Лептоспіроз – небезпечне захворювання, на яке хворіють люди і тварини на всіх континентах земної кулі. Зі статті можна дізнатися симптоми хвороби, методи лікування великої рогатої худоби та інших мешканців подвір’я, а також ознайомитися з профілактичними заходами.
Збудник захворювання
Лептоспіроз був вперше описаний в останньому десятилітті позаминулого століття. Однак самого збудника хвороби, бактерію з однойменною назвою «лептоспіра», виділили лише через 26 років в Японії.
Захворювання лептоспіроз тварин називають найпоширенішим зоонозом. Випадки зараження зареєстровані на всіх континентах, крім самих холодних.
Увага! При контакті з хворою людиною не можна заразитися лептоспірозом.
Основні рознощики лептоспір – дрібні гризуни. З їх випорожненнями шкідлива бацила потрапляє в воду, де при сприятливих умовах тривалий час живе і навіть розмножується протягом декількох місяців. Вологий грунт також є місцем проживання. Тут бактерія може існувати від 45 до 250 днів.
Терміни життя мікроорганізму, що викликає лептоспіроз у тварин, в різних умовах відрізняються:
- На сонці бактерії гинуть через 2 години.
- При термообробці + 70 … + 100 ° C – гинуть моментально.
- Температура + 56 ° C вбиває мікроби через 30 хв.
- Холод консервує бацили. Температура -70 ° C дозволяє лептоспір вижити протягом 7 років.
- Попадання в стічні води зберігає мікроорганізм до 10 днів.
- У сечі тварин лептоспіра активна до 7 днів.
Більшість дезінфікуючих засобів вбивають бактерію моментально або за кілька хвилин.
Поширення інфекції
Лептоспіроз розносять уражені тварини. У зовнішнє середовище збудник потрапляє з їх калом, сечею, молоком, спермою, слиною. Носійство шкідливих мікроорганізмів у кожної тварини триває по-різному:
- велика рогата худоба, кози і вівці здатні інфікувати до 6 місяців;
- свині – до року;
- коні – 7 місяців;
- собаки – до 4 років;
- кішки – 4 місяці;
- гризуни – довічні носії.
Місцями передачі лептоспірозу є стоячі водойми і заболочені луги. Здорові тварини отримують бактерію через інфіковані виділеннями хворих воду, підстилку, корми, грунт. Молодняк заражається від матері через молоко.
Вхідними воротами для проникнення інфекції в організм є шкіра і слизові. Найчастіше лептоспіроз розвивається після купання в забрудненому водоймищі. Заразитися через їжу або контактним шляхом менш імовірно.
Увага! Захворіти на лептоспіроз можна навіть при короткочасному зіткненні із зараженою водою.
Симптоми і перебіг хвороби
При попаданні в організм збудник лептоспірозу у тварин не залишає ніяких слідів на місці проникнення. Далі бацила просувається по лімфатичних шляхах, де також нічого не змінюється.
Інкубаційний період триває від 4 до 14 днів. За цей час збудники, що викликають лептоспіроз, розподіляються в печінці, нирках, селезінці, спинному і головному мозку, де розмножуються і накопичуються.
Увага! Лептоспіроз у тварин іноді проходить без наявності характерних симптомів, що ускладнює діагноз.
Протікає хвороба по-різному:
- сверхостро;
- гостро;
- підгостро.
Надгострий форма завжди призводить до летального результату. Гостре протягом у ВРХ, овець, кіз характеризується раптовим підвищенням температури до 40 ° C і вище. Тварина відмовляється від їжі, стає неспокійним. На 4-6 день з’являється жовтушність слизових, склер. Сеча стає вишневого або бурого кольору. Її дуже мало.
Дихання і серцебиття сильно прискорені. Виникає кон’юнктивіт. У вагітних особин можливий аборт. На слизових з’являються виразки. Соски покриваються бульбашками, які швидко лопаються, утворюючи хворобливі кірки. Перебіг гострої форми триває від 3 до 10 днів. При своєчасно наданій допомозі гине 50% худоби. Для підгострій форми характерні ті ж, але менш виражені, симптоми.
Іноді лептоспіроз протікає атипово. При цьому ознаки хвороби виражені дуже слабо. Все закінчується через кілька днів і тварина без лікування одужує.
Лептоспіроз може набувати хронічну форму. За час хвороби у худоби спостерігається сильне схуднення. Якщо не вжити відповідних заходів, настає загибель від виснаження.
Лікування і профілактика
Діагностують лептоспіроз після виявлення збудника в даху і сечі худоби. Після цього господарство визнається осередком захворювання. Хворих тварин ізолюють і починають лікувати. В якості основних засобів боротьби з хворобою застосовують сироватку і антибіотики. При виявленні виразок слизові змащують ихтиоловой маззю. Молодняк опромінюють кварцовою лампою.
Увага! Природна імунізація після перенесеної хвороби не дозволяє інфекції розвиватися при повторному зараженні.
Як профілактику проводять вакцинацію худоби. У щеплених тварин через 2 тижні після введення препарату виробляється імунітет, який утримується до року.
Лептоспіроз – небезпечне захворювання, здатне знищити більшу частину господарства. Тільки своєчасне виявлення хвороби та профілактичні заходи допоможуть зупинити інфекцію і не дозволити їй поширитися.