Майже всі, хто має на своїх ділянках садові культури хоч раз, але обробляли свої кущі і дерева від різних шкідників і захворювань. Велика частина хвороб не проходять самі по собі і є дуже небезпечними, оскільки розвиваються стрімко і можуть стати тією причиною, через яку рослина або гине, або втрачає бажаний урожай. Досвідчені садівники відзначать, що правильним способом лікування від хвороб і шкідників є профілактичні заходи. Але слід дізнатися, як лікування та профілактику проводити.
Обприскування профілактичний захід для попередження захворювання виноградника
Найчастіше на ділянках вирощують виноград, оскільки це не тільки смачно, але і красиво. Кущ може служити живоплотом, створювати приємну тінь, так необхідну в спекотні дні. Тому потрібно вивчити питання часу обробки винограду, щоб він приносив хороший урожай і радував очі міцної лозою і зеленим листям.
Навіщо проводиться обробка виноградних кущів
Якби шкідники і хвороби не шкодили винограду, то з ними б і не потрібно було боротися. Але вони негативно впливають на стан куща, послаблюючи його. Урожай стає не таким рясним. Немає якогось одного ділянки рослини, яке було б схильне до хвороб найбільше. Захворіти може коренева система, суцвіття, є шкідники, які особливо небезпечні очках, листю, паросткам і навіть ягодам.
Виходячи з цього, потрібно дотримуватися системи боротьби з шкідниками, а також знати, коли проводити ту чи іншу обробку щоб не тільки в поточному році ласувати фруктом, але і на наступний рік створити базис для здорового росту і врожайності.
Враховуйте той фактор, що інфекція швидко перебирається з хворих ділянок на здорові. Тому бездіяльність може призвести до загибелі рослини. Виходячи з цього, обробка повинна бути своєчасною.
Не плутайте інфекційні захворювання з неінфекційними. У другому випадку пропадають тільки заражені ділянки рослини. Краще буде їх видалити, щоб кущ не витрачав даремно поживних речовин і направляв їх до здорової лозі.
Не залежно від хвороб у винограду або шкідників, кущ обов’язково обробляється спеціальними засобами, оскільки запущений випадок призведе до загибелі рослини.
Відсутність обробки може призвести до загибелі лози
Коли потрібно обробляти виноград
Щоб виноград ріс здоровим, потрібно знати, коли він обробляється від різних хвороб і шкідників. Якщо скласти всі терміни, виходить якийсь календар, якого дотримуються з року в рік. Звичайно ж, точну і універсальну дату визначити не можна, так як кліматичні умови кожного окремого регіону диктують свої терміни. Потрібно спостерігати за рослиною, доглядати і підкоригувати представлений календар під свій виноградник і тоді хвороб не будуть.
Етапи обробки винограду:
- Коли виноградник тільки розкрили і нирки ще сплять, потрібно провести першу обробку, щоб знищити збудників, яким вдалося перезимувати. Зробити це можна залізним купоросом.
- У період розпускаються нирок провести обробку в тому випадку, якщо помічені шкідники (щоб знищити ложнощитовки використовують інсектициди). Або в тому випадку, якщо було захворювання в минулому році – в цілях профілактики (якщо помічені плямистості – обробити фунгніцідом).
- У період молодих пагонів в 3 або 4 листка слід провести обробку від мілдью і повстяного кліща, якщо в минулому році виноград мав ці збудники.
- На фазі активного росту пагонів потрібно обов’язково обприскати кущі від оїдіуму (якщо в минулому році рослина обприскували від захворювання). Виберіть перевірений засіб, щоб хвороба не з’явилася повторно.
- В період бутонізації проводять повторну обробку від мілдью, якщо була помічена роса. У тому випадку, якщо на вулиці спекотна погода, не завадить провести обробку від оїдіуму. У цей період на листі може завестися листовертка, від якої бажано відразу ж позбутися.
- Коли виноград вже відцвіли, а температура повітря зберігається вище 25 градусів, потрібно обприскати кущі від оїдіуму. Не пропустіть також освіту павутинного кліща.
- У період наливу грон і росту пагонів, може знадобитися в дощову погоду повторна обробка від мілдью. При збереженні спекотної погоди обприскують виноград від оїдіуму. Уважно стежте, щоб на листках не завелися листовійки, філоксери.
- Етап дозрівання плодів часто супроводжується збільшенням кількості ос, які летять на солодкий запах. Якщо їх дуже багато, використовуйте приманки або різні препарати для зменшення кількості шкідників.
- Збір врожаю. Якщо на цьому етапі з’являється сіра гниль, прорідити виноград, видаліть хворі листя. Якщо кущ необхідно обробити – використовуйте тільки біологічні препарати, щоб не нашкодити своєму здоров’ю. Дозрілі плоди до цього моменту краще зібрати.
- На етапі визрівання лози, особливо коли проходить кінець вегетаційного циклу і належить обрізка винограду, а також після того, як були зрізані плоди, існує ймовірність зараження куща в місцях порізу бактеріальним раком. Це хвороба мешкає в грунті, тому стежте за інструментом, не кладіть його на землю, проводите очищення секаторів. Ображати заражені пагони, можливо вдасться уникнути поширення захворювання.
- Заключна фаза – період укриття кущів. Коли температура стабільно мінусова, але ще немає сильних заморозків, обприскати кущ залізним купоросом з метою профілактики і укрийте підібраним способом на зиму.
Якщо дотримуватися всі ці рекомендації, виноградник буде здоровим, плодоносним і подарує смачний і щедрий урожай. Варто тільки визначитися з рядками, оскільки наведений календар умовний.
Коригування календаря обробки сприяє рясного урожаю
Декілька порад
Обробка рослини від хвороб і шкідників обов’язкове, але буде не повною без проведення деяких агротехнічних дій. Спочатку перевірити поглиблення в шпалерні ряду і при необхідності його поправити.
Обов’язково розбивають великі грудки землі і рівняють міжряддя. Слід також обрізати кущі і підв’язати їх. Не залишайте підлягає лозу на землі, оскільки вона може запариться, а це прямий шлях до грибкових інфекцій.
При закладці виноградника приділіть увагу міжряддях – робіть їх помірно широкими, щоб була нормальна продувність куща. Це допоможе швидше висушувати зайву вологу і не дасть розмножуватися бактеріям.
Для того щоб виявлена хвороба не прогресувала, мало тільки однієї обробки. Ще обрізують всі заражені листя і спалюють їх подалі від рослини. Обов’язково слід проводити дезінфекцію інвентарю, яким проводилася обрізка заражених кущів.
Не слід забувати про комплексний підхід, тому що не тільки обприскування допоможе вберегти кущі. Їх ще потрібно вчасно підв’язувати, обрізати, обламувати пагони, видаляти сухе листя і плоди. Обов’язково робиться прополка, поливання грунту.
З кожним новим роком селекціонери вдосконалять виноград, роблячи його більш стійким до захворювань. Але навіть таким рослинам потрібен постійний догляд, обробка від шкідників і захворювань. Пам’ятайте, найкраще лікування – це профілактика, тільки так можна виростити здоровий, плодоносний виноградник.