Короткоузліе столового та промислового винограду

Як красиво переливаються на сонці грона виноград, нагадуючи бурштинові і смарагдові камені. Бачачи це, серце садівника радіє. Але що ж робити коли таке прекрасне рослина уражається недугами? У природі існує багато захворювань цієї рослини як інфекційних, і вроджених. У даній статті, ми б хотіли поговорити про таке інфекційному захворюванні, як короткоузліе. Це жахлива хвороба для винограду, якщо не сказати згубна.

захворювання винограду - інфекційне виражденіе

Інфекційне виражденіе винограду

Походження короткоузліе

Короткоузліе відноситься до категорії інфекційних захворювань, що вражають столовий і промисловий виноград. Варто зазначити, що така форма інфекційного ураження зустрічається частіше в регіонах з м’яким кліматом і підвищеною вологістю. Згадувалося про цю хворобу винограду багато років тому в монографіях по Європі. Тоді вважалося, що така недуга присутній тільки на території Європейських країн. Але дослідження показали, що нематоди, що переносять хвороби, присутні на чагарниках в Греції, Туреччині, Ірані. Фахівці стверджують, що інфекція поширюється через підземні води, і що дивно згубну дію надають хвороботворні бактерії тільки на одну єдину в світі культуру – виноград. Що дозволяє припустити, що короткоузліе з’явилося в природі ще до моменту окультурення винограду. Разом зі здоровими кущами, рослини уражені хворобою, поширилися по всьому світу. Історія окультурення цього садового рослини показує, що перші прояви інфекції були зафіксовані задовго до поділу винограду на столовий сорт, винний і промисловий.

Короткоузліе столового та промислового винограду, характеристика недуги

Це інфекційне захворювання вражає виноград. Симптоми короткоузліе, з’являються вже в хронічній формі захворювання. Іншими словами, коли хвороба проявилася, то вона вже в стадії занедбаності. Первинні прояви недуги незначні. Якщо кущ заражений недавно, то на листках, спостерігаються лінійні, і серцеподібні візерунки, на них пізніше утворюються жирні плями, вони липкі, володіють неприємним запахом. На цих мітках незабаром з’являється наліт з дрібних комах, які розкладаються, посилюючи хвороба рослини і загострюючи симптоми. Але ці симптоми поступаються місцем іншим, більш серйозним: на аркушах з’являється жовта або зелена мозаїка. У цей період недуга вступає в стадію прогресії і знищує рослину прискореними темпами.

Хворі листя винограду

Листя винограду стають віялоподібними, деформуються і покриваються плямами жовтої мозаїки

Існують відомості, що садівники новачки знищують свої виноградники повністю або частково, якщо помічають перші прояви недуги. Але іноді ці заходи невиправдані, в зв’язку з тим, що на самому початку інфекція має характеристики аналогічні іншого захворювання винограду, досить простому і абсолютно не небезпечного для рослин і врожаю. Потрібно бути уважним при вивченні симптомів захворювання. Адже те, що ви випадково приймаєте за короткоузліе, може виявитися, іншою інфекцією. Уважайте найдрібніші нюанси, які вкажуть саме на цю недугу. Захворіла рослина відстає у рості в порівнянні з іншими кущами. У слідстві пагони товщають і ростуть повільніше, утворюються подвійні вузли, які не розвиваються, повільно ростуть, змінюючи свою форму на звивисту. Утворюється багато пасинків, і рослина стає схожим на дикий виноград. Листя поступово деформуються, але на початковій стадії хвороби, цього практично не видно. Пізніше, вони стають дрібними, приймають несиметричний вигляд, черешкові виїмки збільшуються. Листя набувають кучерявий зовнішній вигляд, кінчики у них стають довгими і гострими, а прожилки зближуються. У всіх сортів винограду, при захворюванні короткоузліе, зовнішній вигляд листя мало чим відрізняється. На листі, між жилками, утворюються білі плями, пізніше вони поширюються на весь лист. Жилки на листя залишаються зеленими найдовше, але так чи інакше, листя відмирає і опадає.

