Для винограду калій – одне з трьох життєво важливих поживних речовин (інші два: азот і фосфор), нестача якого впливає на подальший благополучний ріст і розвиток. Його дефіцит позначається на процесі фотосинтезу, шкодить продуктивності, зменшує опірність до негодам і іншим лихам і впливає на фоточутливість рослин. І це ще не весь букет проблем, пов’язаних з недостатньою кількістю мінералу. Дачники з увагою ставляться до насичення своїх зелених підопічних належними їм поживними речовинами. Щоб розпізнати їх нестачу, потрібен досвід і знання. З поповненням останніх допоможе наступна стаття.
Дефіцит калію в винограді проявляється почервонінням листя
Вплив на організм
Калій – лужний і дуже рухливий метал. Його присутність у винограді ставить рослина в складне, навіть смертельне становище. Варто перелічити всі процеси і детально розглянути проблеми, пов’язані з його недоліком.
- Найбільша потреба в даній речовині виникає в період активної і плідної зростання. Метал формує нові клітини і благотворно впливає на фотосинтез. Його дефіцит зменшує темпи зростання, несприятливо позначається на фотосинтезі і стає причиною хлорозу.
- Недолік мінералу викликає невтішні наслідки і на опірності до суворих погодних умов: мороз то, або спека з посухою. Мінеральне голодування відгукується на сприйнятливості рослини до грибкових захворювань.
- Інша сумний наслідок трагічних обставин – збільшення чутливості тканин рослини до сонячного світла, що може стати причиною опіків і некрозів.
- Калій підвищує відсоток застосовуваної грунтової вологи. Коли його не вистачає в зеленому організмі, підвищуються витрати води і рослина важче переносить періоди посухи.
- Найгірше наслідок нестачі металу, – уповільнення або катастрофічне запізнювання дозрівання плодів. Урожай дозріває нерівно, стрибкоподібно, пагони не визрівають, не бажають зростати, залишаються болісно крихкими і по-дитячому зеленими. А в самих плодах спостерігається знижений рівень цукрів, що псує смакові враження.
- Зворотний бік недоліку – надмірність. Обидві крайності шкідливі, кожна по-своєму. Якщо мінералу занадто багато для рослини, ягоди достигають надзвичайно стрімко, але не встигають досягти нормальних розмірів. Надлишок впливає і на зростання кущів – також аж ніяк не в позитивну сторону.
І це далеко не весь букет наслідків, які тягне за собою мінеральне голодування або переїдання винограду. На щастя, є способи розпізнати біду і вчасно їй запобігти.
Калій бере участь у процесі фотосинтезу, тому він життєво необхідний винограду
Симптоми голодування
Особлива потреба винограду в металі проявляється під час активної фази зростання, в період плідної роботи біохімічних процесів. Мінерал – гарячий учасник обміну речовин, його рухливість проявляється в стрімких і легких пересування по рослині. В результаті він у великих кількостях збирається в вегетативних частинах – листі, нирках і пагонах. Видобуток «корисних копалин» веде коренева система. Весь видобутий матеріал направляється в зростаючі частини, а коли починається час дозрівання ягід, – переправляється до їх насіння.
Така біологічна особливість стає причиною складнощів у визначенні дефіциту. У всіх фарбах проблема виявляє себе в кінці літа, в передостанній і останній місяць спекотного сезону. Коли настає посуха, корінці не можуть добути потрібну кількість речовин з грунту. Рослина починає пожирати саме себе, збираючи метал зі старого листя і деревини. Якщо це триває довго – рослина починає в’янути і гинути.
Визначити дефіцит мінерального речовини можна за такими ознаками, розділеним на етапи:
- На ранньому етапі голодування листя і пагони перестають розвиватися. Вони виглядають маленькими, слабкими, крихкими і дуже тонкими. На дотикальному рівні – нижні листки відчуваються шкірястими, а потім набувають глянцевий, лакований зовнішній вигляд. Тверднуть і хрумтять, якщо їх переламати. Краї загортаються вниз.
- При гострому голодуванні змінюється забарвлення. Нижні краї листя світлішають, потім жовтіють і засихають. На червоних сортах винограду ознака нестачі металу виглядає інакше: замість того щоб світлішати, листя червоніють, набуваючи фіолетовий або синій відтінок. Потім виявляються симптоми крайового опіку і змертвіння тканин. Листя, особливо біля грон висихають, самі грона починають явно відставати в розмірах і зростанні.
