Кролики відомої м’ясо-шкурковой породи, що отримала свою назву завдяки плямі чорного кольору на носі, що нагадує метелика, з кожним днем набирають популярність серед любителів-кролівників. Детальний опис цієї породи, особливо її розведення, правила утримання та догляду в домашніх, що відрізняються від промислових, умовах можна знайти в статті. Фотографії тварин дозволять отримати повне уявлення про породу.
Опис породи і її особливості
Вперше порода була описана в кінці позаминулого століття. У той час це були тварини, вага яких не перевищував 2 кг. У Росії їх стали схрещувати з іншими породами, домагаючись стійкості до суворого клімату і підвищення продуктивності. В результаті були виведені кролики з пристойною вагою, смачним м’ясом і красивою шкіркою.
Увага! Не всі плямисті кролики є представниками породи метелик. Щоб не потрапити в халепу при купівлі, потрібно добре знати основні характеристики породи.
Чистокровність тваринного можна визначити за такими ознаками:
- Довжина тулуба дорослої тварини близько 60 см.
- Середня вага кролика 5 кг.
- Голова у тварин невелика. У самців трохи крупніше, ніж у самок.
- Лапи масивні. Кігті безбарвні.
Дорослий самець породи Метелик
- Шерсть блискуча і гладка. Ворс негустий, короткий.
- Забарвлення шкірки повинен бути симетричним з обох сторін.
- Малюнки, розташовані з боків, не повинні зливатися з темною смужкою, що йде уздовж хребта.
- Область навколо очей пофарбована в чорний колір.
- На щоках кролика симетричні плями.
- Вуха у тварин цієї породи темні.
- В області носа розташовується характерне пляма у вигляді метелика.
- Темна смуга, частіше широка, йде уздовж хребта.
- Соски у самок оточені маленькими чорними цятками.
Порода вважається плодовитого (самка приносить до 8 кроленят) і здатною швидко адаптуватися до нових умов. Якщо за кроликами правильно доглядати, то можна отримати дуже красиві шкурки з природним візерунком і кілька кг смачного, цінуючи дієтологами м’яса.
Як доглядати за кроликами-метеликами
Любителі містять кроликів по-різному:
- в клітинах;
- в загонах;
- на досить великий огородженій території (напіввільних система).
Кроликів найчастіше містять в клітинах
Для породи метелик найбільше підходить перший варіант. У клітинах простіше стежити за злучку, окролом. Клітини нескладно чистити і дезінфікувати, попереджаючи тим самим розвиток багатьох захворювань. Технології не стоять на місці, і клітини постійно вдосконалюються, що робить зміст кроликів в них ще простіше.
Карликових метеликів часто містять у власних оселях як декоративних тварин. При належному догляді вони можуть прожити 7-8 років.
Кролики-метелики воліють свіже повітря, але без протягів. Влітку їх рекомендують утримувати на вулиці, а в холодну пору клітини краще перенести в приміщення з відповідною системою провітрювання.
По відношенню до харчування тварини цієї породи не надто вибагливі. Годують їх дотримуючись наступних правил:
- Завжди повинна бути в доступі чиста вода. Особливо потрібно стежити за її наявністю в клітинах з кролиця і приплодом. При нестачі води «лінива матуся» може поїдати власних дитинчат.
Порада. Для кроликів краще використовувати спеціальні поїлки з кульковими клапанами, з яких тварини злизують необхідну кількість рідини. Так вода не проллється і завжди буде чистою.
- Годувати кроликів слід 2 рази на день – вранці і ввечері.
- Їжа повинна містити необхідну кількість вітамінів і мінералів.
- Вводити нові складові в раціон кроликів слід поступово, спостерігаючи за їх реакцією.
Кролиця з кроленятами
- Ні в якому разі не можна допускати надмірного харчування. Це може негативно позначитися на розмноженні.
- Крім комбінованих кормів в домашніх господарствах метеликам дають свіжі коренеплоди, підв’ялені траву, сіно.
- Із зернових культур добре вводити в раціон ячмінь. Давати його потрібно потроху вранці і ввечері.
- Їжа повинна бути свіжою. Не можна давати підгнилі коренеплоди або запревшее сіно.
- Щодня слід чистити годівниці і видаляти залишки вчорашнього корми.
Щоб уникнути небезпечних захворювань, в певні періоди слід прищеплювати тварин і проводити дегельмінтизацію. Перший раз кроликів прищеплюють в 6 тижнів. За 10 днів до цього потрібно прогнати глистів. Комплексне щеплення вводиться тваринам у віці 1 року.
Увага! Не можна робити щеплення вагітним і лактуючих самок, а також хворих, ослаблених тварин.
Два рази на місяць кроликам влаштовують профілактичний огляд. При цьому звертають увагу на їх поведінку, стан слизових і волосяного покриву.
Розведення кроликів. Пологи і вирощування молодняка
Злучати кроликів породи метелик можна вже у віці 4-5 місяців. До цього часу вони вважаються повністю дозрілими. Після парування самця і самку розводять по окремим клітинам. Кролиці виділяють просторий відсік з маточником, де і відбуватиметься пологи.
Під час сукрольності (вагітності) тварина потребує особливої уваги. Самку не можна турбувати, її раціон повинен бути різноманітний, містити необхідну кількість вітамінів і мінералів. У клітці обов’язково має бути свіжа вода.
У період виношування потомства самці необхідна окрема клітина
Період сукрольності триває 30-32 дня. Перед пологами кролиця будує гніздо із сіна, тирси і вистилає його власним пухом. Власне пологи триває від 15 хв до 1 години. В цей час бажано присутність господаря, так як тварина здатна неадекватно себе поводити. Самка може розкидати дитинчат по клітці або зовсім не приділяти їм уваги, хоча така поведінка не властиво метеликам.
Увага! У разі, коли одна самка відмовляється годувати своїх кроленят, їх потрібно відняти і підсадити до іншої. В іншому випадку потомство загине.
Народжуються діти повністю голими, сліпими і безпорадними. Їх вага всього 40-80 г. Молоко кролиці дуже поживне, тому дитинчата швидко ростуть і через тиждень вже важать в два рази більше. Через два тижні середня маса крольчонка досягає 250 г, а у віці 2-х місяців підросло тварина досягає 1500 р
Через півмісяця після народження у малюків починають змінюватися зуби. У цей період вони починають пробувати дорослий корм. У віці 1 місяця кроленята вже повністю обростають шерстю, у них закінчується зміна зубів. У самки починає зменшуватися кількість молока. До 45-го дня після окролу воно повністю пропадає. Тепер кроленят можна відокремлювати від матері.
Порада. Щоб молоді тварини легше перенесли процедуру відлучення, в іншу клітку краще відсадити кролицю, а їх поки залишити в тій, в якій вони народилися.
У перші дні після відсадження необхідно ретельно стежити за раціоном кроленят. Корм повинен легко засвоюватися, його необхідно давати невеликими порціями. Зернові допускаються тільки в плющення вигляді. Нові корми вводять не відразу, при відповідному спостереженні.
Кролики породи метелик – чудовий варіант домашніх тварин. При дотриманні правил по догляду за ними, навіть в невеликому особистому господарстві можна розвести значна кількість симпатичних «вуханів» і отримувати від них прибуток.