Всі ці прояви обумовлені в першу чергу тим фактом, що у рослини, погано розвивається коренева система. Недорозвинена коренева система впливає і на зростання культури і на формування лози і на суцвіття і на зав’язь майбутнього врожаю. Суцвіття продовжують з’являтися, навіть у великих кількостях, але вони починають тріскатися, і опадати. Плоди з суцвіть зав’язуються, але вони дуже дрібні і дуже часто не дозрівають, рівень кислотності в них підвищується, і врожайність може знизитися на 80%. Підвищена кислотність впливає не тільки на смак ягід, але і на їх щільність, колір, не відрізняються високою Соковита. Такий урожай не придатний не тільки для столових цілей, використання в кулінарії або в кондитерській справі, він також і не підходить для промислового вживання, вина і соки з нього не роблять, смак не той. Якщо не вжити заходів, і не лікувати рослина, то вже через 5 років (а може і менше), кущі, уражені короткоузліе, гинуть, а інфекція залишається. Повністю позбавити виноградник від недуги не реально, але загальмувати розвиток інфекції можна.

Хвороба винограду - короткоузліе

Повністю позбавити виноградник від короткоузліе не реально, але загальмувати розвиток інфекції можна

Найчастіше, ця хвороба, вражає рослини, у яких присутня нестача кисню. Це може бути у винограду, що росте на глиняній місцевості. При зниженні температури, хвороба здатна активно розвиватися, а ось в спекотні літні дні зменшує свою активність, а іноді зникає. Ця особливість інфекції вразила фахівців в області виноградного господарства. З усіх видів інфекційних недуг окультуреного винограду тільки ця здатна часом впадати в сплячку і повністю блокувати свій розвиток. Це не повинно ввести вас в оману, адже короткоузліе здатне приймати приховану форму, а потім повертатися. Відповідно, найбільший шкоду, ця хвороба здатна нанести тоді, коли цвітіння виноград відбувається в холодну погоду.

Найбільш сприйнятливі до цього захворювання, такі сорти, як:

  • Шардоне;
  • Мускат;
  • Тамінер.

На жаль, на сьогоднішній день, не існує сортів винограду, які були б стійкі до даного захворювання. Правда, деякі види схильні до нього менше інших. Зовнішній вигляд ягід схильних до короткоузліе, стає непривабливим, плоди схильні до горошенія, і починають обсипатися. Плоди сильно пошкоджені, і захворювання протікає інтенсивно, а на чагарниках немає симптомів. Знову-таки, пошкоджені ягоди, це ще не означає, що виноград хворий короткоузліе.

Іноді, виноград уражений несильним штамом вірусу. В такому випадку, після появи перших ознак короткузлія, вірус починає сам відступати, і восени вже немає і сліду від нього.

Ягоди винограду при короткоузліе

Ягоди, схильні до короткоузліе, стають непрезентабельними і починають обсипатися

Як же ця хвороба потрапляє на виноград? Іноді хвороба потрапляє на виноград з грунту. Але найчастіше, виноградар прищеплює заражений держак до здорового куща, природно про це не здогадуючись. Встановлено також, що короткоузліе можна переносити механічно, з соком зараженого винограду.

Вивчення короткоузліе винограду

У зв’язку з тим, що короткоузліе поширилося по всьому світу, цю інфекційну хворобу, активно вивчають вчені в лабораторіях. Дослідження показали, що дана хвороба не переноситься ні птахами, ні комахами. Вчені намагалися передати вірус попелиць, але безуспішно. Від рослини до рослини цей вірус не передається. Тести, фахівців, показали, що від куща до куща, хвороба, в деяких випадках, може передатися, шляхом дотику листків між собою. В ході цього експерименту, випробовувані листки винограду, містили в темряві, а світло включали тільки на три хвилини, кожну годину. Листя обробляли вірусом короткоузліе. Вже через 4 тижні, на рослині стали з’являється масні плями, пізніше на листках стали провялятся ознаки мозаїки. Деякі з цих рослин в результаті експерименту – загинули. Сучасні вчені прийшли до висновку, що головним чинником поширення короткоузліе, людина. Тобто, виноградарі самі заражають свої угіддя інфекцією. Найчастіше це відбувається при прищепленні зараженої живця. Рослина починає обмінюватися з щепленням соками, у них формується загальна внутрішня система і незабаром рослина стає хворим.

