Лейкоз – заразний недуга, особливе підступність якого криється в прихованому перебігу. Корови довгий час носять в собі вірус, повільно вражає кров’яні клітини і організм в цілому. Чи можна виявити захворювання на ранній стадії? Чи існує лікарська зброю проти хвороби, що викликає загибель худоби, наскільки небезпечний лейкозний вірус корів для людини? Стаття допоможе розібратися в проблемі.
Причини і виявлення лейкозу
Минуло сто років від моменту виявлення хвороби лейкозу до встановлення її причини. Ще в кінці 19 століття прусські лікарі домашньої худоби виявили це захворювання. Чи не підозрюючи про небезпеку зараження і складності лікування, не було зроблено ніяких дій. Тим часом вірус активно поширювався, заражаючи нових тварин по всьому світу. Тільки в 1976 році американські генетики виявили збудника захворювання і шляхи зараження ним.
Лейкоз – рак крові, його викликає онкогенний збудник-вірус, що не передається у спадок – він потрапляє ззовні. Хвороботворні клітини розмножуються в крові, викликаючи її мутацію і знижуючи захисні сили організму. Поступово пухлини охоплюють кістковий мозок та інші органи, припиняється нормальна робота всіх життєво важливих систем і тварина помирає. У процесі досліджень раку крові у великої рогатої худоби, встановили шляхи зараження вірусом:
- через кров;
- від зараженої корови теляті – через плаценту, молоко і молозиво;
- в процесі запліднення – через сперму;
- від комах.
Виключені спадковий і кліматичний чинники. Відомі так звані чинники «групи ризику» ВРХ, найбільш схильних до хвороби:
- вік тварини – від 4 до 8 років;
- слабкий імунітет;
- хронічне захворювання;
- стан постійного стресу.
Лейкоз у корів виявляється тільки в результаті досліджень клітин і крові – значно підвищується кількість лейкоцитів.
Увага! Для раннього виявлення хвороби необхідно регулярно перевіряти кров худоби.
Ризик зараження, стадії хвороби
Види лейкозу у корів розділяють на два види:
- Ензоотичний. Довго не проявляється, так зване «приховане» розвиток хвороби. Хворіють, в основному, дорослі корови.
- Спорадичний. Характерний для телят, розвивається швидко, зустрічається рідко.
Особлива небезпека раку крові у корів-його швидке поширення до рівня епідемії в стаді. Причому це відбувається навіть на самому ранньому етапі.
Увага! Відомо, що заражена корова може все життя бути носієм «латентного» вірусу без проявів хвороби.
Вірус розноситься через слину, через ранки на тілі тварин, навіть через господарські інструменти, які використовують в хліві. Захворювання протікає стадіями, розрізняють 3:
- Прихований (інкубаційний). Може розвиватися роками, проявивши себе лише на 5-7 рік після зараження. На ранньому етапі зовнішніх проявів немає. Корова продуктивна, здається здоровою, дає колишні надої молока.
- Білокрів’я. У рази збільшується кількість лейкоцитів в крові, спостерігається постійна динаміка їх зростання. Занепокоєння у фермерів можуть викликати безпричинні розлади травної системи.
- Пухлини. Вірус поступово охоплює весь організм, викликаючи зростання пухлин в різних органах. Зовні, це можуть бути збільшені лімфовузли, селезінка або зоб. Може з’явитися кульгавість. Корова слабшає, втрачає апетит, стає млявою, непродуктивною.
Лікування, як запобігти
На жаль, в даний час лікування від лейкозу у корів не існує. Тим важливіше, вжити всіх можливих заходів обережності, щоб виявити носія смертельних клітин і запобігти епідемії серед ВРХ. Необхідно якомога частіше проводити дослідження крові і молока в умовах лабораторії, по можливості, використовувати найсучасніші способи діагностування.
При перших симптомах нездужання у корів, необхідно перевести тварину в окреме приміщення. Виключити контакти з іншими тваринами, провести ветеринарний огляд і взяти кров на аналіз. Виявити вірус може серологічний тест РІД – перевірка кров’яних клітин на імунну реакцію.
Увага! Тести РІД можуть виявити передлейкозною стан корови. Негайна ізоляція тваринного і забій може запобігти епідемії.
Другий етап хвороби виявляють аналізи на вміст в крові корови велике кількості лейкоцитів і лімфоцитів, патологічних клітин. З метою профілактики захворювання слід лабораторно перевіряти і сперму бугаїв-плідників. У разі виявлення хоча б однієї хворої корови, приміщення для утримання худоби закривають на карантин і методично досліджують біологічний матеріал всього ВРХ.
М’ясо і молоко від інфікованих корів
Чи існує небезпека для людини заразитися лейкозом ВРХ? Дослідження, що вивчають штами лейкозного вірусу, однозначно стверджують, що немає. Мається на увазі неможливість захворіти після контакту з коровою. Хворобою можуть заразитися інші тварини – кози, вівці, але не людина.
Чи можна вживати в їжу молоко і м’ясо корови, хворої на рак крові? Ні, не можна, незважаючи на те, що вірус худоби не є небезпечним для людини. Справа в тому, що в молоці, так само як і в м’ясі, накопичуються токсини – результати життєдіяльності вірусних клітин. Ось вони небезпечні для людини.
Увага! Клітини лейкозу гинуть при нагріванні до 100 градусів, а токсини не знищуються.
Тому органами ветеринарних контролюючих служб заборонено реалізовувати молочну продукцію і м’ясо від заражених тварин. Заборона діє і на м’ясо худоби, який піддався забою на ранній стадії лейкозу. На цьому етапі м’ясо відносно безпечно, але також не рекомендується для вживання в їжу. В окремих випадках, після відповідних аналізів, які б підтверджували його безпеку, фахівці можуть дозволити продаж такого м’яса.
Лейкоз у корів – небезпечне інфекційне захворювання, що викликає епідемію і загибель худоби. Вірус поки не лікується, виявлені хворі тварини доводиться знищувати. Щоб запобігти збиткам в господарствах, слід дотримуватися всіх існуючих заходів профілактики і контролю.