона вважається швидкозростаючим овочем. Всі частини культури їстівні: зелень використовують для весняних салатів, а застосування соковитих і солодких плодів універсально. Коренеплідна різновид – дуже популярна городня культура. Вона ділиться на такі види:
- кормова;
- їдальня;
- цукрова.
Дрібні фермери, як правило, вирощують саме їдальню. Дві інші різновиди більше підходять для культивації на великих площах. Найбільш затребувані сорти мають насичено-бордові коренеплоди, також популярні золотисті і смугасті види. Столовий буряк – не найпростіша в догляді культура. Вона вибаглива до грунту і потребує таких основних елементах:
Щоб буряк добре зберігалася, її потрібно вчасно зібрати
- калій;
- фосфор;
- азот.
Недолік цих речовин зменшить урожай і його якість. Потреба в підгодівлі у буряка не постійна. Найбільшої уваги рослина вимагає приблизно через місяць після сходів. До цього моменту коренева система досить розвинеться і почне інтенсивно поглинати корисні речовини із землі.
Порада. Фактично потрібно удобрювати навіть буряк, яка росте в родючому ґрунті. Одну підгодівлю зазвичай проводять після появи пари справжніх листочків (одночасно з проріджуванням), іншу – після змикання бадилля.
Нюанси поливу буряка
Столовий буряк потребує великій кількості вологи на ранніх стадіях вегетації і в період активного росту коренеплодів. Це не менш важливо, ніж якісна підгодівля. Погіршити смакові якості буряка може пересихання грунту: плоди стають волокнистими, жорсткими, гіркими. До таких наслідків також призводять нерівномірний полив або утворення щільної кірки після дощу, інтенсивного поливу. Від твердого шару рятує регулярне розпушування та мульчування міжрядь картоном, тирсою, соломою, скошеною травою. Крім того, так ви нейтралізуєте частина бур’янів.
Порада. Накрийте висіяне насіння шматком картону, поки вони не проростуть. Цей прийом допоможе позбутися від кірки після дощу і буде утримувати вологу в ґрунті. Якщо картон висохне, полийте його. Після сходів захист можна прибрати.
Весняна, річна і осіння підживлення
Вносьте корисні речовини в грунт поступово. Почніть з азоту, потім додайте калій, доза якого збільшується до закінчення вегетації. Підгодовувати фосфором слід рівномірно протягом усього вегетаційного періоду.
Загальна схема виглядає так:
- Підживлення перших сходів здійснюється за допомогою розчину пташиного посліду. Концентрація 1:12. Його можна замінити перегноєм коров’ячого гною (1: 8). Виконайте на грядці невеликі канавки на відстані 5 см від паростків. У ці ямки наливайте розчин з розрахунку 1,2 л на кожен метр. Не перестарайтеся з азотовмісними підгодівлею: це шкідливо для здоров’я культури і врожаю.
- Для другої підгодівлі використовуйте калійний джерело – деревну золу. Для цього закрийте її в грунт в пропорції 1 стакан на 1,5 кв. м. підживлення буряка
- Калійну підгодівлю можна здійснити і за допомогою хлористого калію. Буряк стійка до хлору і відмінно вбере це добриво.
- Культуру можна поливати вапняним молоком протягом усього вегетаційного періоду. Доречно, якщо на грунті з’являються жовтуваті плями.
Увага! Як правило, буряк погано переносить добриво свіжим гноєм. Але тільки не на кислих грунтах з великим вмістом натрію і заліза. В такому випадку городники навіть радять не перепрілий розчин для отримання якісного врожаю коренеплодів.
Кислі грунти слід вапнувати ще з осені. У підготовці грунту до наступного сезону і полягає осіння підгодівля. У вересні, після збору врожаю, обов’язково внесіть фосфор: 30 г суперфосфату на 1 кв. м розсипте під перекопування. Органічні добрива слід вносити, якщо навесні на ділянці будете садити іншу культуру.
Позакореневе підживлення буряків
Крім традиційної підгодівлі дачники нерідко використовують позакореневе, оскільки вона дозволяє корисним речовинам швидше вбиратися в рослину. Крім того, такий спосіб добрива можливий навіть на пізніх термінах вегетації без ризиків для коренеплоду. Позакореневого підживлення користуються в разі:
- нестачі молібдену і міді;
- гнитті сердечка буряка (дефіцит бору);
- покраснении бадилля (нестача натрію).
Порада. Відновити натрієвий баланс допоможе обприскування солоною водою. Процедуру слід робити після появи 6 листочків, а також після появи над землею коренеплоду. Третє обприскування збільшить цукристість буряка. Ще сіль – хороший засіб в боротьбі з літньою мухою і білявкою.
Ретельний догляд і підживлення буряків повинен підсумувати правильний збір врожаю. Кращі коренеплоди мають розмір до 6 см. Тому часто їх збирають навіть до досягнення максимального розміру.