Це тільки здається, що облітає напередодні зими сад до самого тепла не потребує догляду. Насправді в ньому кипить робота, яка допоможе рослинам з подвоєною енергією рушити навесні в зростання. Пропонована стаття розповість, що корисного може зробити власник дачної ділянки в погожі дні жовтня та листопада.
Осіння обробка грунту – запорука солідного врожаю
Приказку «готуй сани влітку» сміливо можна продовжити словами: «а грунт восени». Поки родючий шар ще не промерз, саме час подумати про підгодівлі важко розчинними добривами і боротьбі зі шкідниками.
Жовтень – пора внесення фосфорно-калійної суміші, яка, на відміну від азоту, що не буде вимита рясними дощами. Вона поступово розчиниться якраз до весни, коли у зростаючих корінців виникне в ній необхідність. Для роботи з підживлення можна заготовити:
- фосфорно-калійне добриво «Осінь» – до 60 г на кв. м;
- комплексне добриво AVA без азоту – до 30 г на кв. м;
- деревну золу – 3 склянки на кв. м.
обрізка дерев
Рекомендується заправляти грунт компостом, гноєм, сидератами. А ось такі добрива, як нітрофоска, нітроамофоска та діаммофоска, не годяться: що міститься в них азот до весни повністю піде в грунтові води, і роботу в саду по його внесення доведеться повторити.
Порада. Вирощують спеціально на сидерати бобові культури: квасоля, чину, горох, люпин. Робота живуть на їх коренях бактерій полягає в збагаченні рослини азотисті речовини, які при розкладанні клітин виявляються в грунті.
Підживлення вносять на клумби і в пристовбурні кола; в залежності від щільності ґрунту зашпаровують вилами або мотикою. Пізніше, коли земля підмерзне, навколо молодих дерев її мульчують торфом.
Підготовка садових рослин до зими
На середину осені планують роботу по оновленню плодового саду. У цьому місяці висаджують саджанці з відкритими корінням. Якщо є необхідність перемістити доросле дерево або чагарник, чекають повного скидання листя і пересаджують не пізніш кінця жовтня. В цей же час проводять санітарну обрізку – роботу з видалення хворих і висохлих пагонів.
Поки не прийшли морози, необхідно викопати і прибрати на зимівлю бульби жоржин, бегоній, гладіолусів. З-під зимуючих багаторічників видаляють листя і спалюють її. Насіння календули, маку, айстр висівають перед самим замерзанням ґрунту, щоб вони не встигли прорости і загинути.
Жовтневі роботи в саду і на газоні включають в себе розпушування та видалення бур’янів. Підсівши «облисіли» ділянок виробляти пізно, оскільки трави дуже швидко сходять, але не встигають зміцніти до холодів.
Порада. Роботу з вапнування зайве кислих грунтів виробляють саме в жовтні.
Восени доведеться подбати про зимівлю рослин, завезених з південних регіонів: зняти з шпалер і вкрити виноград, троянди, клематиси. Самшит, лаванду, хвойники обв’язують лутрасилом. Малину притискають до землі, накривають агроволокном і зміцнюють його краю дошками. Невисокі рослини щільно засипають дубовим листям проти грибка і накривають дерев’яним ящиком. Час цієї роботи в саду пов’язано з погодою конкретного року, але, як правило, її виробляють в першій половині листопада.
Підготовка ставка до зимівлі
Як піде в зиму садовий ставок
Невеликий декоративний ставок зі старої ванни, покришки або ями, що вистилає чорною плівкою, просто зливають. Рослини навколо нього вкривають, контейнерні екземпляри забирають в будинок, наявне обладнання (насос, підсвічування) або відносять до приміщення, або надійно захищають від снігу і весняної повені.
Роботи над великим ставом більше. Його очищають від скопилася бруду (гниють водорості, залишки корму), проріджують рослини, у латаття і криївок видаляють листя і збереглися квітки. Якщо в ставку залишаються зимувати тварини (коропи, раки), водні рослини підрізають так, щоб їх стебла злегка виступали над поверхнею: це дозволить свіжому повітрю надходити на глибину, а вуглекислого газу виходити назовні.
Рекомендується при підготовці до роботи переглянути тематичне відео, яке дозволить в деталях зрозуміти тонкощі процесу підготовки ставка до зими.
Порада. Маючи велике поголів’я цінних риб, восени перед людством встановіть на березі ставка аератор.
Листопад саду – заключний акорд осені
Календар сезонних робіт в саду передбачає в листопаді заготовку живців плодових дерев. Невелика їх кількість можна успішно зберегти до весни в холодильнику при температурі близько 2 градусів тепла. Навесні ці повні енергії живці відмінно приживуться на призначених для них підщепах.
Оголилися гілки і стовбури дозволяють виявити скупчення шкідників: бояришници, шовкопрядів, златогузки – і ліквідувати їх механічним способом, без роботи з «хімією». Проявлять себе і пагони, уражені грибком: їх доведеться обрізати, зачистити до здорової тканини і обробити садовим варом. На стовбури і скелетні гілки наносять побілку. Проти навали самок зимового п’ядуна на стовбурах закріплюють клейові кільця.
Кора яблунь і груш взимку приверне з лісу голодуючих зайців і гризунів. Солома для укриття стовбурів не годиться: миші облаштують в ній житла. Лапник небажаний, оскільки змушує спотворювати повільно зростаючі їли. Для роботи в саду по захисту кори від тварин підходить товстий шар газет, поверх якого кладуть руберойд або шматки шиферу і насипають землі.
Що робити в дощові осінні дні
У самому саду під мрячить холодним дощем можна тільки застудитися, тому в негоду роботу краще перенести в будинок. У холодні листопадові дні можна:
- сплести з вербових прутів огорожі для клумб, ягідників і грядок; встановлені поперек напрямку переважаючого вітру, вони відмінно затримають сніг;
- обмолотити висушені насінники квіткових культур, розкласти насіння по пакетиках, зробити підписи і прибрати на зберігання в приміщення з рівною прохолодною температурою;
- провести огляд садової техніки та інструментів і необхідний ремонт, підготувати до весняних робіт;
- вивчити свіжі випуски журналів з садівництва, зробити закладки та виписки; якщо ведеться садовий щоденник, привести його в порядок.
Завершальні місяці осені з їх чорно-золотими фарбами по-своєму красиві. Робота в саду в цей час не тільки захистить від сезонної депресії, але і дозволить рослинам навесні прокинутися без проблем і ускладнень.