Інтенсивне зростання і плодоношення винограду безпосередньо залежать від освітлення – сонячні промені повинні рівномірно охоплювати всі листя. Виноград – це та ж ліана, яка розростається і в’ється, затінює прибудинкову територію. Але сонячні промені не завжди проникають між верхніми і середніми шарами листя. Для нормального освітлення, підвищення кількості та якості врожаю потрібні шпалери для винограду.
Виноград на одноплосткостной шпалері
Шпалери – це спеціальні пристрої з дерева і інших матеріалів, які служать опорою виноградним кущам. Виготовити такі пристосування на дачі можна своїми руками.
Як це зробити? Які види шпалер для винограду існують? У чому їх переваги і відмінності? Які шпалери краще встановлювати в напрямку захід-схід, а які – в напрямку північ-південь і чому? Чи потрібні підв’язки для винограду? Відповіді на питання ви знайдете нижче.
Опора для винограду
Опора необхідна для винограду з двох причин. Вона допомагає сформувати правильний скелет виноградного куща з моменту його посадки і підтримує форму виноградників в подальшому. У опори для винограду є багато переваг, головними з яких виступають:
- Рівномірний розподіл пагонів по всій площині шпалери для винограду, що спрощує його вирощування і догляд.
- Невелика висота і оптимальна конструкція опори для винограду спрощує збір врожаю.
- Оптимальна відстань між шарами листя забезпечує нормальну циркуляцію повітря і максимальний доступ сонячним променям – втечі не затінюють один одного. Ризик грибкових та інших інфекцій знижується.
Коли і як встановлювати шпалери?
Шпалера для винограду – спорудження постійне, якщо вирощування винограду ви збираєтеся поставити на потік. Для початку можна використовувати тимчасовий каркас, але максимум через рік бажано встановити стаціонарні пристрої. Виноград починає плодоносити з третього року, до цього періоду кущ вже сформований, його коріння розростаються. Якщо ви почнете встановлювати опори для винограду напередодні збору врожаю, то нашкодите кущах. Для установки шпалери на виноградник потрібна вільна територія на ділянці, бажано в сонячному місці. Досвідчені виноградарі радять встановлювати ряди опор в напрямку з півночі на південь, щоб кущі рівномірно висвітлювалися на протязі світлового дня.
Пристрій шпалер для винограду
Напрямок захід-схід теж допускається в певних випадках. На орієнтацію по сторонах світу впливають види використовуваних опор на дачі.
Види опор
Шпалера на виноградник класифікується за кількістю площин, матеріалів, що використовуються для їх виготовлення. Найбільшого поширення набули такі види конструкцій:
- Одноплощинний.
- Двухплоскостной.
- Декоративна шпалера для винограду.
У кожної опори на виноградник є особливості, переваги, недоліки.
Одноплосткостная шпалера з козирком – схема пристрою
Одноплощинні конструкції
Одноплощинний шпалера для винограду – найпростіший варіант, який можна зробити вдома без серйозних фінансових витрат. Виноград росте в одній площині, але для сортів з великою кількістю лоз така конструкція не підійде. Опори для неї виготовляються з дерева, металу або бетону – простіше використовувати готові металеві або азбестоцементні труби. Конструкція складається з крайньої опори і трьох проміжних, до яких кріпляться дріт або металевий трос. Висота одноплощинної конструкції -1,7-2,2 метра. Приймайте до уваги власний ріст, щоб ви могли дотягнутися до верхнього ряду витягнутою рукою. Відстань між проміжними опорами – до 4 метрів, для додання додаткової стійкості необхідно бетонувати все опори, а крайні – зміцнювати зсередини, використовуючи похилу стійку.
Одноплосткостная шпалера з підпорою і дротом – схема
Горизонтальна поверхня – це дротові ряди, натягнуті і закріплені на опорах. відстань:
- Між грунтом і першим рядом – 60-100 см.
- Між першим і другим рядом – 30 см.
- Між такими рядами – 50 см.
Обов’язково зробіть підв’язки, щоб під вагою грон лози НЕ провисали.
Опори треба надійно закріпити
Одноплощинні шпалери на виноградник встановлюються рядами, мінімальна відстань між двометровими конструкціями – 3 метри, щоб вони не затінювали виноград. Якщо місце є, можна його збільшити. Одноплощинні шпалери небажано встановлювати в напрямку захід-схід – ідеальним напрямком для них виступає північ-південь, тому що всі сторони площині рівномірно висвітлюються протягом світлового дня.
Розрахунок відстані між шпалерами
Двохплощинні конструкції
Шпалери з двох площин на виноградник – ідеальний варіант для культивування сортів винограду, що характеризуються інтенсивним зростанням і рясним врожаєм. Перевага шпалери з двох площин на виноградник в тому, що можна вирощувати виноград на невеликій площі без шкоди кількості врожаю. Вона виглядає як дві одноплощинних шпалери, суміщені між собою біля основи і розведені на певну відстань і під певним кутом.
Двухплосткостная шпалера з виноградом
Відстань між двома площинами складає 1-1,5 метра. Виготовляється двухплоскостной шпалера для винограду по тій же схемі, що і одноплощинний. Розташування горизонтальних рядів, підв’язки теж ідентичні. Грона, які вільно звисають, краще захищені від сонячних опіків, а врожайність вища на меншій площі. Каркас в двох площинах можна встановлювати на захід, схід і в інших напрямках.
Розміри шпалери – схема
Види двоплощинних опор
Двохплощинні опори бувають:
- Прямими.
- V-подібними.
- Y-образними.
Прямі конструкції включають дві паралельні площини, встановлені поруч.
Типи шпалер з двома площинами
V-подібні конструкції відрізняються від прямих наявністю кута між двома площинами.
Y-образні опори виглядають як єдина площина знизу, яка вище розходиться під кутом 40 градусів. Зовні такі конструкції схожі на одноплощинні опори з козирками.
Женевська конструкція шпалери
Мінімальна відстань між рядами шпалер, встановленими в напрямку захід-схід і північ-південь, становить 4-5 метрів.
Арки
Арка або альтанка – конструкція, яка використовується для вирощування морозостійкого винограду. Вона являє собою округлу або прямокутну поверхню з поперечними перекладинами між опорами і прольотами. Арки і альтанки – одна з найдавніших форм вирощування винограду, може встановлюватися на південь, захід, схід – в будь-якому напрямку – без шкоди для дозрівання винограду.
Виноград на арці добре висвітлюється
Такі форми називаються декоративними, тому вони строго індивідуальні. Від вас залежить, звертати арку на захід або на північ, яку відстань робити між опорами, на яку висоту їх піднімати. На присадибних ділянках зустрічаються поодинокі альтанки і виноградники в вигляді пергол, складні форми, з’єднані між собою галереями. Підв’язки потрібні для довгих важких лоз, щоб рівномірно розподілити їх по всій поверхні арки. Переваги аркових шпалер:
- Можливість вирощувати велику кількість винограду.
- Рівномірне освітлення кущів по всьому периметру.
- Простота обрізки та іншого догляду за кущами.
- Простота збору врожаю.
Арка у дворі створює приємну прохолоду
Єдиний недолік в тому, що такі конструкції підходять для сортів винограду, які не потрібно вкривати взимку. Для сортів, які бояться заморозків, краще використовувати інші види шпалер.