Для догляду за садово-городнім ділянкою нерідко потрібно ручна лебідка. Побутове пристрій можна придбати в магазині, а можна виготовити своїми руками. Як це зробити, не ламаючи голову над складною конструкцією лебідки і з мінімальними витратами, – радять фахівці.
Як зробити лебідку в домашніх умовах
Лебідка – не найпростіший механізм. Вона служить для безпечного і легкого підйому і опускання великих вантажів. В основу ручних лебідок покладено важільний принцип: відносно невелика силовий вплив за допомогою зірочок, шківів і шестерень багаторазово збільшується.
У домашніх умовах зібрати просту лебідку з ручним приводом повністю з підсобних матеріалів не вийде. Як мінімум доведеться сходити в магазин за різьбовій шпилькою (як виглядає деталь – підкаже фото). У механізмі вона буде легко прокручуватися.
Гайка, яка закріпить шпильку, не повинна давати валу обертатися. Порядок складання лебідки:
- Зафіксуйте шпильку з торцями на підшипниках. Так ви уникнете прокручування гайки.
- Закріпіть трос, попередньо пропустивши його через опори і перекинувши через блок.
- На кінці троса пріладьте міцно гак або стропи.
- Приробити шків і шестерню. Вставте привід шпильки.
різьбові шпильки
Якщо у вас є зварювальний апарат, зробіть лебідку барабанного типу. З відрізків профільної труби прямокутного перетину зваріть раму з валом для майбутньої конструкції за розмірами на кресленні. Перпендикулярні кріплення робіть, обрізавши заготовки під кутом 45 °. На рамі передбачається майданчик з листового металу. Відшліфуйте кромки і пофарбуйте каркас.
Барабан лебідки роблять з пари круглих відрізків листового металу (по 30 см в діаметрі). У центрі кожного потрібні отвори для циліндра, що обертається, на відстані 7-8 см по колу – ще 6 штук дрібніших, для шпильок. Також необхідно 4 отвори для маточин, які кріпляться на болти. Шпильки спочатку посилюють відрізками труби по 14 мм. Фіксувати їх потрібно гайкою з контргайкою. Одягніть і закріпіть вал на осі, приробити до нього ручку і користуйтеся лебідкою.
Інші варіанти: найпростіша лебідка і конструкція з металу
Швидка і досить ефективна альтернатива попереднім моделям – досить старий спосіб. Його знають автомобілісти, яким доводилося з підручними засобами буксирувати машину. В екстрених випадках можна використовувати таку лебідку і на дачі, коли часу і матеріалів для більш серйозного пристрою у вас немає:
- вкопати глибоко в землю лом – він повинен міцно фіксуватися в вертикальному положенні;
- на отриману вісь перпендикулярно надіньте відрізок труби (важіль), за допомогою якого лом буде обертатися;
- закріпіть трос на вантаж і на брухті;
- обертайте лом, намотуючи трос, і рухайте вантаж.
Порада. Чим довше буде важіль, тим менше зусиль вам буде потрібно докласти для роботи. Для експрес-варіанту підійде труба довжиною близько 1 м. Якщо виникли проблеми зі складанням ручної лебідки, зверніться до відео інструкції.
Для металевого пристрою вам будуть потрібні метал, зварювання і різні комплектуючі частини. Це циліндр, що обертається, шестерінки, ручки і втулки.
Деталі конструкції:
- Шестерня Глиста. Вона передає енергію обертання осі. Придбайте товстий елемент з масивними зубами.
- Вал для троса. Підшукайте литий циліндр і приварити до нього з одного краю округлий металевий лист за розміром внутрішнього кільця шестерінки. Цей циліндр згодом буде використовуватися для накручування троса. Якщо вал має наскрізний отвір – відмінно. Для більш якісного закріплення протягніть сталевий трос і з’єднайте зовні в петлю.
- Втулка для ковзання вала під час намотування троса. Добре б додатково до неї встановити підшипник кочення.
Увага! З металу також виготовляють раму тягача з вушками на ній, гойдалку, водило, нерухоме кільце муфти, закріплене на шарнірах. Всі деталі лебідки повинні бути помірно жорстко зафіксованими, щоб не бовтатися і не стирати один одного.
Монтаж корпусу лебідки з металу
Важлива частина майбутньої конструкції – корпус. Щоб його виготовити, візьміть сталевий швелер та лист міцного металу (4 мм):
- Підготуйте 2 відрізка: 30 і 40 см. З більш довгого вийде та сторона лебідки, на якій розташується рукоять обертання і шестерня.
- На одному рівні розмітьте і виконайте в обох частинах металу наскрізні отвори (для вала).
- Для болтового з’єднання також знадобиться по 4 однорівневих отвори.
- З листового металу виріжте 2 деталі: прямокутники з трикутним виступом в правій нижній частині.
- Саморобну лебідку можна буде кріпити стаціонарно, якщо одну з пластин підготувати для кріпильних елементів. Крім того, знадобиться ще по одному отвору в кожному шматку: на одному рівні, для вала шестерні.
- Шестерню можна відразу кріпити між двома пластинами, скріпивши їх гайками, пружинними шайбами і болтами.
- Зібрану частина за допомогою вала шестерні насадите на основний циліндр. Одягніть втулку.
- Вал вставте в довгий швелер, а потім надіньте на втулку швелер короткий. Фіксувати ці частини потрібно також за допомогою пружинних шайб, болтів і гайок.
Працювати дрилем треба так, щоб після з’єднання деталей не залишалися зазори між валом, шестернею Глиста, ручкою і втулкою. Це важливо для надійності та довговічності ручної лебідки.