Досліди вчених показали, що єдиним переносником короткоузліе, є нематоди.

яйця нематоди

Яйця нематоди на корінні

З кожним роком, кількість уражених рослин продовжує зростати. Вчені вивчали, то як цей вірус поширюється на відкритій місцевості. І прийшли до такого висновку:

  • вірус короткоузліе не передається надземними мешканцями (птахи, комахи, тварини);
  • обробка землі також виключила можливість передачі вірусу підземними комахами;
  • вірус з грунту, можна знищити тільки хімікатами, використовується бромистий метал, хлорпікрин.

Ось тільки якщо ви зібралися обробляти землю хімікатами, то це потрібно робити глибоко в землі. Тобто, поверхнева обробка грунту позитивних результатів не принесе, і навіть більше, зашкодить посадкам, зашкодить верхній шар настільки сильно, що це може відбитися на інших площах саду або виноградника.

У лабораторії ж вірус можна знищити за допомогою тридцяти процентного розчину сульфату-амонію, або сорокавідсоткова ацетоном. При такому методі, є варіант того що вдасться видалити вірус. Але, як показала практика останніх років, це знищення швидше можна назвати знешкодженням, так як зникають тільки прояви недуги, сама ж інфекція виживає.

Як лікувати короткоузліе столового та промислового винограду

Короткоузліе, не піддається лікуванню в принципі. Тобто, іншими словами лікування проводити необхідно, але панацеї, немає, не було, і навряд чи вона коли-небудь з’явитися. Не варто шукати препарати на ринках і в відділах аграрного господарства, там запропонують тільки кошти, які дадуть тимчасовий ефект. Заражені кущі, рекомендують вирізати і спалювати. На даний момент, проводиться вивчення лікування даного захворювання за допомогою прогрівання, але результати поки невідомі.

Головним способом лікування, є профілактичним. Для цього необхідно, вибирати для посадки або щеплення, тільки сертифіковані матеріали. Навесні, коли почався вегетативний період, старанно оглядайте всі кущі на наявність хвороби. Ту ж процедуру, необхідно проводити і восени. Якщо ви виявили пошкоджені хворобою рослини, то відростки культури потрібно терміново видалити і спалити, щоб не дати поширенню інфекції на інші кущі.

виноградний кущ

Уражена короткоузліе гілка винограду

Якщо ж чагарники вже заражені штампом цього вірусу, то фахівці рекомендують, рясно удобрювати грунт, це повинно продовжити життя рослинам. Такий спосіб зміцнить виноград, і деякий час він ще буде плодоносити. Обрізати пошкоджені рослина, потрібно акуратно, так як вірус вражає коріння рослини.

Можна також проводити лікувальні процедури зараженому рослині. Для цього деревину протягом п’яти хвилин, вимочують у гарячій воді. Це не вб’є вірус, але він ослабне, і на деякий час симптоми устранятся.

Цей вірус залишається в грунті, щоб позбутися від нього, фахівці рекомендують пропарювати землю протягом десяти років. Менші терміни пропарювання, дадуть результат, але не позбавлять грунт від вірусу. Якщо ж у вас немає можливості такий період часу пропарювати землю, рекомендують, поле повного видалення старих і заражених кущів, провести фумігацію грунту, і тільки після цього, можлива посадка нових рослин.

Залишається тільки сподівається, що в майбутньому, вчені зможуть знайти дієве ліків від цього вірусу, і садівникам всього світу, не доведеться викорчовувати настільки улюблений ними виноград. Але поки, ми можемо розраховувати тільки на використання препаратів сприяють усиплянню інфекційного недуги.