Водозбір, туфелька або орлик – народні назви аквилегии. Якщо ви ніколи не бачили цю рослину, подивіться на фото. Ніжні пелюстки найрізноманітнішого забарвлення і впізнавані шпорци – ознаки аквилегии. Вирощують її декількома способами: розсадним або ранньою весною відразу в грунт. Можна посадити аквилегию восени – тоді, що пройшли природну стратифікацію насіння, зійдуть з приходом тепла. Щоб ви не вибрали: домашні тепличні умови або озиму посадку, аквилегия зацвіте тільки на другий рік.
Зберігання та передпосівна обробка насіння
Щоб отримати рослини з збереженими сортовими ознаками, розмножують його насінням. Матеріал купують в магазинах або збирають восени з плодів. Свіжозібране насіння мають велику схожість, ніж минулорічні. Незважаючи на те що термін придатності на упаковках вказано до 5 років, не варто купувати занадто залежалися. З кожним роком схожість знижується.
Ще одна особливість насіння аквилегии – це необхідність стадії спокою. При весняному посіві, насіння зберігає в холодильнику, перемішані в пакеті з землею. Зручно відразу розкласти насіння на грунті в ящиках, злегка присипати і помістити в холодне місце. Останні 1.5 місяці температуру опускають до 0 ° С. Ящики з насінням можна винести і на вулицю.
цвітіння аквилегии
Якщо земля серед продуктів буде викликати здивування ваших домашніх, то за місяць до посадки, контейнер з насінням, обгорнутими тільки вологою тканиною, ставлять на нижню полицю в холодильник.
Увага! Посадочні контейнери повинні бути досить глибокими, тому що коренева система аквилегии має стрижневу форму і розвивається дуже швидко.
Для швидкого прокльовування паростків, насіння скарифицируют. Прокатування з невеликим натиском по наждачним папері, злегка зашкодить тверду оболонку. Добре стимулюють насіння біопрепарати епін і циркон.
Деякі вважають за краще теплову стратифікацію, поміщаючи насіння в термостат з температурою + 34 ° C … + 36 ° C. Час змісту до 5 тижнів. Але, як показує практика, вплив холодом дає кращі результати.
Порада! «Оживити» старі насіння аквилегии можна замочивши їх в розчині марганцю на 1-2 години. Контейнери з весільним матеріалом залишають в кімнаті на 3-4 доби, потім піддають стратифікації (4-6 тижнів). Знову повертають ємності в тепло.
Посів і догляд за розсадою аквилегии
У контейнери з грунтом:
- дерен;
- пісок;
- листовий перегній.
насіннєва коробочка
Насіння висаджують в березні. При посіві насіння не заглиблюють, а розкидають на поверхні, змочивши землю з пульверизатора. Для створінь сприятливих умов, створюють тепличку, щільно накривши ящики прозорою плівкою. При достатній вологості, температурі не нижче + 15 ° C і хорошому освітленні, почнуть з’являтися дружні сходи. Плівку прибирають. Зволожувати молоді пагони слід обережно, струмінь води може викликати їх вилягання. Слідкуйте за тим, щоб грунт не пересихала. «Заболочуватися» ємності також не варто. Прямі сонячні промені шкідливі сходам, вони потребують яскравого розсіяному освітленні.
Пікірують розсаду з появам першої пари справжніх листків. Якщо затягнути, то є велика ймовірність пошкодження коренів. Рослини будуть довго приживатися і хворіти на новому місці. Хороший спосіб – це пікіровка в торф’яні горщики або таблетки. При подальшій пересадці, ймовірність загубити рослину мінімальна.
У відкритий грунт розсаду аквилегии висаджують, коли припиняться нічні заморозки.
Аквілегіі на клумбі: вибір місця і посадка
Аквілегія воліє пухкі, добре зволожені ґрунти. Так як новобранці не цвітуть, то молоді рослини розміщують на «розсадних грядках», пересаджуючи на ПМЖ в серпні. Клумба з аквілегіі не повинна бути самим сонячним місцем. Рослина віддає перевагу півтінь. Там квіти тримаються максимально довго, а листя буде зеленою і пишной.Перед посадкою грядку перекопують, вносячи підживлення. Підійде перегній або компост. Розрахунок: 1 відро на 1 м³.
розсада аквилегии
Лунки роблять на відстані 25-40 см одна від одної. Все залежить від висоти рослин. Поглиблення ретельно проливають. Розсаду намагаються перевалювати не порушуючи земляний кому. У перший час рослини притіняють і поливають. Як тільки аквилегия рушить в зростання, поливи повністю припиняють. Винятки, лише посушливі дні. Після поливів грунт необхідно рихлити. Також рослини можуть заглушити бур’яни. Аквілегіі необхідна прополка.
Увага! Свою максимальну декоративність аквилегия демонструє на 3-4 рік.
Коріння аквилегии за сезон піднімають над рівнем грунту. Необхідно підсипати землю або торф. Роблять це і навесні і в кінці літа.
Якщо рослини зацвіли в перший рік посадки, слід видаляти відцвілі пагони. Так ви отримаєте більш інтенсивні наступні цвітіння.
Способи розмноження водозбору, сорти
Насіння аквилегии дозрівають в стручках і, після дозрівання, рясно висипають під материнське рослина. Перезимували в землі насіння, охоче проростають самі по собі. Молоді кущики обережно викопують і розміщують на клумбах. У цьому випадку немає необхідності возитися з розсадою в домашніх умовах. Якщо плануєте зайнятися збором власного насіння, надіньте на дозрівають плоди тканинні мішечки. Слід знати, що аквилегия дуже легко перезапилюється. Посаджені занадто близько різні сорти, можуть зацвісти зовсім не так, як ви очікували.
Особливо цінні або рідкісні сорти, розмножують діленням куща. Роблять це навесні або у вересні. Кущ, віком 3-5 років, викопують, відмивають від землі коріння. Головний стрижневий корінь розрізають уздовж на дві частини. На кожній зі сторін залишають живі нирки і дрібні корінці. Зріз присипається деревним вугіллям. Верх куща обрізається, залишаються молоде листя і пагони не більше 5-7 см. Частини розсідаються окремо, в підготовлені ємності з поживною сумішшю.
насіння аквилегии
Можна провести і живцювання аквилегии. Ранньою весною зрізати молодий пагін, вмочивши в Корневін і посадити в тепличку з рихлим грунтом під пакет.
Популярні сорти аквилегии:
- Гібридні (Nora Barlow, Ruby Port, «Маккал» Biedermeier).
- Звичайні (Flore Pleno Black, Nivea, Green Apples, Winky).
У народних повір’ях квітка аквилегия оберігає будинок і його власника від пристріту. У середньовіччі люди були впевнені, що рослина здатна захистити від відьом та іншої нечистої сили. Цей скромний представник Лютикова відмінно прикрасить будь клумби і декоративні композиції.