- Поступово відмирає весь кущ. Через тривалу голодування, рослина виявляється не готове до настання морозів. Відновлення рослини, за умов рясної калійної підживлення, зажадає від року до декількох років.
Дефіцит металу може повністю знищити надії на врожай. У самому сумному випадку, від нестачі поживних речовин може постраждати весь виноградник.
Ознаки голодування можуть зустрічатися у поодиноких екземплярів, причиною можуть бути механічні пошкодження, результат діяльності норних звірів або шкідників, передозування фосфатами, іншими хімічними речовинами.
Залишена напризволяще рослина кане у вічність вже через кілька років. Якщо є дефіцит калію, вже навесні наступного року постраждале створення зростатиме погано, листя залишаться маленькими, число нових плодоносних пагонів зменшиться в кілька разів, якість ягід через нестачу цукрів буде низьким. Не прийнявши заходи вчасно, вже через рік їх ефект буде знижений, відновлення утруднено, а симптоми голодування проявляться глибше і сильніше. Через два роки кущі почнуть гинути через зниженого імунітету, а про врожай вже можна навіть не мріяти.
Дефіцит калію призводить до загибелі рослини вже на наступний рік
Відновлення винограду
«Ситі», добре забезпечені мінеральною речовиною, кущі, містять в листі до 1,6,% і поглинає в середньому до 120 К2О / га. Така кількість металу повинно надаватися кущах в період вегетації. Мінерали коренева система видобуває з грунту. Калій пов’язаний з глинистими мінералами і коли останні вивітрюються, потрібну речовину може пропасти – метал легко вимивається, якщо його не абсорбувати перегнійну або глинистими речовинами. Рівень калію залежить від типу грунту, його особливо мало в піщаних грунтах, на відміну від глинистих, де ризик вимивання не такий великий.
Незалежно від типу грунту і початкової кількості металу в ньому, рослина майже завжди потребує додаткового облагороджування ґрунту калійними добривами. Якщо зелений підопічний продовжує погано себе відчувати, доведеться пожертвувати гронами – занадто велика їх кількість заважає відновленню. Найкраще підходить кореневе підживлення водорозчинними добривами. Їх розводять у воді і, після рясного поливу, вносять в грунт так, щоб мінерали змогли потрапити до коріння. Проводять і позакореневе підживлення невеликими порціями.
Сульфат калію не тільки усуває дефіцит речовини, але і покращує якість плодів винограду
Види калійних підгодовувань розрізняються достоїнствами і недоліками, впливом на рослину і його урожай в залежності від сорту і типу грунту. Виноградарі широко використовують такі добрива:
- Хлорид калію. Гідність в тому, що він легко розчиняється у воді. Недолік – вимагає попереднього внесення в грунт вапняку, так як має окислюючими ефектом. Виглядає як порошок білого кольору.
- Сульфат калію. Безхлорна калійна підгодівля. Крім інших своїх достоїнств, покращує смакові якості плодів. Його можна сміливо змішувати з іншими добривами.
- Калійна сіль. Це добриво червоного забарвлення, багато хлором (його кількість перевищує рівень хлору в інших видах калійної підживлення), хоча з часом вимивається. При використанні можна змішувати з іншими добривами, водорозчинний. Переважно використовувати її в осінній період, після збору врожаю. В інший час рекомендується застосовувати її в строго дозованих кількостях.
- Калимагнезия. Містить калій в розмірі 30% від речовини, а також хлор і магній. Водорозчинний. Дачники воліють застосовувати його при дефіциті магнію, на легких ґрунтах. Існують і інших підгодівлі, які включають в себе цей метал – нітрофоска, азофоска і тому подібні.
Виноградарі вважають за краще вибирати калійні добрива з перших трьох представлених варіантів. Вносити їх можна в будь-який час року. Рясна підгодівля потрібно під час вегетації. Метал добре засвоюється рослиною, підвищує продуктивність і зростання, але ефект від нього різниться в залежності від рослини, так як деякі сорти потребують мінералі менше, ніж інші. Сорт Аліготе задовольняється річної підгодівлею і тією кількістю металу, який добув з грунту. Сильно зростаючі кущі, такі як Мускат білий, відчувають більш сильну потребу в калії.
Калій не тільки покращує ріст і розвиток винограду, і впливає на смак ягід. Він же – джерело корисних властивостей, укладених в плодах. Завдяки йому, ягоди і вино з них благотворно впливають на серце і продовжують життя.